تاریخ انتشار : دوشنبه 16 اسفند 1400 - 14:03
39 بازدید
کد خبر : 2086

در گفتگویی مطرح شد؛

فعالیت مراکز خیریه اشتغال دراستان سمنان/کارآفرینی با همراهی خیران

فعالیت مراکز خیریه اشتغال دراستان سمنان/کارآفرینی با همراهی خیران
کمیته امداد استان سمنان در کنار عضویت ۹۵ درصد از ایتام در بورس، ۱۱ مرکز نیکوکاری فقط مخصوص اشتغال دارد تا بتواند در زمینه توانمند سازی جامعه تحت پوشش خود اقدام کند.

به گزارش مرات، اشتغال یکی از مهمترین بحران‌ها در استان سمنان است امروز شاهد هستیم که بسیاری از روستاها به خصوص در بخش‌های شرقی استان به دلیل همین مقوله اشتغال خالی از سکنه شده و یا تعداد جمعیت ساکن در آنها به انگشتان دو دست رسیده است.

از سوی دیگر دولت تمام تلاش خود را برای اشتغال‌زایی انجام داده اما نه توان کافی برای این موضوع را دارد و نه مدیریت درست در این سال‌های اخیر توانسته زیرساخت‌های ایجاد اشتغال بیشتر را فراهم کند در نتیجه نیاز است که نهادهای حمایتی نیز در این عرصه ورود کنند.

کمیته امداد استان سمنان در کنار عضویت ۹۵ درصد از ایتام در بورس، ۱۱ مرکز نیکوکاری فقط مخصوص اشتغال دارد تا بتواند در زمینه توانمند سازی جامعه تحت پوشش خود اقدام کند این مراکز در واقع ۱۲ نوع خدمات می‌دهند و سعی دارند تا با اشتغال در زمینه توانمندی نیازمندان گام اساسی بردارند.

برای بررسی بیشتر فعالیت‌های حوزه اشتغال‌زایی در کمیته امداد و دیگر اقداماتی که این نهاد حمایتی ارزشمند در سال جاری برای استان سمنان انجام داده با محمد بحیرایی مدیرکل کمیته امداد استان سمنان به گفتگو نشستیم.

*در ابتدا درباره طرح اشتغال‌زایی کمیته امداد بگویید

ما برای نخستین بار در کشور در استان سمنان شاهد ایجاد کانون خیران کارآفرین و اشتغال بودیم که در کنار ۱۱ مرکز نیکوکاری که ۱۲ نوع خدمات در حوزه اشتغال به نیازمندان جامعه ارائه می‌کنند سعی دارد تا نسبت به توانمند سازی اقشار هدف اقدام کند.

این اقدامات با هدف توسعه همکاری فعالان فضای کسب و کار و مردمی کردن فعالیت‌های اشتغال صورت گرفته و به صورت تخصصی در زمینه اشتغال خدمات و مشاوره می‌دهد این خدمات ۱۲ گانه شامل مشاوره شغلی، آموزش مهارتی، تأمین سرمایه، تأمین تجهیزات، تأمین فضای مورد نیاز کار، مواد اولیه، بازاریابی، ضمانت تسهیلات، پوشش ریسک از طریق بیمه و ارائه ایده برای کسب و کار جدید می‌شوند که به صورت رایگان در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد تا بتوانند خود را توانمند کنند.

افزون بر این مراکز ما در استان سمنان موکب اشتغال را به آدرس emookeb.ir داریم که در فضای مجازی آماده خدمت رسانی در حوزه اشتغال به محرومان جامعه است همچنین خیران هم می‌توانند با پیوستن به آن مراتب اشتغال و خدمات رسانی به نیازمندان را فراهم سازند.

فعالیت مراکز خیریه اشتغال دراستان سمنان/کارآفرینی با همراهی خیران

*استقبال و نوع خدمات در سال ۱۴۰۰ چگونه بوده است؟

تاکنون در این موکب ۲۴۱ خیر کار و اشتغال ثبت نام و همچنین ۸۴۰ نیازمند خدمات نیز شناسایی شده‌اند که ۶۲۷ مورد از آنها از سوی خیران خدمات دریافت کردند همچنین ۲۱۳ آگهی کاریابی نیز در سامانه بارگذاری شده که توسط خیران روئیت و مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

در سراسر استان سمنان تعیین مسیر شغلی متقاضیان نیازمند از طریق هدایت شغلی برای پنج هزار و نفر انجام پذیرفته است که سه هزار و ۵۳۵ نفر از آنها در راستای اجرای طرح اشتغال، یک هزار و ۲۲۶ نفر در زمینه کاریابی و ۵۹۹ مورد نیز سایر خدمات را دریافت کرده‌اند در این زمینه استعداد سنجی متقاضیان، ویژگی‌های روان شناختی آنان اعم از علایق، مهارت‌ها، امکانات، تحلیل محیطی و فردی مشاغل پیشنهاد و… مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در انتها مسیر شغلی فرد متقاضی از بین نیازمندان استان سمنان مشخص می‌شود.

ایجاد اشتغال برای سه هزار و ۵۱۶ نفر از متقاضیان اشتغال شامل دو هزار و ۳۷۰ نفر از محل پرداخت تسهیلات، ۵۲۱ نفر از محل کاریابی و استخدام در بنگاه‌های اقتصادی و ۶۲۵ نفر از طریق اشتغال‌زایی به جز مجری طرح، صاحب شغل شده رند. پرداخت بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به مجریان طرح‌های اشتغال، برگزاری رویداد ایده شو برای ۱۵۶ نفر از بانوان برگزاری برنامه کارآ، رین شو برای ۲۸۰ نفر و همچنین ارائه خدمات مشاوره قبل، حین و بعد از اجرای طرح از جمله اقدامات دیگر کمیته امداد در بخش توانمند سازی و اشتغال در سال ۱۴۰۰ بوده است که برای مثال در بخش بعد از اجرای کار تنها در سال جاری شش هزار و ۴۰۰ مورد بازدید از مشاغل ایجاد شده، صورت گرفته است.

*درباره آموزش مهارتی نیز توضیح دهید

کارشناسان فنی اشتغال کمیته امداد استان سمنان پس از سنجش رغبت‌ها، علایق، استعدادها و محدودیت‌ها و… که در بالا توضیح داده شد و با توجه به امکانات و نیازهای شغلی جامعه در صورت نیاز متقاضی را به سمت آموزش‌های شغلی متناسب سوق می‌دهد تا بتوانند از موفقیت در اشتغال برخوردار شوند.

در سال جاری و تاکنون سه هزار و ۵۸۰ نفر از نیازمندان و متقاضیان جویای کار در استان سمنان از آموزش‌های مهارتی برخوردار شدند که از این بین ۴۲۳ مورد آموزش مقدماتی اشتغال، یک هزار و ۶۱۰ نفر آموزش مهارتی کسب و کار، یک هزار و ۵۴۸ مورد آموزش پایدار سازی و تثبیت اشتغال را طی کرده‌اند همچنین تدوین طرح توجیه و فنی اقتصادی با توجه به امکانات مددجویان کمیته امداد متقاضی کار، با ملاحظات محیطی، مشارکت مددجو توسط کارشناس فنی اشتغال و امکان‌سنجی فعالیت‌ها اعم از مطالعه فنی، مالی، بازار و ریسک نیز از دیگر خدماتی است که به متقاضیان کار داده می‌شود که تاکنون سه هزار و ۳۴۸ مورد از این خدمات ارائه شده است.

البته موضوع قابل توجه این است که ما بعد از اشتغال مددجویان آنها را رها نخواهیم کرد همانطور که گفته شد بیش از شش هزار و ۴۰۰ مورد بازدید از کارها صورت گرفته است از سوی دیگر ما بعد از اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی نیز به مشاوره خود ادامه خواهیم داد تا کس بو کار حفظ شود این مشاوره‌ها به متقاضیان و مجریان طرح با هدف بهبود فضای کسب و کار، افزایش کیفی و کمی تولیدات، ایمنی و بهداشت محیط کار و… ارائه خواهد شد که بیش از هشت هزار طرح اشتغال زایی در گستره استان سمنان، تحت نظارت کمیته امداد در این اِشِل، قرار دارند.

*چه تعداد مرکز نیکوکاری در استان سمنان فعال است؟

۱۴۰ مرکز نیکوکاری در استان سمنان داریم از این تعداد ۵۸ مورد به صورت تخصصی و در حوزه‌های زکات، اشتغال، درمان و. … فعالیت دارند تعامل بیش از پیش با این مراکز نیکوکاری از جمله سیاست‌ها و راهبردهای کمیته امداد استان سمنان بوده و تاکنون ۲۴ مؤسسه خیریه از پنل اختصاصی و جامع نیکوکاران و خیران استفاده می‌کنند.

فعالیت مراکز خیریه اشتغال دراستان سمنان/کارآفرینی با همراهی خیران

*درباره دیگر بخش‌های کمیته امداد به خصوص مشارکت‌های مردمی در سال ۱۴۰۰ و در بخش زکات و… نیز گزارش دارید؟

بله؛ مجموع درآمد ۱۰ ماهه اول سال جاری در بخش زکات واجب و مستحب ۲۷۷ میلیارد ریال در کل استان سمنان بوده است که از این محل ۸۷ مورد جهیزیه دختران دم بخت نیازمند استان، ۹۶۷ مورد هزینه درمان بیماران صعب‌العلاج، یک هزار و ۳۵۹ مورد تحصیل دانش آموزان و دانشجویان نیازمند، هشت مورد آزادی زندانیان بدهکار، ۱۱ مورد کمک هزینه مسکن، ۳۵ مورد کمک هزینه تعمیرات و بهسازی مسکن مددجویان کمیته امداد و ۱۳ هزار و ۷۰۲ مورد سبد کالا و معیشتی بین محرومان نیازمند استان سمنان توزیع شد همچنین ۲۵ میلیارد ریال از این وجوهات صرف پروژه‌های عام‌المنفعه شامل تعمیر مدارس، مساجد، حسینیه‌ها، قنوات، راه روستایی، آب شرب روستاهای محروم و… شده است.

در سال جاری ۱۰۶ میلیارد تومان درآمد حاصل از فعالیت خیریه‌ها به نیازمندان، به شکل خدمات ارائه شده است بیش از ۱۵۲ هزار سبد کالا به ارزش ۶۰ میلیارد تومان در سال جاری بین نیازمندان استان توزیع شده است همچنین بالغ بر شش میلیارد تومان صدقه در سال جاری توسط مردم نوع دوست استان پرداخت شده است.

طرح الکترونیکی پرداخت صدقه موسوم به کیو آر همچنین در سال جاری در استان سمنان اجرا شد و بالغ بر ۲۵۰ زوج جوان با کمک‌های کمیته امداد، خیران و مراکز نیکوکاری به خانه بخت رفتند همچنین یک هزار تبلت با هم افزایی بانک‌ها، آموزش و پرورش و کمیته امداد استان سمنان بین دانش آموزان نیازمند استان توزیع شده است. از سوی دیگر بالغ بر یک میلیون پرس غذا در ماه مبارک رمضان گذشته و همچنین محرم در قالب طرح‌های اطعام مهدوی و اطعام حسینی بین نیازمندان استان سمنان توزیع شد و بیش از ۵۰۰ میلیون تومان پوشک مورد نیاز بزرگسالان برای بیماران صعب‌العلاج استان سمنان در سال جاری تأمین شده است.

*درباره ایتام چطور؟

در سال جاری هشت واحد مسکونی ایتام از محل کمک خیران طرح اکرام مورد بازسازی قرار گرفته است همچنین ما توانسته‌ایم شاهد جذب چهار هزار و ۲۰۰ نفر حامی ایتام در استان باشیم که اقدام ارزشمندی بوده است از دیگر اقدامات صورت گرفته برای ایتام باید به واریز ۱۳ میلیارد تومان کمک حامیان به صورت مستقیم به حساب ایتام اشاره کرد از طرف دیگر ۹۵ درصد از ایتام استان در بازار بورس با حداقل مبلغ اهدایی دو میلیون تومان؛، سهام دار هستند.

اختصاص بیش از ۱۰ میلیارد تومان کمک حامیان برای رفع نیاز فرزند معنوی شأن در قالب کالا، خدمات و… و انجام پیش کاری‌های لازم برای عضویت ۱۰۰ درصدی فرزندان نیازمند در سامانه اکرام برای تخصیص حامی برای آنها از دیگر اقدامات کمیته امداد استان سمنان برای ایتام در سال جاری بوده است.

مهر

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دو × دو =

اخبار استان سمنان

اخبار سیاسی