تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

 مدیرکل امور عشایری استان در گفتگو با مرآت مطرح کرد؛   
پرداخت باج 100 میلیونی بزرگترین مشکل عشایر استان سمنان/ تحمیل هزینه ای گزاف به چرخه تولید عشایر
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل امور عشایری استان سمنان با بیان اینکه عشایراستان برای استفاده از مراتع استان های همجوار مجبور به پرداخت باج می باشند، گفت: این امرهزینه گزافی به چرخه تولید عشایر تحمیل کرده است.

مراد خادم مدیرکل امور عشایری استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت، به مشکلات عشایر استان اشاره کرد و گفت: آن دسته از عشایر استان سمنان که ییلاقات آنها در استان های تهران و مازندران است و به آن مناطق کوچ می کنند، چون مرتعی ندارند مجبورند برای حضور دام هایشان در مراتع، باج بدهند.

وی با بیان اینکه مناطق ییلاقی استان های مازندران و تهران عمدتا برای افرادی است که مرتع دارند ولی دام ندارند در حالی که مراتع از منابع طبیعی می باشد و در قانون سازمان جنگل ها و مراتع آمده، مرتع برای کسی است که دام دارد، افزود: این ها معمولا از عشایر استان سمنان هر ساله از60 الی 100 میلیون تومان باج می گیرند.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان با اشاره به اینکه این امر منبع درآمدی برای آنهایی شده که هیچ دامی ندارند ولی هزینه سنگینی را به چرخه تولید عشایر تحمیل می کند، تصریح کرد: درآمد عشایر در طول سال مگر چقدر است که برای 3 ماه سال باید این میزان مبلغ را بپردازد؟

خادم خاطر نشان کرد: البته این موضوع را نزد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها مطرح کردیم و دنبال راهکاری هستیم تا عشایر استان سمنان که در ییلاقات استان های همجوار به سر می برند یا صاحب مرتع شوند یا مراتع دوباره ممیزی شود.

وی به دیگر مشکلات عشایر استان سمنان اشاره کرد و گفت: عشایر شرق استان بیشتر خواهان ساخت انبار علوفه هستند ولی ما ردیفی برای ساخت انبار برای عشایر نداریم چرا که عمدتا شرکت های تعاونی مسئولیت تامین نهادهای عشایری را بر عهده دارند.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان ادامه داد: با این حال، ما در حال رایزنی با سازمان عشایری کشور هستیم تا اعتباری را تامین کنیم و انباری برای تامین علوفه عشایر در هر شهرستان استان احداث نماییم چون داشتن انبار علوفه خواسته به حقی است.

خادم با اشاره به کمک هایی که به تشکل ها در راستای تامین نهاده های عشایری می شود، افزود: تسهیلات ارزان قیمت تا سقف 20 میلیارد ریال با بازگشت 5 ساله را برای هر تشکل ارائه می کنیم و تشکل ها نیز تامین نهاده می کنند و در اختیار عشایر قرار می دهند.

وی به دیگر تسهیلاتی که در راستای کمک به عشایر پرداخت می شود، اشاره کرد و گفت: تسهیلاتی را در قالب پرواربندی و زنجیره تولید گوشت قرمز سالم به عشایر ارائه می دهیم.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان اضافه کرد: استاندار و فرمانداران شهرستان ها در قالب ارزش افزوده اعتبارات خوبی را در بحث بازسازی و مرمت ایل راه ها در اختیار ما قرار دادند و مشکلی از این نظر نداریم.

خادم با اشاره به گلایه هایی که در خصوص عدم بهسازی مناسب ایل راه ها در سال جاری مطرح می شود، اظهار کرد: برخی از ایل راه های عشایری در شمال شهرستان مهدیشهر به صورت نقطه ای و حدود 20 الی 30 متر سنگلاخ است و هر چه تیغ زده شود بیشتر خراب تر می شود که بهتر است در حالت طبیعی بماند.

وی به خساراتی که در سیل اخیر به عشایر استان سمنان وارد شد نیز اشاره و بیان کرد: عشایر ما که در زمان قشلاقات در استان گلستان حضور داشتند، از سیل خسارت دیدند که با رایزنی که انجام شد که تمامی عشایری که در آن منطقه دام هایشان تلف شده، در سامانه سجاد ثبت نام و به زودی خسارات پرداخت می شود.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان میزان پرداخت خسارت برای هر دام سبک را مبلغ 500 هزار تومان نقدی و 500 هزار تومان نیز ارائه تسهیلات عنوان کرد.  

خادم در خصوص وضعیت تامین آب عشایر در مناطق قشلاقی نیز گفت: اعتبارات لازم برای آبرسانی مناطق قشلاقی که از 15 شهریور شروع می شود، تامین شده و مشکلی برای آبرسانی به عشایر نداریم.

وی تاکید کرد: همه ساله در مناطق قشلاقی عشایر مشکل آب وجود داشت ولی امسال سیاست های ما به این سمت حرکت می کند که شبکه انتقال آب را تامین کنیم و آبرسانی پایدار باشد.

مدیرکل امور عشایری استان سمنان ادامه داد: در آبرسانی پایدار به این نحو اقدام می کنیم عشایری که چشمه یا چاه یا قنات دارند از منبع آبی تا اتراق گاه آنها آب را انتقال و تحویل عشایر دهیم تا هر ساله مجبور به آبرسانی سیار با تانکر نباشیم مگر عشایری که منبع آبی مطمئنی ندارند که وظیفه ذاتی ما است برای انتقال آب از طریق تانکر اقدام کنیم.

خادم همچنین به میزان تولیدات عشایر اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در سال های گذشته عشایر وضعیت خشکسالی را سپری می کردند و واقعا به دردسر افتاده بودند، میزان تولیدات آنها بسیارکاهش داشت و بیشتر هزینه ها نیز در زمینه تامین نهاده ها صرف می شد.

وی با بیان اینکه امسال با توجه به بارندگی خوبی که داشتیم و مراتع پوشش گیاهی خوبی داشت، عشایر ما ابراز رضایت دارند و میزان تولیدات لبنیات افزایش دارد، تصریح کرد: در سنوات گذشته عشایر استان سمنان حدود 13 هزار تن لبنیات تولید کردند که امسال 20 درصد تولیدات افزایش پیدا می کند.

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه