تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

در روز پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸    
نویسنده کتاب «هرات در عهد ملکیار» درگذشت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
محمدوزیر اخی کرخی، پژوهشگر و خوشنویس برجسته افغانستانی ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ درگذشت.

به گزارش مرآت،  محمدوزیر اخی کرخی فرزند منشی عبدالصمد اخی کرخی در سال ۱۳۰۱ خورشیدی در کرخ هرات متولد شد. از سال ۱۳۱۷ شغل معلمی را بر عهده گرفت و همچنین بعدها به مشاغلی در وزارت خارجه و وزارت مالیه افغانستان گمارده شد. با اشغال افغانستان توسط نیروهای متجاوز شوروی او به کانادا مهاجرت کرد و در این کشور به تألیف و پژوهش و همچنین هنر خوشنویسی مشغول شد. این پژوهشگر و هنرمند روز پنجشنبه ۲۲ حوت، ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ درگذشت.

او از همکاران نزدیک عبدالله ملکیار حاکم هرات بود و مشهورترین پژوهش او «هرات در عهد ملکیار: شکوفایی هرات در دورۀ نایب الحکومگی جلالتمآب عبدالله ملکیار و معرفی برخی از رجال همکار و شخصیت‌های آن زمان» است. او این کتاب را در ۱۱ فصل و ۷۰۳ صفحه به خود نوشت و بعدها توسط انتشارات احراری در افغانستان منتشر شد.

شهرت خط نستعلیق او عالمگیر بود. او بیش از چهل کتاب را به خط خود نوشت که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: دیوان محمدافضل شهیر، کلیات حاجی اسماعیل سیاه، اشعار و شرح حال جنیدالله حاذق کرخی هروی، شرح حال و اشعار مخفی بدخشی، زندگی‌نامۀ عدیم شغنانی بدخشانی، قهرمان کوهستان نایب عبدالرحیم خان اثر استاد خلیل‌الله خلیلی، کلیات محمدسعید مشعل غوری، منتخبات اشعار حفیظ‌الله خان الیم غوریانی، تاریخ پسته و جنگلات پستۀ بادغیس هرات، زندگی‌نامۀ استاد عبدالرشید لطیفی، زندگی‌نامۀ منشی ملااحمد خان و برادرش، راز و نیاز اثر شمس‌الدین متین سلجوقی، سخنوران پرده‌نشین اثر عاطفه عثمانی، آئین زمامداری از استاد غلام علی آئین و…

مهر

انتهای پیام/ج

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه