دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

پدیده‌ای که مخل آسایش می شود؛
فخرفروشی های تو خالی در خیابان های سمنان با سگ گردانی/ سگ گردانی ارمغان غفلت فرهنگی
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سگ گردانی در معابر عمومی پدیده ای نوظهور و برگرفته از تفکر غربی است که امروز شاهد گسترش آن در خیابان های سمنان هستیم که سگ گردان ها با ایجاد ناهنجاری در جامعه به حقوق شهروندان تعدی می کنند.

 به گزارش خبرنگار مرآت ،سگ گردانی و نگهداری از سگ یکی از ناهنجاری‌ها و مشکلات اجتماعی است که در سال های اخیر در حال طی مسیر خود برای رسوخ به فرهنگ ایرانی و عادی شدن را طی می کند، بسیاری از مردم تحت تاثیر فرهنگ و تبلیغ غربی به این ناهانجاری تمایل پیدا کرده ونسبت به این عمل اقدام می کنند.

این پدیده در جامعه یکی از مواردی است که می توان به آن به چشم یک معضل نوظهور نگاه کرد که در سمنان طی سال‌های اخیر رو به فزونی گذاشته و به دلیل نداشتن فرهنگ‌سازی مناسب در حال تبدیل‌شدن به امری مرسوم است.

بحثی دیگر نیز وجود دارد، فرهنگ ایرانی با موارد فقهی و شرعی اسلام گره ای مستحکم دارد و در بیشتر موارد این فرهنگ با مبانی اسلامی تطبیق کامل دارد، در سال های اخیرمتاسفانه برخی از مبانی این فرهنگ مورد تهاجم فرهنگ منحط غربی قرار گرفته و آن را دچار استحاله و دگرگونی قرار داده است.

باتوجه به محدودیت های شرعی و فرهنگ ایرانی نزدیک بیش از حد و قرابت زیاد با این حیوان مذموم بوده و مورد پسند مبانی فرهنگ ایرانی نیست، در سال های اخیر تهاجم فرهنگی و تاثیر رسانه های غربی بر فرهنگ ایرانی کاری کرده است که نگهداری از سگ در محل زندگی انسان امری عادی تلقی شده و برخی با این حیوان هم خوابی یا حتی هم غذایی می کنند!

فارق از مسائل شرعی و بهداشتی که قرن ها بعد ازنجس اعلام کردن اسلام ناب در مورد سگ و خوک، دانشمندان تازه به مشکلات بهداشتی که این حیوانات برای انسان ایجاد میک نند پی برده اند، به دلیل ذات وفادار و عادات رفتاری ذاتی سگ قرابت بیش از حد با این حیوان علاقه ای شدید ایجاد کرده به طوری که در برخی افراد، سگ را به عنوان فرزند خود دانسته و از فرزند اوری امتناع می کنند.

هر چند سگ‌گردانی در مکان‌های عمومی ممنوع اعلام شده اما قانونی در مورد این‌ که سگ‌گردانی در فضای عمومی جرم است وجود ندارد، واقعیت این است که این پدیده در مکان‌های عمومی باعث سلب آسایش و ایجاد مزاحمت برای مردم می شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

سگ گردانی با فرهنگ ایرانی مطابقت ندارد

در همین رابطه مجید ابهری اسیب شناس اجتماعی و رفتار شناس در گفتگو با خبرنگار مرآت ضمن اعلام خطر در مورد رواج این فرهنگ گفت: همزیستی با حوانات از دیرباز مورد توجه انسان ها بوده است و انسان ها به خاطر مسائل شغلی و حرفه ای از حیوانات بهره دبرداری می کرده اند اما برخی به خاطر مسائل عاطفی این ارتباط را از حد مسائل حرفه ای بالاتر برده و حیوانات مختلف مثل مار، سوسمار و  سگ و گربه و سایر حیوانات را نگهداری می کنند.

وی افزود: هم خوابی، هم سفرگی و باقی موارد با سگ و گربه درست نبوده و این حیوانات جای اعضای خانواده را نمی توانند بگیرند و این امر کار بسیار خطرناکی است و موجب انتقال بیماری سوناتیک به انسان می شود.

ابهری با اشاره به اینکه نگهداری از سگ و سگ گردانی و عادت دادن این امر به کودکان با فرهنگ ایران مطابقت نداشته و موجب رسوخ فرهنگ غربی در فرهنگ ایرانی می شود، اظهار کرد:  طی سال های اخیر نیز ارایشگاه های لاکچری و غذاهای لاکچری تر برای سگ و گربه تهبه می شود در حالی که بسیاری از کودکان در مناطق و بافت های فقیر نشین شهر گرسنه یا نیمه سیر هستند.

این کارشناس اسیب شناسی اجتماعی و رفتار شناس ضمن درخواست از بزرگان جامعه برای انجام اقداماتی برای جلوگیری از هرچه بیشتر اشاعه یافتن این فرهنگ، تصریح کرد: اصلاح روابط خانواده با فرزندان و فرزندان با جامعه و ایجاد روابط عاطفی صحیح مانند گذشته باعث جلوگیری از این فرهنگ غلط غربی شده تا انسان ها به جای جستجوی محبت از حیوانات به همدیگر عشق بورزند و در جای درست محبت را جستجو کنند و به جای فرزند از سگ نگهداری نکنند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

نیروی انتظامی با  ناهنجاری اجتماعی قطعا برخورد می کند

سرگرد سید علی اصغر تقوی مسئول مرکز اطلاع رسانی ناجا در سمنان در گفتگو با مرآت با اشاره به اینکه نیروی انتظامی با این ناهنجاری اجتماعی قطعا برخورد می کند، گفت:: نیروی انتظامی موظف به برخورد با ناهنجاری های اجتماعی که مخل اسایش مردم می شوند، است که سگ گردانی نیز یکی از مصداق های این ناهنجاری هاست.

تقوی با بیان اینکه نیروی انتظامی با هماهنگی مراجع قضایی و طبق قانون و مقررات با این ناهنجاری برخورد می‌کند، افزود: مردم می‌توانند در صورت رؤیت این موضوع یا هرگونه شکایت و مزاحمت از طریق نگهداری از سگ یا سگ گردانی مراتب را به کلانتری‌ها یا سامانه 110 اعلام کنند تا موضوع پیگیری شود.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.