شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

کارشناس تغذیه در گفتگو با مرآت:

ژنتیک از شایع ترین عوامل چاقی است/ رعایت رژیم غذایی راهكار مناسب پیشگیری از افزایش وزن است

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رضایی با اشاره به عوامل متعدد چاقی در افراد، گفت: یکی از عوامل اصلی چاقی ها ژنتیک است با مطالعات صورت گرفته می توان گفت که ژن ها می توانند بیش از 50 درصد از استعداد چاقی را در افراد تعیین کنند.

مهسارضایی کارشناس تغذیه در گفتگو با خبرنگار مرآت،  با اشاره به اینکه وقتی در بدن یک فرد بیش از اندازه چربی ذخیره شود اصطلاحا به آن فرد چاق گفته می شود، گفت: به همین دلیل توده چربی در بدن فرد به سرعت افزایش پیدا می کند.

رضایی با بیان اینکه وجود بافت چربی برای ذخیره انرژی لازم است، افزود: بافت های چربی در بدن به حفظ دمای بدن و عایق بندی بدن کمک می کند و در کنار آن می تواند در برابر آسیب های بیرونی از ما دفاع کرده و همانند ضربه گیر عمل کند اما اگر این میزان چربی بیش از اندازه باشد انسان را دچار آسیب می کند.

کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین شاخصه ها تعیین محدوده چربی نمایه توده بدنی است، تصریح کرد: این نمایه از یک محاسبه بین قد و وزن به دست می آید اگر این میزان از 25 بیشتر باشد به عنوان اضافه وزن طلقی خواهد شد و اگر بیشتر از 30 باشد می توان فرد را چاق تلقی کرد.

وی با بیان اینکه زمانی چاقی ایجاد می شود که میزان انرژی دریافتی از انرژی مصرفی بیشتر باشد، تشریح کرد: در زمانی که فرد انرژی ورودی آن بیشتر از مصرفی آن باشد دریافت کند فرد به سمت چاقی و اگر انرژی دریافتی آن کمتر از مصرفی باشد به سمت کاهش وزن می رود.

رضایی با اشاره به عوامل متعدد چاقی در افراد، خاطر نشان کرد: یکی از عوامل اصلی چاقی ها ژنتیک است با مطالعات صورت گرفته می توان گفت که ژن ها می توانند بیش از 50 درصد از استعداد چاقی را در افراد تعیین کنند.

کارشناس تغذیه با بیان اینکه تنها ژن ها نیستند که تعیین کننده چاقی هستند، بیان کرد: ما می توانیم با ایجاد فضا محیطی و شرایط خوب از این اقدام جلوگیری کرده و با کنترل مناسب  می توانیم به هیچ عنوان افزایش وزن را تجربه نکنیم.

مصرف بعضی دارو ها در افزایش وزن تاثیر گذار است

وی با اشاره به اینکه بیماری ها نیز عامل چاقی محسوب می شوند، تاکید کرد: بیماری ها و داروها هم می توانند در چاقی تاثیرات فراوانی داشته باشد داروهایی هستند که در اشتهای افراد تاثیر گذارند و باعث افزایش وزن فرد می شوند.

رضایی از دیگر عوامل چاقی افراد را بی تحرکی آنان دانست و گفت: با توجه به تغییر فعالیت های افراد از گذشته تا کنون و کم شدن فعالیت های فیزیکی افراد و کار های پشت میزنشینی این سوخت و ساز در افراد کاهش پیدا کرده و باعث افزایش وزن در افراد شده است.

کارشناس تغذیه خودرو ها را از عوامل مهم چاقی عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه در گذشته خودرو وجود نداشته و مردم پیاده روی بیشتری می کردند دچار چاقی نمی شدند اما با ورود خودرو و ورزش نکردن افراد این تحرکات کاهش پیدا کرده و افزایش وزن در افراد شایع شده است.

وی کم تحرکی کودکان و نوجوانان را از دیگر عوامل شایع چاقی دانست و تشریح کرد: در گذشته بازی های کودکان همراه با فعالیت های بدنی بود اما امروزه بیشتر بازی ها به صورت مجازی شده است که باعث افزایش وزن در کودکان می شود.

غلات تصفیه شده باعث افزایش وزن می شود

رضایی با بیان اینکه رژیم های غذایی مناسب در جامعه رعایت نمی شود، عنوان کرد: بیشتر مواد مصرفی ما سرخ شده و با چربی بالا است وغلات مصرفی نیز تصفیه شده است که باعث افزایش وزن در افراد می شود.

کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه افراد باید میزان دریافت انرژی و مصرف انرژی ها را کنترل کنند، تصریح کرد: متاسفانه تحرک افراد به شدت کاهش داشته و میزان مصرف خوراکی های مضر افزایش پیدا کرده که این باعث افزایش وزن افراد شده است.

وی استرس و کم خوابی را از عوامل مهم در چاقی دانست و گفت: فردی که استرس دارد افزایش سطح انسولین بدن وی بالا می رود که این باعث افزایش اشتها می شود از طرفی کمبود خواب نیز می تواند در تنظیم سلول های گرسنگی و سیری تاثیر گذار باشد و با کمبود خواب می توان گفت افزایش وزن پیدا خواهیم کرد.

رضایی با بیان اینکه تبلیغات مواد غذایی ناسالم در فضای مجازی و حقیقی یکی دیگر از عوامل چاقی افراد است، تشریح کرد: تبلیغات های فراوانی از مواد غذایی های که کالری های بالای دارند و از ارزش غذایی کمی برخوردار هستند از عوامل افزایش وزن افراد خواهد بود.

کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه بیماری های متعددی از جمله فشار خون، دیابت و بعضی از سرطان ها و خیلی از بیماری های دیگر به علت افزایش وزن افراد اتفاق می افتد، عنوان کرد:  تنگی نفس در هنگام خواب و ایجاد کبد چرب در بدن از عوارض مهم چاقی در انسان ها است.

وی با بیان اینکه فرد چاق در اجتماع نیز دچار مشکلات فراوانی می شود، افزود: فردی که داری وزن بالا است در جامعه با نگاه دیگری دیده می شود  با حرف ها و سخن های که به او گفته می شود او دچار یک ناراحتی می شود این موضوع در جوانان و نوجوانان با سنین پایین تر بیشتر اتفاق می افتد که باعث سرخوردگی آن فرد می شود.

تغذیه ناسالم عامل شیوع بیماری های غیر واگیر

رضایی تغذیه ناسالم را علت اصلی شیوع بیماری های غیر واگیر دانست و گفت: اگر تغذیه مناسبی را در طول روز یک انسان نداشته باشد هم باعث افزایش وزن وی و هم باعث شیوع بیماری های مختلف می شود.

کارشناس تغذیه با بیان اینکه باتوجه به شیوع کرونا چاقی نیز افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: با توجه به استرس ها و خارج نشدن مردم از منزل فعالیت های بدنی افراد کاهش پیدا کرده که این خود باعث افزایش افراد چاق در جامعه شده است.

وی با اشاره به اینکه افرادی به دلیل اینکه بخواهند ایمنی بدن خود را در برابر کرونا بالا ببرند مقادیر زیادی مواد غذایی مصرف کرده اند، تشریح کرد: آن ها با این استدلال که با مصرف ویتامین و مواد غذایی می توانیم ایمنی خود را بالا ببریم در صورتی که این میزان برای فرد بیش از اندازه بوده است.

رضایی در خصوص کاهش وزن افراد، بیان کرد: برای اینکه بخواهیم به صورت اصولی کاهش وزن داشته باشیم باید از متخصصین تغذیه کمک گرفته تا به صورت کاملا صحیح این اقدام را انجام دهیم.

کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه درمان چاقی بجز رژیم غذایی نیازمند ورزش است، تصریح کرد: برای درمان چاقی باید برنامه های ورزشی هوازی و مقاومتی زیر نظر مربی تربیت بدنی انجام شود تا به صورت کاملا درست کاهش وزن صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه کم تحرکی بین جوانان به دلیل تعطیلی مدارس افزایش داشته است، تاکید کرد: با توجه به شرایط پیش امده خانواده باید برای فعالیت فرزندان برنامه داشته باشد و کاری کنند تا فرزندانشان فقط در فضای مجازی نباشند.

رضایی با اشاره به اینکه بهتر است که خانواده برنامه ورزش دسته جمعی داشته باشد، عنوان کرد: باید در مصرف مواد غذایی هم توجه ویژه کنند از مواد پر کالری بپرهیزند و از مصرف نوشیدنی های ناسالم جلوگیری کنند.

 

انتهای پیام/م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.