دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

در میز گرد عفاف و حجاب مرآت مطرح شد؛   

حلقه مفقوده نقش مردان در تبیین حجاب/ هویت زنان در جامعه سانسور شده است

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
کارشناسان معتقد هستند در معقوله عفاف و حجاب با وجود گذشت چندین سال از انقلاب اسلامی، متاسفانه راه را اشتباه پیموده ایم و باید از مباحث انسان شناسی و رفتار شناسی در این خصوص وارد عمل شویم.

به گزارش خبرنگار مرآت؛ حجاب براساس آیات قرآن، نظر فقها و تاریخ اسلام وسیله ای برای پوشاندن بدن زن از تماس با نا محرمان و مانعی برای جلوه گری و خود نمایی اوست.

 نه تنها برخلاف بعضی تفکرات موهوم موجب سلب آزادی زنان در جامعه و موجب فلج شدن نیمی از اجتماع نخواهد شد، بلکه  برعکس آنچه موجب فلج کردن نیروی اجتماع است، بی حجابی و ترویج روابط آزاد جنسی و آلوده کردن محیط کار به لذت جویی های شهوانی است.

اما بی تردید در دوران پس از انقلاب اسلامی حجاب همواره یکی از ارکان اصلی حفظ عفت عمومی در جامعه مورد بحث و نظر کارشناسان بوده  و یکی از مباحث جریان دار در این نظام محسوب می شود.

و اینکه چقدر راه را تا کنون درست پیموده ایم و به چه میزان حرکت انجام شده در دوران پس از انقلاب در ترویج حجاب موثر بوده است، باید گفت با وجود 26 دستگاه متولی فرهنگی در این امر آنچنان کار کارشناسی شده و دقیق و هدفمند انجام نگرفته و بیشتر اقدامات در حد مسکن های موقت تنها درمان سطحی را انجام داده اند و هیچ گاه به صورت ریشه ای به این معقوله پرداخته نشده و متاسفانه امروز شاهد هستیم بی حجابی در حال تبدیل شدن به یک بحران در جامعه است.

از این رو با توجه به اهمیت این موضوع خبرگزاری مرآت میزگردی را با محوریت عفاف و حجاب و با حضور سمانه قوشچیان روانشناس و استاد دانشگاه، سکینه اکبری مدرس حوزه و دانشگاه و پژوهشگر زنان و خانواده  و فاطمه شجاعیان استادیار صالحین برگزار کرده است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مسئله حجاب از انسان شناسی آغاز می شود

سکینه اکبری مشاورو پژوهشگر زنان و خانواده در دانشگاه شریف و همچنین مدرس حوزه و دانشگاه نیز در رابطه با تبیین مسئله حجاب، گفت: مسئله حجاب از حجاب آغاز نمی شود بلکه از انسان شناسی الهی آغاز می شود و انسان یک واقعیت بیرونی و یک ساحت درونی دارد و بسیاری از رفتارهای انسان نشات گرفته از امیال و گرایشات درونی اوست وبالطبع آن بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی ممکن است به دلیل امیال سرکوب شده فرد باشد.

اکبری در این خصوص همچنین تصریح کرد: 26 نهاد فرهنگی از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون در تبلیغ حجاب بودجه ریزی و برنامه ریزی کردند اما همچنان عفاف و حجاب در حال تبدیل شدن به بحران است و به نظر نیاز است یک انقلاب دیگری در دل این انقلاب شکل گیرد تا بسیاری از موارد مجدد به جایگاه اولیه خود باز گردد.

وی در رابطه با مقوله جنسیت گرایی در آموزش حجاب تصریح کرد: یکی از اساسی ترین نقاط ضعف در مقوله حجاب عدم جنسیت گرایی  و یکسان کردن هویت  و آمورش در دختران و پسران ما بوده است و ازسوی دیگر مسئله حجاب تنها مسئله زنانه نیست بلکه مردان در کم و کیف حجاب نقش دارند وباید برروی تربیت مردان به عنوان یک نقطه کانونی در مشکلات و به نوبه خود در مورد حجاب متمرکز شد.

هویت زنان ما سانسور شده است

اکبری در پاسخ به سوال خبرنگار مرآت مبنی براینکه برای حل بحران حجاب باید از چه راهی وارد شد و اقدام کرد، افزود: متاسفانه در این مدت راه را اشتباه رفته ایم و از ابعادی وارد این مقوله شده ایم که شکاف و دودستگی بین افراد بیشتر شده و باید در یک گفتمان انسان شناسی به ارزش و کرامت زن پرداخت و تمام زنان را در زیر یک چتر قرار داد.

این مدرس حوزه و دانشگاه همچنین معتقد است: مقوله حجاب نباید به طور مستقیم آموزش داده و مورد بحث قرار گیرد و زمانی  که هویت فرد به درستی شکل بگیرد خود فرد به راه درست هدایت می شود.

وی همچنین ابراز کرد: ساحت وجودی افراد را نمی توان نادیده گرفت و دخترها و زنان ما در جامعه به نوعی هیجانات و ساحت های درونی آنها سانسور شده است و باید ابتدا برای حل معضل حجاب، حال درونی آنها را بررسی و اصلاح کرد و پس از آن دیگر نیاز به جهت دهی نیست، بلکه خود انان وقتی هویت خود را کسب کنند به سمت عفاف و حجاب  سوق داده می شوند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

جلوه گری زنانه با حجاب منافاتی ندارد

این پژوهشگر حوزه زنان و خانواده درپاسخ به این سوال که چگونه می توان با حجاب نیاز به حس زیبایی را در زنان اغنا کرد، پاسخ داد: این دو با یکدیگر هیچ منافاتی ندارند و خداوند در تکوین انسان حس خود نمایی و تبرج را نهادینه کرده است و گرایش به زیبایی در وجود انسان واقعیتی غیر قابل انکار است که باید برای آن ارزش قائل شد.

این مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه افزود: بروزات زیبایی در دختران نباید نهی و سرکوب شود و در محیط خانه باید با پوشیدن لباس های مناسب و رنگ های جذاب و فراهم کردن ملزومات زیبایی های یک دختر وحتی توجه به زیبایی های ظاهری توسط محارم مرد می تواند نیاز به این حس را در محیط خانوادگی اغنا کرد.

وی با بیان اینکه ما اجازه نداریم به فرزندان به طور مستقیم مباحث دینی و اخلاقی را آموزش دهیم ، افزود: کلیشه ها مانع رشد خلاقیت فکری و ذهنی کودکان می شود و در نهایت عدم شکل گیری هویت منجر به مشکلات شخصیتی فرزندان در خانواده ها می شود و خود را به شکل های انحرافات فرهنگی در جامعه نشان می دهد.

این مدرس حوزه و دانشگاه در خصوص رابطه حجاب و استحکام بنیان خانواده عنوان کرد: بحث زیبایی زن در ازدواج بسیار مهم و ازسوی دیگر بصری بودن مردهم یک مقوله مهم است اما اینکه ایا باید زن به یک کالایی تبدیل شود که مدام در حال تغییر خود برای جلب نگاه همسر باشد! پاسخ منفی است ، بلکه این روش نه تنها اثری ندارد بلکه باید مرد با وجود بصری بودن با آموزش درست در مسیری حرکت کند که به سمت شیفته و مجذوب شدن رفتار زن حرکت کند.

اکبری در پاسخ به این سوال که آیا زنان بد حجاب لزوما زنان گرفتار شده در دام بی حیایی هستند؛ گفت: حیا ویژگی  ودیعه گذاشته شده در نهاد انسان ها است و با حجاب رابطه دو سویه دارد و حیا منجر به حجاب می شود و نمود بیرونی آن است و بی حیایی سر منشا بسیاری از گناهان در جامعه است اما لزوما بخشی از زنان ما که گرفتار بدحجابی شده اند بی حیا نیستند.

وی در ادامه افزود: بسیاری از واکنش های غلط ما در برخورد با حجاب و ترویج های غلط فرهنگی منجر به این نوع از حجاب ها و گارد ها و لجاجت های افراد با موضوع حجاب شده است.

این مدرس حوزه و دانشگاه در جمع بندی نهایی بحث فوق عنوان کرد: متاسفانه جایگاه حجاب بدرستی تبیین نشده است و برای حل این موضوع باید در سطح نخبگانی متشکل از روانشناسان و جامعه شناسان در اضلاع مختلف و ازاد منشانه مورد بحث  بررسی قرار گیرد و خروجی آن فارغ از هر جناح بندی در سطح جامعه عملیاتی شود.

وی در نهایت اذعان کرد: تا رسیدن به نقطه نهایی فاصله زیادی است و درهر ثانیه در حال ضرر و خسران هستیم و تمام ارکان حاکمیتی باید متمرکز شود تا یک قرار گاه عفاف و حجاب در جامعه ایجاد شود و باید کلیشه های مشمئز کننده در مبحث عفاف و حجاب حذف شوند.

درخصوص حجاب ابتدا باید غربالگری و سپس برنامه ریزی انجام شود

سمانه قوشچیان مدرس دانشگاه و روانشناس نیز در تبیین جایگاه حجاب درجامعه گفت: انسان در هرموردی در جامعه  باید تحت یک سیستم برگرفته از تمام ابعاد بحث و بررسی شود اما در این معقوله مهم به نظر بنده باید ابتدا با اولویت مباحث انسان شناختی و روانشناسی پیش رفت.

این استاد دانشگاه همچنین تاکید کرد: ابتدا باید افراد بد حجاب در جامعه غربالگری شوند و آسیب شناسی رفتاری در مورد آنان باید انجام گیرد و سپس در مورد علل بدحجابی درجامعه برنامه ریزی مناسب انجام شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حجاب صرفا مسئله ای زنانه است یا خیر ابراز کرد: متاسفانه در معقوله حجاب تنها آموزش ها متوجه زنان جامعه بوده و نقش نیمی دیگر جامعه در قالب پدر،برادر و همسر در نظر گرفته نشده و هیچ آموزشی در این زمینه در هیچ مقطعی برای این افراد انجام نگرفته است.

این استاد دانشگاه در ادامه خاطر نشان کرد: متاسفانه غیرت مردها بعنوان  تفکرات خشک و تعصبات سنتی قلمداد شده و در جامعه با عناد عده ای همراه بوده و جایگاه ان بدرستی تبیین نشده است، در صورتی که این موضوع نشان از عشق و علاقه به همسر دارد و می تواند در تبیین جایگاه خانواده و استحکام بنیان آن بسیار تاثیر گذار باشد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

فرزندان را باید بی قید و شرط پذیرفت

قوشچیان نیز در ادامه بیان کرد: باید در این زمینه به سمت تربیت غیر مشروط حرکت شود و زمانیکه خانواده برای فرزند خود احترام قائل شود و پذیرش او بدون قید و شرط باشد و نیاز ها در محیط خانه برطرف شود و فرزند وسیله ای وابزاری برای قدرت خانواده ها نباشد ودر نهایت برطرف شدن نیاز فرزندان در درون خانواده و القا حس آرامش به فرزندان انجام گیرد؛ بسیاری از مسائل و مشکلات برطرف خواهد شد.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: عفاف درونی سازی و حجاب بیرون سازی است و علت این بدحجابی ها نپرداختن و ریشه یابی نشدن معقوله عفاف است و تنها تبلیغات در پوسته ظاهری حجاب منجر به آن شده که براحتی این پوسته ظاهری باهر تلنگری ازبین برود.

معقوله حجاب نیازمند همگرایی بین ارگانهاست

شجاعیان استادیار صالحین در پاسخ به سوال خبرنگار مرآت مبتنی براینکه حجاب را باید با اولویت چه محوری (فرهنگی؛ قانونی و یا روانشناختی) مورد بحث و بررسی قرار داد، گفت: این معقوله از هرسه جهت قانونی، فرهنگی و بعد انسان شناختی قابل بررسی است و باید در تمام ابعاد ان مورد بررسی قرار گیرد و حجاب نمود و محصول نهایی هماهنگی  بین سه مرجع خانواده و نهاد حکومتی و دستگاههای فرهنگی است.

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه تاکنون تمام ارگانها در مورد این معقوله به صورت تک بعدی اقدام شده و هیچ همگرایی بین دستگاه های اجرایی وجود نداشته است ، افزود: با توجه به اندوخته تجربه ای خودم و سال ها تلاش در این زمینه به این نتیجه رسیده ام که باید از مباحث تکراری پرداختن به اهمیت و ضرورت حجاب فاصله گرفت و به طرز جدی و کارشناسی شده در مورد راهکارهای ترویج آن در جامعه صحبت کرد.

این استاد یار صالحین در ادامه عنوان کرد: در مسائل دینی ابتدا باید درراستای باورها سپس اخلاق و بعد احاکم دین حرکت کرد، اما متاسفانه در کارهای فرهنگی به جای حرکت برروی ریل های اول  و دوم مستقیم  بروی مسائل احکام دین تمرکز شده است.

شجاعیان با اشاره به سخن حضرت علی (ع) در نهج البلاغه که می فرمایند "فَإِنَّ الْمَرْأَةَ رَیْحَانَةٌ وَ لَیْسَتْ بِقَهْرَمَانَةٍ" افزود: : گل بودن و ریحانه بودن زن در اسلام  معنا و مفوم زیادی دارد و نگاه دینی زن را بسیار حساس و لطیف می داند و متاسفانه برخورد های قهری و خشونت ها در بعضی خانواده ها منجر به لطمه دیدن این روح لطیف می شود که با ناهنجاری های اجتماعی خود را نشان می دهد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

در تبیین حجاب سلیقه ای عمل شده است

وی در رابطه با شبهه افکنی عده ای مبنی براینکه بی حجابی در نهایت منجر به عادی شدن زن در جامعه و ازبین رفتن فساد می شود؛ اظهار کرد: متاسفانه  عادی شدن روابط زن و مرد و خشونت های جنسی و روابط خارج از محدوده ازدواج برخلاف اعتقاد عده ای نه تنها قلیان جنسی را کاهش نمی دهد، بلکه موجب اشباع نا پذیری آن هم خواهد شد و ابعاد گسترده انحرافی ازدواج در غرب  نشات گرفته است از عوارض بی حجابی در جوامع انان است.

شجاعیان در نهایت در رابطه با این موضوع تصریح کرد: متاسفانه در بحث حجاب خیلی سلیقه ای وارد شده ایم و اسلام تنها بحث پوشندگی و نداشتن تبرج را بیان کرده  و اینکه  فرضا چه نوع پوششی باشد  چادریا مانتو در هیچ جای اسلام به آن پرداخته نشده است و برخورد های قهری و سلبی منجر به بد حجابی های این چنینی شده است.

حال با توجه به تمام سخنان گفته شده در فوق باید براین موضوع اذعان داشت حجاب یک معقوله چند وجهی است و برای حل آن باید از انجام کارهای روبنایی و تبلیغاتی و تذکرات لفظی فاصله گرفت و به صورت ریشه ای و بنیادی این موضوع را از اساسی ترین و پایه ای ترین هسته اجتماع یعنی خانواده ها ان را حل و فصل کرد.

انتهای پیام/ک

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.