دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

گزارش مرآت از مشکلات روستای استان سمنان؛
چراغ های روبه افول در تنها روستای سادات نشین استان سمنان
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
روستای کلاته سادات، تنها روستای سادات نشین استان سمنان با وجود امکانات اولیه مناسب برای زندگی با مهاجرت نسل جدید از این روستا در آستانه خالی شدن از سکنه است.

به گزارش خبرنگار مرات ، استان سمنان که استانی کویری است در دل کویر روستاهای زیادی را نهفته که هر کدام با مشکلاتی متفاوت روزهایشان را سپری می کنند. این روزها یکی از بی آبی شکایت می کند و دیگری از خشک شدن مراتع و مزارع کشاورزی و نبود اینترنت و مهاجرت مردم روستا.

در لابه لای شکایت روستاییان از سرنوشت و سیلی خشک روزگار، تنها روستای سادات نشین استان به نام «کلاته سادات» از مشکلات دیگری گلایه مند است.

روستایی که در کیلومتر 120 شهرستان میامی واقع شده و تاکنون از مشکلات زیادی اعم از نبود خدمات مطلوب ارتباطی، مهاجرت، کمبود آب و صدها دغدغه دیگر رنج برده اما اکنون در دایره معضلی جدید یعنی خالی شدن سکنه گرفتار شده است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

باز هم قصه تکراری مهاجرت نسل جدید از روستا

درهمین خصوص؛ سید مهدی موسویان دهیار و همچنین معلم این روستا ،در گفتگو با خبرنگار مرآت با اشاره به اینکه روستا دارای امکانات اولیه آب لوله کشی و برق و گاز و تلفن است، گفت: مشکلی در راههای این روستا وجود ندارد و راههای ارتباطی آن به شهر هم آسفالت شده است.

وی با بیان اینکه بیشترین جمعیت این روستا را افراد پیر و سالخورده تشکیل داده اند، اظهار کرد: متاسفانه نسل جدید به علت نبود شغل مناسب با تحصیلاتشان و همچنین زرق و برق های زندگی شهری مانند بسیاری از روستاهای کشور، به شهر مهاجرت کرده اند.
تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

موسویان با اشاره به اینکه شغل مردم این روستا اغلب کشاورزی و دامداری سنتی است، افزود: محصولات کشاورزی این روستا  گندم، جو و فلفل است و به دلیل اب و هوای گرم و خشک قابلیت کشت زعفران را هم دارد.

وی با گلایه از کمبود آب در این روستا بیان کرد: کاهش سطح اب فنات ها و عدم  انجام مرمت آن به دلیل نبود نیروی فعال و جوان در روستا و عدم حمایت های مسولین با وجود پیگیری های فراوان، کشاورزی این رو ستا  را به نابودی کشانده است و در بسیاری از زمین های کشاورزی دور از قنات ها تنها درختان مقاوم عناب و سنجد باقی مانده اند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

وضعیت متفاوت دانش آموزان این روستا در روزهای کرونایی

موسویان درخصوص تحصیل دان آموزان در روزهای کرونایی گفت: از پایه اول تا پنجم در کل 15 دانش آموز مشغول به تحصیل در روستا هستند اما متاسفانه در این روز های کرونایی مجبور هستیم دانش آموزان را به مدرسه بکشانیم که خوشبختانه تعداد آنها کم است و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و همچنین تقسیم بندی آنها این کار صورت می گیرد .

وی با اشاره به ضعیف بودن آنتن دهی اینترنت در این روستا افزود: با پیگیری های صورت گرفته دکلی بین دو روستای استربن و کلاته سادات گذاشته شده است اما با این وجود بازهم سرعت اینترنت بسیار ضعیف است و دانش آموزان نمی توانند از بستر فضای مجازی و شاد استفاده کنند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

دهیار روستای کلاته سادات با گلایه های فراوانی که در این روستا بود یاد شعر قدیمی کتاب های درسی مان افتام "خوشا به حالت ای روستای" و ادامه داد: با شنیدن مشکلات اهالی روستاهای کشورمان و بی اهمیت بودن زندگی آنها از نگاه مسولین و همچنین عدم رغبت نسل جدید به ساختن مجدد خانه و کاشانه شان به نظر باید بگوییم بدا به حالت ای روستایی.

به نظر می‌رسد برنامه ریزی دقیق برای حل مسائل و مشکلات روستایی و پاسخگویی منطقی و مستدل به مطالبات و پرهیز از دادن وعده‌هایی که تحقق آن هاممکن نیست باید بیش از پیش در دستور کار مسئولان قرار گیرد و همین امر قطعاً موجب جلب مشارکت بیشتر مردم در روند حل مسائلشان خواهد شد.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.