دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

در بخش دوم گفتگوی مرآت با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مطرح شد؛

در تابستان، به جز شاهرود، در دیگر شهرها مشکل خاصی نخواهیم داشت/ الگوی مصرف یک خانواده 3 نفره در استان، 500 لیتر در روز است

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان می‌گوید در تابستان به جز شاهرود در دیگر شهرها مشکل خاصی در حوزه تأمین آب نخواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار مرآت، در ابتدای هفته جاری، بخش نخست گفتگوی مرآت با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان را از نظر گذراندید. در بخش نخست، به موضوع بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب شهمیرزاد با حضور وزیر نیرو، احتمال خلع ید سرمایه‌گذار پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب سمنان و ماجرای انتقال فاضلاب بازار سمنان پرداختیم. اینک بخش دوم این گفتگو را از نظر می‌گذرانید.

ماجرای یکپارچه‌سازی آب و فاضلاب شهری و روستایی

مرآت: پیش‌بینی می‌کنید ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی سالانه باعث چه میزان صرفه‌جویی مالی در این مجموعه شود؟

دستور یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی حدودا در اردیبهشت‌ماه سال قبل، توسط وزیر محترم نیرو صادر شد. در مقطعی، در سال 91 و در زمان وزارت آقای مهندس نامجو نیز این موضوع تا حدودی پیش رفت اما یک‌سری موانع قانونی بر سر راه سبب شد که این کار نهایی نشود. سال گذشته یک‌سری کارگروه‌ها و کمیته‌هایی در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تشکیل شد.

بدین واسطه مباحث کاری مرتبط با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی شامل نیروی انسانی، چارت، تجهیزات، ماشین‌آلات، یکپارچگی حوزه‌های بهره‌برداری آب و فاضلاب، مسائل مالی و ذی‌حسابی در این کارگروه‌ها مورد بحث قرار گرفت. تقریبا در شهریورماه این مباحث به سرانجام رسید. در این‌جا لازم بود که در ابتدا مجوز شورای عالی اداری اخذ شود که این اتفاق افتاد.

در اوایل آذرماه سال گذشته مصوبه هیأت محترم وزیران هم اخذ شد. پس از آن توسط دولت محترم، یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی به وزارتخانه‌های نیرو و اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ابلاغ شد. از دی‌ماه گذشته فرایند ادغام آغاز شد و در 25 اسفند 98، بنده به عنوان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مشغول فعالیت شدم.

واقعیت این است که به این واسطه ظرفیت خوبی در حوزه‌های بهره‌برداری آب و فاضلاب، مشترکین، مالی-پشتیبانی، ذی‌حسابی و منابع انسانی ایجاد و شرکت تقویت شد. در بحث تجهیزات و امکانات، موجودی انبارهای جداگانه دو شرکت، ادغام شد و در بحث رفع اتفاقات و تولید آب که وظیفه اصلی شرکت است، اتفاقات خوبی به واسطه این یکپارچگی افتاده است.

72 درصد از جمعیت روستایی تحت پوشش خدمات آب قرار دارند

امیدواریم به این واسطه شرایط بهتری در شهرها و روستاها ایجاد شود. در شرکت آب و فاضلاب شهری سابق، 100 درصد از مشترکین تحت پوشش خدمات آب قرار داشتند؛ در حالی که این رقم در روستاها 72 درصد است. ارتقاء این درصد در دستور کار ما قرار دارد. تحت پوشش خدمات آب قرار گرفتن روستاهایی که تا کنون از این خدمات بهره‌مند نبوده‌اند یکی از اقدامات مهم در دست اجرا خواهد بود.

امیدواریم روزی برسد که اعلام کنیم 100 درصد از جمعیت هم‌استانی‌های عزیز، تحت پوشش خدمات آب قرار دارند. در بخش فاضلاب روستایی نیز از این پس فعالیت بیشتری صورت خواهد گرفت. 27 درصد از جمعیت شهری تحت پوشش خدمات فاضلاب قرار دارند اما در روستاها این رقم بسیار پایین است و شاید به یک درصد هم نرسد. شاید برای قضاوت درباره این که سالانه چقدر صرفه‌جویی مالی در پی یکپارچه‌سازی صورت می‌گیرد، قدری زود باشد.

باید حداقل یک‌سال مالی بگذرد تا بتوان قضاوت کرد.

مرآت: آب‌بهای مصرفی مردم در سال 99 چه میزان افزایش داشته است؟

الگوی مصرف در استان ما به طور متوسط برای یک خانوار با رنج متوسط 3 تا 3.3 نفر، 15 مترمکعب در ماه است. مطابق ابلاغ وزیر محترم نیرو، آب‌بهای مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت کنند، یعنی به طور روزانه تا سقف 500 لیتر آب مصرف کنند، 7 درصد افزایش یافته است. نرخ آب‌بهای زیر الگوی مصرف، اساسا پایین است اما آب‌بهای مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت نکرده و بیش از 15 مترمکعب آب در ماه مصرف کنند، 16 درصد افزایش یافته است.

این تغییرات از 15 اردیبهشت‌ماه اعمال شده است. مصرف فراتر از الگوی مصرف، معمولا به مصارف غیرشرب و بهداشت می‌رسد؛ نظیر آبیاری باغچه و گل و گیاه، شستشوی حیاط و ماشین و...

در تابستان، به جز شاهرود، در دیگر شهرها مشکل خاصی نخواهیم داشت

مرآت: تحلیل شما از وضعیت آبی تابستان پیش‌رو چیست؟

به واسطه بارندگی‌هایی که در انتهای سال 97 صورت گرفت، ما در سال 98 شرایط خوبی داشتیم. در زمستان 98 و بهار 99 نیز بارندگی‌های خوبی داشتیم و پیش‌بینی ما این است که به جز شهر شاهرود در سایر شهرها مشکل خاصی نداشته باشیم. چشمه‌روزیه در سمنان پتانسیل 650 لیتر در ثانیه انتقال آب را دارد. دبی رودخانه گل‌رودبار هم که در دی‌ماه 97 به کمتر از 90 لیتر در ثانیه رسیده بود، اکنون به 160 لیتر در ثانیه رسیده است.

همه مردم قضاوت خواهند کرد که کیفیت آب شرب شهر سمنان بسیار مطلوب‌تر شده است؛ چراکه در تابستان سال گذشته در پیک مصرف و تنها در تیر و مرداد، فقط سه حلقه از چاه‌های سوکان روشن شد. در شهرهای آرادان و گرمسار و ایوانکی، با توجه به آورد خوبی که رودخانه حبله‌رود دارد، مشکلی وجود ندارد. در سرخه نیز که با مشکل کیفیت آب مواجه بودیم، با تجهیز و نصب و راه‌اندازی یک دستگاه آب‌شیرین‌کن توسط بخش خصوصی، از سه سال قبل مشکل کیفی و کمی آب حل شده است.

سال گذشته در شاهرود 7 تا 10 روز با تنش آبی روبرو بودیم

در دامغان هم سد شهید شاهچراغی به سرریز رسید و در این شهر و مناطق تابعه آن مشکلی نداریم. شاهرود تنها شهری است که درباره آن قدری نگرانی داریم. سال گذشته 7 تا 10 روز در شاهرود با تنش آبی روبرو بودیم. ما فارغ از ظرفیت موجود از یک چاه دیگر استفاده خواهیم کرد و اکنون در حال انجام فرایند کف‌شکنی و افزایش دبی آن هستیم.

یک بخش قابل توجه از آب شاهرود، در حوزه فضای سبز مصرف می‌شود. شهرداری 60 تا 70 لیتر در ثانیه که 10 درصد از مصرف آب شاهرود است برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌کند. این نهاد یک‌سری جداسازی‌هایی را در خصوص آبیاری فضای سبز انجام داده اما آن را به بهره‌برداری نرسانده است. سال گذشته از شهردار شاهرود خواهش کرده‌ایم که این شبکه را به بهره‌برداری برسانند.

از طرفی در اندازه‌گیری‌های سال گذشته همکاران ما روشن شد که برخی از باغات در روستاهای پایین‌دست شاهرود با آب شهری آبیاری می‌شود. تذکرات لازم در این خصوص داده شد. همین دو عامل، به مدیریت مصرف آب در شهر شاهرود کمک می‌کند. خواهش ما از همه مردم شهر و روستا این است که در مصرف آب صرفه‌جویی کنند. امیدواریم که همراهی مردم و مسئولان ادامه داشته باشد و مشکل خاصی در شاهرود به وجود نیاید.

مرآت: بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزارم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.