دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    کارآفرین و پرورش دهنده قارچ:
بسیج سازندگی عامل مهمی در ایجاد کارآفرینی است/ با 20 میلیون تومان وام قرض الحسنه تولیدات قارچ را صنعتی سازی می کنم
یکی از تولید کنندگان و کارآفرینان سرخه ای، بسیج را عامل مهمی در ایجاد کارآفرینی دانست و گفت: با 20 میلیون تومان وام قرض الحسنه می توانم تولیدات قارچ را صنعتی سازی کنم.

به گزارش خبرنگار مرآت، توجه به ترویج و توسعه طرح های اقتصاد مقاومتی علاوه بر اینکه به تقویت رویه خودکفایی کمک می کند از سویی حلال مشکلات اقتصادی کشور و راهکار برون رفت از رکود تورمی است.

سید محمود جلال یکی از افراد برتر ایجاد طرح های اقتصاد مقاومتی در شهرستان سرخه است . این جوان 28 ساله که دیپلم کامپیوتر دارد کمتر از یک سال است که وارد فعالیت در حوزه پرورش و تولید قارچ خوراکی شده و با کارآفرینی برای 6 نفر در این راستا موفقیت هایی را هم کسب کرده است.

تصادف باعث ورودم به کار پرورش و تولید قارچ شد

این جوان کارآفرین که 7-8 سال به حرفه کابینت سازی مشغول بوده، ورودش در حوزه پرورش قارچ به نوبه خود جالب است چرا که یک تصادف باعث می شود که به این سمت گام بردارد.  

جلال در هین خصوص می گوید: از قبل به کار پرورش قارچ علاقه بسیاری داشتم ولی کار و وقتم به گونه ای بود که فرصت ورود به حوزه پرورش قارچ برایم پیش نمی آمد تا اینکه در آذر ماه 92 با تصادفی که کردم مهره های گردن و کمرم آسیب دید و پزشک انجام کارهای سنگین مثل کابینت سازی را برایم ممنوع کرد.

به گفته وی بعد از این تصادف مجبور می شود شغل دیگری برای خودش برگزیند بنابراین به دنبال علاقه خودش که چندین سال به دنبال آن بوده است می رود و بالاخره وارد حوزه پرورش و تولید قارچ خوراکی می شود.

هرچند که شرایط اشتغال دولتی و کارمند شدن به راحتی برای جلال فراهم بوده ولی وی دنبال چنین شغلی نرفته و ترجیح می دهد که در حوزه تولید گام بردارد.

این کارآفرین اظهار می کند: همه که نمی توانند به زور کارمند شوند باید افرادی هم در حوزه های دیگر کار کنند. رزق و روزی هر کسی در جایی نهفته است، اگر بخواهند همه کارمند شوند مشاغل تولیدی و یدی را چه کسی انجام دهد بالاخره مملکت به حرفه های دیگر هم نیاز دارد.

جلال در اواخر سال 92 در کلاس های آموزشی پرورش قارچ شرکت می کند و همزمان با آن نیز اقدام به تجهیز و راه اندازی کارگاه پرورش قارچ در سالن استیجاری به مساحت 100 متر مربع می نماید و به نوعی فعالیت خود در زمینه پرورش قارچ دکمه ای یا همان قارچ خوراکی را از همان زمان کلید می زند.

عدم حمایت مالی مدتی فعالیتم را مسکوت گذاشت

این جوان با 12 میلیون تومان سرمایه ای که آورده خودش بوده به نوعی با هزینه سنگین تجهیزات مواجه می شود و با کم آوردن سرمایه راه به جایی نمی برد تا جایی که نمی تواند به مرحله تولید قارچ دست پیدا کند زیرا نیاز به سرمایه بیشتری داشته و با عدم حمایت مالی مدتی فعالیت پرورش قارچ مسکوت می ماند.

به گفته وی با 10-15 میلیون تومان هم می شد کار را جلو برد اما از شانس او زمانی که شروع به کار می کند به اوج گرانی برمی خورد و تجهیزات را باید خیلی گران تامین می کرده ضمن اینکه وی سعی داشته بیشتر امکانات و تجهیزات لازم را تهیه کند.

جلال هر چند با مشکل مالی که داشته نتوانسته فعالیت کارگاه خودش را به مرحله تولید درآورد اما با پشتکار و همتی که داشته از کار مورد علاقه اش باز نمی ماند و در طی مدتی که به دنبال وام برای رفع مشکل مالی اش بوده با یکی از دوستانش در پرورش قارچ همکاری می کرده است.

وی که از بسیجیان فعال است در حالی که در بانک ها به دنبال وام برای رونق کارش بوده و موفق نمی شده است به سفارش یکی از دوستان بسیجی اش برای دریافت وام به سپاه ناحیه مراجعه می کند و می تواند در مهر ماه 93 وامی به مبلغ 30 میلیون تومان از بسیج سازندگی دریافت کند و از آن پس است که کارش شکل و رونق می گیرد و همان زمان هم به مرحله تولید دست پیدا می کند.  

این کارآفرین که کار تولیدی خود را مدیون حمایت های بسیج سازندگی می داند، می گفت: برخی مسئولین فقط شعار می دهند که حمایت می کنیم. روز اول که خواستم کارم را شروع کنم خیلی شعارهای قشنگ شنیدم که چنین و چنان می کنیم ولی روزی که به عمل رسید متوجه شدم حمایتی وجود ندارد و چیزهایی دیدم که داشتم از ادامه کار پشیمان می شدم.

جلال می گوید: هر چند که جهاد کشاورزی مجوز لازم برای ایجاد کارگاه پرورش و تولید قارچ را دادند و مشکلی ایجاد نشد و اول هم حمایت کردند اما وقتی تقاضای وام کردم شرایط بسیار سختی داشتند که 3 هزار متر زمین داشته باشیم و اگر زمین هم برای خودمان نیست برویم اجاره 20 ساله محضری بیاوریم و یک حلقه چاه هم برای خودمان داشته باشیم که البته تا 300 میلیون تومان هم وام می دادند اما هر کسی چنین شرایط و امکاناتی داشته باشد خود میلیاردها تومان سرمایه است و نیاز به این وام و فعالیت ندارد.

اگر وام بسیج سازندگی نمی بود در بن بست بودم

وی که با مراجعه به بسیج سازندگی و گرفتن وام مشکلش حل می شود، می گفت: برادرانی که در سپاه ناحیه سرخه بودند خیلی حمایت و کمکم کردند و واقعا مرا درک کردند حتی خودشان برخی مسائل را پیگیری کردند.

در شرکت نگار نصر هم با برخورد بسیار خوبی که داشتند وقتی فهمیدند می خواهم واقعا کار انجام دهم بسیار حمایتم کردند و با جان و دل با من همکاری کردند که باورم نشد که این چنین کمک کنند که جا دارد از همه آنها کمال تشکر را داشته باشم که برادرانه همکاری و حمایت کردند.  

جلال در طی چند ماهی که به تولید دست یافته به موفقیت های خوبی دست یافته که دو عامل را در این موفقیت دخیل می داند یکی حمایت بسیج سازندگی و دیگری تلاش و پشتکار خودش است که وقتی وام بسیج را گرفته کارش رونق پیدا کرده و در کنار آن هم برای 6 نفر کارآفرینی ایجاد کرده است.

وی در خصوص نحوه پرورش قارچ می گوید: لازمه پرورش قارچ خاک کمپوست است که باید شرایطی مثل دما، هوا، نور و رطوبت به خوبی و درستی فراهم باشد تا کار نتیجه دهد.

این تولید کننده قارچ خوراکی، بهترین زمان تولید و برداشت قارچ را شش ماهه دوم سال می داند و می افزاید: در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد یکی دوماه امکان تولید و برداشت وجود ندارد چرا که نمی توان دما و شرایط سالن را به حد مطلوب رساند مگر اینکه افرادی که به صورت صنعتی و حرفه ای کار می کنند با امکانات پیشرفته این شرایط را فراهم آورند.  

مراحل تولید و برداشت قارچ در یک سال 6 مرحله دو ماهه است به این صورت که وقتی خاک کمپوست در سالن قرار می گیرد 30 روز طول می کشد تا قارچ ها به بار بنشیند و برداشت اصلی شروع شود که از آن پس نیز بین 30 تا 45 روز نیز بار دارد که البته مدت روزها بستگی به کیفیت خاک و شرایط دیگر متفاوت است.

ساعت 6 صبح کارم را شروع می کنم

نحوه برداشت هم به این گونه است که در این مدت باردهی 7-8 روز برداشت می کنند و بعد 3-4 روز می گذارند کمپوست استراحت کند و قارچ ها به مرحله سنجاقی و پین و مرحله رشد تبدیل شود و بعد دوباره طی 6-8 روز از نو برداشت می شود.

میانگین این ها 30 روز برداشت و 12 روز هم استراحت است که کل آن حدود 40-45 روز در یک دوره می شود. بعد از پایان هر دوره که حدود 2 ماه است باید سالن کاملا ضد عفونی و استریزه شود و تمام خاک های کمپوست قبلی بیرون برده شود و برای دوره بعدی خاک های جدید در سالن قرار گیرد.  

طبق اظهارات جلال در یک سالن 100 متری پنج تن کمپوست نیاز است که در حالت خوشبینانه از پنج تن کمپوست در هر دوره می توان یک تن و 400 کیلو گرم قارچ برداشت کرد که اگر هم قارچ ها بیماری بگیرند این مقدار برداشت نصف می شود.

این پرورش دهنده قارچ به ارکان اصلی پرورش قارچ که رعایت بهداشت و نظم و انظباط است توجه خاصی داشته و هر روزه سالن خود را استریل می کند و نمی گذارد بیماری و مشکل خاصی برای قارچ ها پیش بیاید.

وی با علاقه وافری که به کارش دارد از 6 صبح به محل کارش می رود و تا 10 شب مشغول است.

جلال می گوید: ساعت 6 تا 9 صبح چینش ما است و اگر خیلی بار چینش سنگین شود تا 11 صبح بیشتر طول نمی کشد. برخی ها شب ها چینش دارند و در یخچال می گذارند و صبح زود به بازار روانه می کنند اما من صبح زود می چینم و قارچ تازه و روز را روانه بازار می کنم و قارچ را یخچالی نمی کنم که افت کند.

در حوزه بازار فروش نیز مشکلی برای جلال و همکاران وی وجود ندارد چرا که 6 نفر پرورش دهنده قارچی که در سمنان و سرخه فعالیت و از جهاد کشاورزی مجوز دارند در صنف خود قارچ را قیمت گذاری کرده و یک نفر را به عنوان عامل فروش انتخاب کرده اند و قارچ ها را بعد از بسته بندی به عامل فروش تحویل می دهند تا مستقیم و بدون هیچ گونه واسطه و دلال بازی به مغازه داران عرضه کند.

به گفته جلال قرار بوده نزدیک عید جهاد کشاورزی در سمنان یک غرفه در اختیار این تولید کنندگان قارچ قرار دهد تا عرضه مستقیم داشته باشند اما هنوز مشخص نیست که چه می کنند.

تولیدات این پرورش دهندگان قارچ در خود استان و شهرستان عرضه می شود چرا که در سمنان هر چند قارچ تولید می شود اما مصرف قارچ زیاد است و دچار کمبود قارچ شده و از استانهای دیگر قارچ به اینجا صادر می شود.

قارچی که جلال تولید می کند درجه یک و از کیفیت بالایی برخوردار است تا جایی که در بازار نیز مشتریان طرفدار قارچ های تولید وی هستند.

با 20 میلیون تومان وام قرض الحسنه کارم را صنعتی سازی می کنم

این کارآفرین تمایل دارد کارش را توسعه دهد و تعداد سالن خود را به دو سالن افزایش دهد اما با توجه به وامی که گرفته و اقساطی که بابت آن باید پرداخت کند توانایی مالی برای توسعه کارش ندارد و نیاز به حمایت مالی وام قرض الحسنه ای دارد.

وی در همین خصوص می گوید: بنده مقدمات کار و ساخت سالن دوم را فراهم کردم و با آورد خودم که 10 میلیون تومان سرمایه است به 20 میلیون تومان دیگر به صورت وام قرض الحسنه نیاز دارم تا سالنی پیشرفته راه اندازی نمایم و کارم را به سمت صنعتی سازی پیش ببرم.

جلال می افزاید: در صورت ایجاد سالن دیگر و صنعتی سازی شدن به صورت دائم و در تابستان  هم برداشت خواهم داشت و برای 10 نفر دیگر شغل ایجاد می شود که اگر حمایت شوم این امر محقق می شود.

بسیج سازندگی را عامل مهمی در حوزه کارآفرینی می دانم

وی از اینکه وام بسیج باعث پیشرفت کار و حوزه تولیداتش شده افتخار می کند و به دوستانش نیز سفارش می کند که اگر می خواهند واقعا کار انجام دهند از بسیج سازندگی وام بگیرند و وارد کار تولیدی شوند چون هم درصد وام کمتر است و هم حمایت می کنند.

طی گفتگویی که با این کارآفرین و تولید کننده قارچ داشتیم از طرح ها و ایده های خلاقانه ای گفت که برای پیشرفت و توسعه کارش مد نظرش بود، طرح هایی که با سرمایه تنها یک میلیون تومان می شود برای 3 نفر کارآفرینی کرد. اما این ایده های خلاقانه نیاز به حمایت مالی مسئولین دارد حمایتی که زیاد به وی فشار نیاید و در زیر بازپرداخت سنگین اقساط اذیت نشود.  

دیدگاه ها

من هم مثل این کارآفرین سالن قارچ رو آماده کردم ولی به دلیل سرمایه کم نتونستم کارمو شروع کنم برای گرفتن وام بسیج باید چی کار کنم لطفاجواب رو به ایمیلم بفرستیدبا تشکر.
ایمیل
با سلام و احترامپایگاه خبری مرآت نیوز ارتباطی با دستگاههای متولی امر حمایت از تولید ندارد و صرفا با توجه به وظیفه خود به پوشش اخبار مختلف می پردازد لذا پیشنهاد می شود در خصوص حمایت از کسب و کار خود به نزدیکترین پایگاه و یا حوزه مقاومت بسیج محل سکونت خود مراجعه فرمایید.
ایمیل
به نظر می رسد اشکال بزرگی در زمینه آموزش بخصوص برای آماده سازی مکان و زیر ساخت در منازل وجود دارد و همین امر توسعه کار را با مانع مواجه ساخته است .

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.