تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
۳۱ وقف جدید در استان سمنان ثبت شده است
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان گفت: ۳۱ وقف جدید در ۶ ماهه نخست سال ۹۹ در استان سمنان ایجاد و ثبت شده است.

به گزارش مرآت، حجت‌الاسلام اسماعیل تدینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت:در استان سمنان پنج هزار و 629 موقوفه شامل 21 هزار و 210 رقبه وجود دارد که از این تعداد چهار هزار و 705 موقوفه شامل 16 هزار و 28 رقبه به صورت متصرفی از سوی ادارات اوقاف و ادارات اوقاف و امور خیریه شهرستان‌ها اداره می‌شوند و مابقی به صورت غیر متصرفی و توسط متولیان اداره می‌شوند.

وی افزود: بر اساس تدابیر ریاست سازمان حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاموشی بحث نصب امین در موقوفات متصرفی در دستور کار قرار گرفته است و تا کنون 70 نفر جهت انتصاب به عنوان امین موقوفه به سازمان معرفی شده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان بیان کرد: از ابتدای سال 1399 تاپایان شهریور ماه 31 وقف جدید به ارزش حدود 125 میلیارد ریال در سطح استان ایجاد شده است.

حجت‌الاسلام تدینی تعداد موقوفات ایجاد شده در سال 99 را به تفکیک شهرستان‌های مختلف استان این‌گونه بیان کرد که در شهرستان گرمسار سه موقوفه، سمنان 2 موقوفه، دامغان هشت موقوفه، شاهرود یک موقوفه، بسطام 13 موقوفه و در میامی چهار موقوفه جدید ایجاد شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان اظهار داشت: وقف در جامعه کارکردهای مختلف اجتماعی، فرهنگی و اجتماعی دارد.

حجت‌الاسلام تدینی ادامه داد: نخستین و مهم‌ترین کارکردهای وقف در جامعه‏‌ اسلامی از گذشته‏‌های دور تاکنون، کارکرد آموزشی و فرهنگی است.

وی با بیان اینکه ابعاد آموزشی و فرهنگی وقف در جوامع اسلامی بسیار گسترده است؛ گفت: وقف به عنوان یک منبع مستمر مالی پشتوانه‌ی بسیار خوبی برای این مراکز بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان عنوان کرد: بسیاری از مدارس و مراکز علمی در جهان اسلام از طریق وقف ایجاد و گسترش یافته‏‌اند و بسیاری از عالمان بزرگ، با استفاده از درآمدهای املاک وقف شده، توانسته‏‌اند به مدارج عالی علمی دست یافته و از این طریق در فرهنگ تعلیم و تربیت اجتماع تأثیرگذار باشند.

حجت‌الاسلام تدینی اذعان داشت: در بعد اجتماعی «وقف» هم‌چون چتر بزرگی سایه‏‌ خود را بر سر تمام نیازمندان و محرومان می‌گستراند و جامعه را از فقر که عامل بسیاری از مفاسد اجتماعی، اخلاقی و سستی در ارکان دینی است؛ نجات می‌دهد و امکان هم‌زیستی مسالمت‏‌آمیز را در محیطی مملو از اخوت و حسن ظن، که زمینه‏‌ساز پیشرفت و تعالی جامعه خواهد شد؛ فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف و کارکردهای وقف، کارکرد اقتصادی آن است افزود: اسلام اقتصاد را با عبادت و سیاست پیوند داده است و با تربیت بسیار مؤثر خود، محیطی اسلامی می‌ساز؛ در محیط اسلام سادگی و خیرخواهی و ایثار و تعمیم ثروت‏‌های اضافی شخصی از راه وقف، حبس، هبه نه تنها ملاک برتری‌ست؛ بلکه عبادت بزرگ محسوب می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان اظهار داشت: سیاست اسلام بر کنترل، تعدیل و حفاظت ثروت جامعه است و به این ترتیب، تمام راه‌‏هایی که منجر به سرمایه‏‌داری بدون کار می‌شود؛ همه را کنترل کرده است.

حجت‌الاسلام تدینی عنوان کرد: دین مبین اسلام با گرفتن خمس و زکات از ثروتمندان و تشویق افراد به وقف و تقویت افراد ضعیف ، فاصله را بسیار کم کرده، در جامعه تعدیل ایجاد می‌کند و بر این اساس، وقف در جامعه‏‌ اسلامی ثروت‏‌های جامعه را تعدیل می‌کند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه