تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

ناگفته های شهردار سمنان در گفتگو با مرآت- بخش دوم؛
هیچ شناختی از باهنر نداشتم/ مردم افرادی را انتخاب کنند که نگاه کارشناسی داشته باشند
شهردار سمنان در گفتگویی 3 ساعته با مرآت به صراحت به سوالات ایجاد شده در خصوص عملکرد یکساله خود در شهر سمنان پاسخ داد.

به دعوت حسین موسوی شهردار محترم سمنان برای گفتگویی پیرامون سوالات ایجاد شده در خصوص عملکرد یکساله وی در شهرداری سمنان به دفتر او در خیابان سعدی سمنان رفتیم.

موسوی در این گفتگوی تفصیلی که بیش از 3 ساعت به طول انجامید در خصوص ابعاد فعالیت اجرایی در مدیریت شهری، مهمترین پروژه های در دست اقدام، عملکرد سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و تعدادی از سوالات مردم که پیشتر توسط شبکه اطلاع رسانی مرآت منتشر شده بود به صراحت پاسخ داد.

پس از انتشار بخش اول این گفتگو در روزهای گذشته، بخش دوم و پایانی گفتگوی خبرنگار مرآت با شهردار سمنان را در ادامه می خوانید:

هیچ شناختی از آقای باهنر نداشتم/ هنگام استعفا گفت می خواهم کاندیدای شورای شهر شوم

مرآت- به سراغ سازمان فرهنگی ورزشی برویم که در یکسال اخیر حاشیه های فراوانی داشت. اخیرا هم مجددا مسئول آن تغییر کرد و البته یکی از مباحثی که در رسانه ها مطرح شده بود بدهی های کلان ادوار قبل بود. نظرتان را بفرمایید.

موسوی- من ابتدا این را عرض کنم که سازمان فرهنگی ورزشی در حوزه ورزش عملکرد ضعیفی داشته و پیشتر فقط 3 نفر در این سازمان در بخش ورزشی وجود داشتند. یک ایراد بزرگ که در شهرداری سمنان وجود دارد آن است که در دل خودش مدیران برجسته و کارشناس ندارد و در ادوار مختلف مجبور شده است نیروهایی را از برخی سازمان ها بیاورد که این افراد با تغییر مدیران به سازمان اولیه خود باز گشته اند.

زمانی که بنا بود برای سازمان فرهنگی ورزشی فردی را انتخاب کنیم به محض مطرح شدن گزینه های مورد نظر، علیه این افراد در شبکه های اجتماعی فضاسازی شد و عملا نتوانستیم از آنها استفاده کنیم لذا با توجه به اینکه شخصا کسی را نمی شناختم برخی دوستان گفتند باید از مدیران فرهنگی بومی استفاده کنیم و آقای امیرهوشنگ باهنر را معرفی کردند.
بعد از چند روز با آقای باهنر صحبت کردم.

مرآت- از آقای باهنر شناخت داشتید؟

موسوی- هیچ شناختی نداشتم اما چون برخی افراد گفتند او مدیر فرهنگی و هنری است و پیشنهاد دادند برای این مسئولیت از وی استفاده کردیم. هرچند آقای باهنر ابتدا با استقبال زیاد وارد سازمان فرهنگی و هنری شهرداری شد اما از زمان آمدن او به سازمان تا زمان رفتنش اتفاق جدیدی در وضعیت سازمان رخ نداد و مدارا کرد تا وضع موجود طی شود.

آقای باهنر تا پایان بهمن ماه با ما قرارداد داشت اما علی رغم اینکه برنامه های وسیعی برای دهه فجر شهرداری درنظر گرفته بودیم دقیقا در روز 12 بهمن استعفای خود را روی میزم گذاشت. این را بگویم که کسی که نخواسته باشد کار کند با هیچ زوری کار نخواهد کرد.

مرآت- علت این استعفا چه بود؟

موسوی- آقای باهنر در متن استعفانامه خود بطور شفاف نوشته بود قصد دارم در انتخابات شورای شهر کاندیدا شوم.

نجاریانی مدیر توانمند و کاربلدی است

مرآت- به موضوع بدهی های مالی ادوار گذشته اشاره ای نکردند؟

موسوی- اصلا، ابدا! من از شما سوال دارم تعریف مدیر چیست؟ مدیر یعنی کسی که بتواند از همه ظرفیت ها برای حل مشکلات استفاده کند. این ضعف افراد است که عرصه را می گذارند و می روند.

من شهردار زمانی که به شهرداری آمدم آیا شهرداری وضعیت مالی خوبی داشت؟ اینکه دلیل نمی شود بگوییم مشکلات مالی داریم و بگذاریم و برویم! من مدیر آمده ام تا کار را جمع کنم.
نکته مهم تر اینکه آیادرست است روز 12 بهمن که آغاز برنامه های دهه فجر است اعلام کنند که می خواهم بروم! مگر خود او در جریان برنامه های فشرده شهرداری برای دهه فجر نبود؟ این اتفاق برای من عجیب بود.

مرآت- چه شد که آقای نجاریان را برای این سازمان درنظر گرفتید؟

موسوی- در این شرایط و با توجه به نزدیک بودن انتخابات شورای شهر ناچار بودیم فردی را انتخاب کنیم که از درون شهرداری باشد چون آوردن نیرو از بیرون شهرداری وقت زیادی می طلبد.

این نکته را بگویم که خود آقای باهنر فردی را آورده است که به اعتقاد من خروجی مطلوبی تاکنون نداشته است. اگر آقای باهنر این مشکلات را علت اصلی می دانست چرا یکبار پیش من نیامد تا با هم صحبت کنیم؟ بالاخره در 6 ماه گذشته توقع این بود خروجی فعالیت های این سازمان را لمس کنیم اما این طور نیست.

برخی می گویند آقای نجاریانی که اخیرا منصوب شد این کاره نیست که من آنها را به قانون سازمان های تابعه شهرداری ارجاع می دهم. طبق این قانون هرکس معاون فنی یا خدمات شهری شهرداری باشد رئیس هیئت مدیره سازمان فرهنگی ورزشی نیز خواهد بود جالب آنکه اگر رئیس هیئت مدیره نباشد هیئت مدیره وجاهت قانونی خود را از دست می دهد لذا من سوال دارم وقتی آقای نجاریانی در این سازمان نقش دارند لذا اشراف خوبی بر این سازمان خواهند داشت و معتقدم توانمندی ایشان از مدیران عامل قبلی بیشتر خواهد بود.

ساخت اِلمان ورودی سمنان به زودی آغاز می شود/ سمنان و سرخه به هم وصل خواهند شد

مرآت- در خصوص وضعیت ورودی های سمنان بویژه ورودی غربی توضیح دهید.

موسوی- از ابتدای ورودم به شهرداری سمنان اعلام کردم ورودی شهر سمنان با توجه به پل مومن آباد وضعیت مناسبی ندارد. متاسفانه وضعیت موجود سمنان به گونه ای نیست که بتوان به مسافران گفت به داخل سمنان بیایید و به قولی سمنان به مقصد گردشگری تبدیل شده باشد. ما بررسی کردیم و نتیجه این شد که پارک سیمرغ فضای مناسبی برای اتراق مسافران دارد و باید تجهیز شود.

در مورد پل مومن آباد که متاسفانه مثل دیواری در ورودی سمنان قرار گرفته است هنوز طرح قطعی از سوی اداره راه به ما اعلام نشده است. هنوز جاده سمنان تا سرخه وضع دقیق و روشنی ندارد.

لذا گفتیم چنانچه پل به گونه ای باشد که نتوانیم مسافران را به داخل سمنان هدایت کنیم باید چند کیلومتر مانده به این پل، مجتمع بزرگ تفریحی و خدماتی شامل هتل، جایگاه سوخت، پارک و... به وسعت بیش از 50 هکتار پیش بینی کنیم.

بنابراین تصمیم گرفتیم در چند صد متر به این نقطه المان و سردربی ساخته شود که نمایانگر شهر سمنان باشد و در طول تاریخ مانند دروازه ارگ ماندگار شود. موقعیت تقریبی این اِلمان را در نزدیکی جایگاه سوخت رهبر پیش بینی کرده ایم.

این نکته را هم عرض کنم پیش بینی من این است که شهرهای سمنان، سرخه و مهدیشهر در آینده ای نه چندان دور به هم متصل خواهند شد. از اداره راه هم به من گفته اند اِلمان ورودی سمنان به گونه ای طراحی شود که جاده سمنان سرخه از زیر آن عبور کند.

طرح اِلمان در شورای شهر مصوب شده است و آماده بررسی در شورای ترافیک شهرستان است و به هر صورت احداث این اِلمان بر اساس استانداردها و با اعتباری کمتر از 1 و نیم میلیارد تومان به زودی آغاز خواهد شد.

سفرم به اورومچی رایگان بود/ خواهرخواندگی فرصت های زیادی ایجاد می کند

مرآت- در خصوص سفر به چین و خواهرخواندگی با شهر اورومچی توضیح دهید.

موسوی- اورومچی شهری است که بیش از 4 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد که 75 درصد آن مسلمان هستند. تمام زمین های بایر و یا در حال ساخت آن بطور کامل با گونی پوشیده شده است تا منظر شهری را تخریب نکند. ما نیز در سمنان تلاش می کنیم موقعیت های بایر را بپوشانیم تا جلوه بدی نداشته باشد. اما در مورد جزئیات و اهداف این سفر به شما چند نکته را عرض می کنم.

اولا که وقتی می گوییم سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم باید خودمان هم حرکت کنیم و اینکه بنشینیم تا اتفاقی بیافتد منطقی نیست. من معتقدم درهای سمنان باید به روی کشورهای دیگر باز شود چرا که سمنان در مسیر جاده تاریخی ابریشم قرار دارد. می دانید که طول جاده ابریشم حدود 8 هزار کیلومتر است و در آن بیش از 200 شهر قرار دارند. از طرفی دیگر 6 شهر از این جاده در استان سمنان واقع شده اند. این جاده مربوط به 200 سال قبل از میلاد مسیح بوده که تا سال 500 میلادی بطور کامل مورد استفاده بوده است. چینی ها کانون جاده ابریشم را شهر اورومچی می دانند لذا در ترمینال این شهر هم قطار وجود دارد، هم خطوط اتوبوس و ...!

در اجلاسیه چند ماه قبل جاده ابریشم که در قزوین برگزار شد توانستیم امتیاز رایگان سفر به این شهر را از چینی ها بگیریم.

اما خواهرخواندگی همان تفاهم نامه است که بهانه ای می شود برای ارتباطات بیشتر مردم دو شهر با یکدیگر و نهایتا به تسهیل رفت و آمدهای بعدی بویژه سفرهای تجاری و گردشگری شهروندان ختم می شود. در این تفاهم نامه مواردی شامل تبادل دانشجو و گردشگر، صنایع دستی، مسائل ورزشی و تجارت پیش بینی شده است.

ما در 3 شب حضور در اورومچی یک شب را میهمان شهردار بودیم که آنقدر از قابلیت های سمنان تعریف کردم او مجبور شد تفاهم نامه ای نوشته شود. این تفاهم نامه سپس در صحن علنی امضا و مبادله شد.

پس از بازگشت به سمنان مرکزی را با عنوان مرکز هماهنگی و همکاری شهرهای جاده ابریشم و آسیایی تاسیس کردیم.

می خواهم این را بگویم که موضوع خواهرخواندگی دریچه ای است برای ارتباطات بیشتر دو شهر که قطعا چنانچه نیروهای نخبه و فعالان اقتصادی و تجاری به آن توجه کنند می تواند باعث توسعه شهر سمنان شود.

از سنگ فرش شدن خیابان امام حمایت می کنم/ کسبه هم با این موضوع موافق هستند

مرآت- برای سنگ فرش کردن خیابان امام سمنان برنامه ای دارید؟ چون گفته می شود معاون عمرانی استاندار هم این موضوع را مطرح کرده اند.

موسوی- من به شما عرض کنم که در آینده ای نزدیک شهرها به شهرهایی انسان محور تبدیل خواهند شد. معتقدم خیابان امام باید بطور کامل انسان محور شود و خودرویی در آن تردد نکند. البته این امر نیازمند وجود پارکینگ های بزرگ در دو طرف خیابان امام است چون اگر فردی بخواهد به آن منطقه برود نیاز دارد خودروی خود را در محل مناسبی پارک کند که این فضا در شرایط فعلی وجود ندارد. لذا تا زمانی پارکینگ های آنرا به طور کامل پیش بینی نکرده ایم نباید این اتفاق صورت بگیرد.

مرآت- در این خصوص با کسبه خیابان امام مذاکره شده است؟

موسوی- بله، من با اعضای مجمع امور صنفی در این خصوص جلسه داشته ام و همه آنها موافقت خود را اعلام کرده اند چون اگر این خیابان به درستی پیاده محور شود وضعیت کسب ارتقا نیز خواهد یافت.

در انتخابات شورای شهر "بی طرف" هستم/ با شورای شهر چالش داشته باشم یک ساعت هم نخواهم ماند

مرآت- با توجه به نزدیک بودن انتخابات شورای شهر نکته ای در این مورد ندارید؟

موسوی- شهرداری در تمام ادوار انتخابات بی طرف بوده و هست و خواهد بود و در مورد انتخابات شورای شهر پیش رو نیز این را بگویم که  علی رغم اینکه شورای شهر رئیس ما خواهد شد اما علاقه ای به خدشه دار شدن اعتبار شهرداری در اذهان عمومی نداریم لذا به هیچ وجه قصد ورود به موضوع انتخابات شورای شهر و کاندیداتوری در آن را ندارم .

از یک طرف دیگر این را بسیار بد می دانم که چند درخت بکاریم و پروژه ای را احداث کنیم و بعد از مردم بخواهیم به ما رای بدهند! این کار توهین به مردم است. تا آنجایی که مجال باشد کار خواهم کرد لذا نه خودم کاندیدا می شوم، نه با کاندیداهایی که بیایند کاری دارم  و نه از هیچ کاندیدایی حمایت نمی کنم. این را هم بگویم که به هیچ گروه سیاسی وابستگی ندارم و فقط از خدا می خواهم مردم افرادی را به شوراها بفرستند که مطالب را تخصصی ببینند و از نگاه کارشناسی به عملکرد شهردار نظارت کنند.

این را هم بگویم که تا زمانی که فضا برای فعالیت در شهرداری برایم فراهم باشد و چالشی نداشته باشم دوست دارم به مردم خدمت کنم اما زمانی که چالشی وجود داشته باشد و همسویی دیده نشود یک ساعت هم نخواهم ماند.

مرآت- در پایان از اینکه وقت خودتان را در اختیار مرآت قرار دادید ممنونیم.

موسوی- من هم از شما و نیز عموم شهروندان سمنانی تشکر می کنم.

انتهای پیام/ت

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه