شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت؛

گام دوم؛ نظریه متعالی مقاومت

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
گرچه می‌توان نظریه مقاومت را در واقع پافشاری بر تحقق کامل ارزش‌ها تعریف کرد ولیکن باید این نظریه متعالی را فارغ از ملیت و قومیت یا حتی مذهب در نظر بگیریم.

به گزارش مرآت، محمدهادی خالقی، فعال رسانه‌ای در یادداشتی نوشت: گرچه می‌توان نظریه مقاومت را در واقع پافشاری بر تحقق کامل ارزش‌ها تعریف کرد ولیکن باید این نظریه متعالی را فارغ از ملیت و قومیت یا حتی مذهب در نظر بگیریم، همان‌طور که بحث مقاومت و پایداری ارتباط وثیقی با فطرت انسانی دارد، از یک جهت با عقل و خرد ارتباط دارد و صد البته که از سویی دیگر ارتباطی خاص با دین، به‌ویژه اسلام ناب محمدی و به‌خصوص مبحث انتظار و مهدویت دارد.

در واکاوی لایه‌های تاریخ، بعد دیگر نظریه مقاومت را می‌توان در سقوط تمدن‌ها و ظهور تمدن‌های جدید، جستجو کرد و در میان فرهنگ‌های زنده کران تا کران این کره خاکی، ادبیات متناظر با آن را جستجو نمود، در این میان ایرانی‌ها نیز هرگاه به نقطه‌ای رسیدند که می‌بایست پایداری و مقاومت کنند، مقاومت و ایستادگی‌شان تمدن‌ساز بوده است و از عناصر اصلی هویت و تمدن ایرانی، همین مقاومت بوده است.

در اسلام ناب محمدی هم که به تعبیری تشیع می‌باشد، در خصوص مباحث مقاومت و ایستادگی شاخصه‌هایی آورده شده است، سکوت 23 ساله یا صلح یا مکتب دعا که از سوی هریک از معصومین  اتخاذ می‌شود، دقیقا تعابیری از ابعاد مختلف مقاومت می‌باشد، بدیهی است خود فرهنگ انتظار اگر درست معنا شود، پایداری و راز ماندگاری اسلام هم همین مقاومت و استقامت و پایداری بوده است.

اگر به شروع حرکت اسلام توجه کنیم، طرح جامع پیامبر مکرم اسلام که در نهایت به ظهور منجی عالم بشریت منجر خواهد شد در واقع یک طرح جامع مقاومتی می‌باشد و تمام مسیری که پیامبر اسلام طراحی کرده، ائمه اطهار ادامه داده و مشخصا علمای تشیع به تأثی از پیامبر و ائمه حرکت خود را ادامه دادند، این حرکت همواره در مسیر مقاومت بوده است و در طول سالیان پرفراز و نشیب پیش و پس از انقلاب، ادامه پیدا کرده است که عالی‌ترین و ناب‌ترین تجلی‌های این نظریه مدرن را در دفاع مقدس و در فرهنگ ایثار و شهادت رزمندگان می‌توان به‌وضوح دید و صد البته این موضوعی نیست که ما امروز با آن مواجه باشیم، اما امروز یک برجستگی خاص پیدا کرده است و اکنون دوران آشکار شدن طرح مقاومتی اسلام ناب می‌باشد.

امروز نقشه راه جبهه مقاومت در داخل کشور را، گام دوم انقلاب اسلامی باید دانست که باید جوانان این نقشه را به‌خوبی فهمیده و جبهه مقاومت را پیش ببرند تا به دست امام زمان برسانند و حتما اهتمام جدی به ارائه و اشاعه ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب در خارج داشته باشند.

دو امام وقتمان که غیرمعصوم و نائب عام هستند نوید آینده روشن داده‌اند و قطعا این حرکت انقلابی و جبهه مقاومت به نتیجه خودش خواهد رسید و اگر ما قواعد را به خوبی رعایت کنیم که مهم‌ترین آن ها طبق دستور خدا، تبعیت محض از امام جامعه می‌باشد، آنگاه این مسیر زودتر طی خواهد شد.

یادمان باشد که برد و دامنه جبهه مقاومت را امام خمینی و مقام معظم رهبری، از مسلمانان فراتر برده و شامل همه ادیان می‌دانند و در چرایی مقاومت، این کار تبیینی صورت گرفته است، در آن جا که رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «علت و چرایی مقاومت برابر است با تهدید شرف، هویت و هویت انسانی هر ملتی» که این برای همه مردم دنیا سیگنال می‌فرستد تا از تهدید شرف و هویت ملت‌های مختلف جلوگیری شود.

نظریه مقاومت مبتنی بر اصل صدور انقلاب و برخاسته از اصول مکتب با توجه به جهان شمول بودن آن و با تکیه بر اصل امر به معروف و نهی از منکر است و چنانچه انقلاب ایران انقلابی ناسیونالیستی و با اهداف محدود ملی بود طبیعتاً صدور انقلاب معنا و مفهوم پیدا نمی‌کرد، حضرت امام خمینی(ره)، حاکمیت اسلام در سایر بلاد اسلامی و پاسخگویی به ندای مظلومیت سایر مسلمانان را وظیفه خود دانسته و صدور انقلاب را به‌عنوان یک تاکتیک تهاجمی علیه دشمنان انقلاب برای دور کردن خطر آنان ضروری می‌دانند که نمونه‌های غرورآفرین این نگاه جلوه‌های تحقق بسیج جهانی اسلام است نظیر حزب‌الله لبنان، بسیج مردمی عراق(الحشد الشعبی)، نیرو‌های دفاع ملی(قوات الدفاع الوطنی) که به بسیج سوریه معروف است، مقاومت فلسطین ونیز انصار الله یمن.

بی‌تردید در سپهر مقاومت، مدافعان حرم و سرداران و شهیدان مقابله با فتنه صهیونیستی داعش همچون خورشیدی درخشان، خودنمایی می‌کنند و حاج قاسم‌های این عرصه، تلنگر جدی به خفتگان و غافلان از جبهه حق وارد می‌کنند. می‌توان با اندک تاملی در وصیت‌نامه‌های شهدا و به‌خصوص حاج قاسم سلیمانی، آن را لبریز از معانی و معارف اسلام ناب محمدی(ص) دید و از رفعت مقام، خلوص نیت، تقوای همه جانبه و شخصیت برجسته حاج قاسم‌های جبهه مقاومت به شعف آمد.

فارس

انتهای پیام/  

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.