تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

معاون سرمایه‌گذاری وزیر میراث فرهنگی:
گوت‌های عشایری ثبت ملی شد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون سرمایه‌گذاری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ثبت ملی گوت‌های عشایری در روزهای اخیر خبر داد.

به گزارش مرآت، حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در افتتاحیه جشنواره ملی ایل سنگسری اظهار کرد: مهدی‌شهر شهری است که فردوسی، تورانیان را از گرز گران مردم این سرزمین بر حذر می‌دارد و این منطقه شهدای متعددی را نیز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

وی بیان کرد: گاه‌شمار آریایی ایل سنگسر ثبت ملی شده و روز گذشته نیز گوت‌های عشایری ثبت ملی شد.

 سیاه‌چادر عشایر سنگسری که «گوت» نام دارد، منحصر به فرد است و در مقایسه با سیاه چادر دیگر عشایر ایران از ساختار ویژه‌ای برخوردار است.

سیاه‌چادر همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است که باید ضمن استحکام و ماندگاری در برابر تابش آفتاب، از ساکنان چادر در مقابل خطرات گوناگون محافظت کند. گوت نام سیاه چادر عشایر ایل سنگسر است که از پشم بز بافته می‌شود.

تقسیمات داخلی سیاه چادر سنگسری همسان معماری ایرانی است. پلاس سنگسری کف آن را مفروش و دیوارهای نقش‌دار، فضای داخل چادر را به محل میهمانان، خانواده و آشپزخانه تقکیک می‌کنند. دست‌بافته‌ها و آویزه‌های بسیاری که دارای نقش و رنگ هستند، در داخل چادرها کاربرد دارند.

معاون سرمایه‌گذاری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  ادامه داد: زمینه آشنایی تمام مردم ایران و دیگر کشورها باید با مردم منطقه مهدی‌شهر باید فراهم شود و وزارت میراث فرهنگی از این مهم حمایت می‌کند.

اربابی با اشاره به قدمت سه هزار و ۴۰۰ ساله عشایر ایل سنگسر گفت: بخشی از توانمندی‌های این ایل در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و ظرفیت غنی عشایر سنگسری را باید در رونق گردشگری به‌کار گرفت.

جشنواره ملی ایل سنگسری با حضور ۶ استان که دارای ظرفیت‌های گردشگری بسیار ارزشمند هستند، در شهرستان مهدی‌شهر با محوریت شهر مهدی‌شهر و با نگاه استانی از ۱۵ تا ۱۷ آبان‌ماه سال جاری برگزار می‌شود.

تلاش شده است تا جشنواره ملی ایل سنگسری در تقویم گردشگری کشور ثبت و این رویداد ملی مختص استان سمنان و این ایل بزرگ نمادین شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان می‌گوید: یکی از راهبردهای توسعه گردشگری، تبدیل استان سمنان از معبر به مقصد گردشگری است که در همین راستا باید برگزاری رویدادهای مطلوب و ملی از این دست را در استان بیشتر به انجام برسانیم و زیرساخت‌های گردشگری را به‌عنوان زیربنای توسعه تقویت کنیم.

فارس

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه