شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

در گفتگوی مرآت با عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شد:
موافقان و مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس چه می‌گویند؟/ احتمال نافرجام ماندن این طرح در مجلس فعلی
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
موافقان طرح استانی شدن انتخابات می‌گویند با اجرای این طرح سطح کار نمایندگان ارتقاء پیدا می‌کند و منتقدان می‌گویند این طرح ارتباط مردم با حاکمیت را تضعیف می‌کند.

به گزارش خبرنگار مرآت، نمایندگان مجلس، روز گذشته با کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای موافقت کردند، آن را به تصویب رساندند و طرح را برای بررسی بیش‌تر به کمیسیون شوراهای مجلس ارجاع دادند. این خبر موضوع استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی را به یکی از موضوعات داغ رسانه‌ای تبدیل کرد و سبب شد که افکار عمومی نیز کم و بیش جستجو و گفتگوی جدی پیرامون این موضوع را آغاز کنند.

طرح استانی شدن انتخابات مجلس، موافقان و مخالفانی دارد که فواید و مضاری را برای آن برمی‌شمارند. برخی بر این باورند که اجرایی شدن این طرح می‌تواند به مجلس شورای اسلامی کمک کند تا حقیقتا به دنبال منافع ملی باشد. مدعای عده‌ای از موافقان طرح آن است که در حال حاضر نمایندگان مجلس با مسائل جزئی مربوط به حوزه انتخابیه خود دست به گریبان هستند و این امر آن‌ها را از پرداختن به وظایف اساسی نمایندگی در حوزه تقنین بازمی‌دارد.

برخی از منتقدان این طرح نیز بر این باورند که اجرایی شدن این طرح سبب می‌شود که شهرستان‌های کوچک و محروم از داشتن نماینده نیز محروم شوند. مرآت در نخستین گام برای بررسی این طرح به سراغ هادی شوشتری یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی رفته است.

شوشتری در ابتدای سخنان خود با اشاره به دعوی موافقان طرح مذکور اظهار داشت: موافقان طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی معتقد هستند که اجرای این طرح سبب می‌شود که نمایندگان قدری از پیگیری مسائل اجرایی شهرستان‌ها فراغت پیدا کنند و سطح کار آن‌ها ارتقاء پیدا کند.

اکثر نمایندگان به دنبال مسائل اجرایی جزئی و روزمره هستند

وی با بیان این که موافقان طرح می‌گویند با اجرای این طرح نمایندگان فرصت پیدا می‌کنند تا درباره مسائل کلان کشور مطالعه کنند گفت: آن‌ها تمرکز بر مسائل کلان کشور را از جمله امتیازات طرح برمی‌شمارند؛ چراکه معتقدند در حال حاضر به جز نمایندگان برخی شهرها همچون تهران و چند مرکز استان، دیگر نمایندگان درگیر مسائل اجرایی جزئی و روزمره هستند که این امر باعث می‌شود که نماینده نتواند کلان‌نگر باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دعوی موافقان اجرای طرح مبنی بر آن که نمایندگان در شرایط فعلی نمی‌توانند در حوزه مسائل ملی و فراملی به خوبی فعالیت کنند گفت: بر این اساس آن‌ها معتقدند که با استانی شدن انتخابات، مجلس می‌تواند به مطالبات ملی پاسخ بدهد.

شوشتری با بیان این که در مقابل، مخالفین اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس دو استدلال عمده دارند گفت: استدلال نخست مخالفان این است که نمایندگان در ساختارهای کنونی حقوق سیاسی کشور، حلقه رابط میان حاکمیت و مردم کوچه و بازار هستند و استانی شدن انتخابات می‌تواند به این روند آسیب بزند.

امکان دیدار نمایندگان با مردم دورترین روستاها

وی با اشاره به دیدار هفتگی نمایندگان با مردم حوزه‌های انتخابیه گفت: به طور مثال بنده به عنوان نماینده شهرستان به یک روستا با 20 خانوار جمعیت سفر می‌کنم و ضمن دیدار با مردم می‌توانم با اعضای شورای آن روستا نشست داشته باشم؛ این، مسأله مهمی است که در صورت استانی شدن انتخابات کمتر امکان وقوع پیدا می‌کند.

نماینده مردم قوچان و فاروج با تأکید دوباره بر امکان ارتباط مستقیم نمایندگان با مردم در شرایط کنونی انتخابات گفت: در این شرایط، این امکان وجود دارد که نمایندگان مطالبات مردم مناطق مختلف را به طور مستقیم با وزرا در میان بگذارند و به حاکمیت منتقل کنند.

شوشتری با بیان این که منتقدان طرح معتقدند که استانی شدن انتخابات حلقه ارتباطی مابین مردم و حاکمیت را تخریب می‌کند گفت: استدلال دوم منتقدان طرح این است که این طرح سبب می‌شود که چهره‌های جدید نتوانند به عرصه نمایندگی مجلس ورود پیدا کنند.

وی با تأکید بر این که ممکن است خود من چندان با این تعابیر موافق نباشم گفت: منتقدان می‌گویند با استانی شدن انتخابات، تنها کسانی که با کانون‌های قدرت و ثروت در ارتباط هستند می‌توانند به عرصه رقابت‌های انتخاباتی ورود پیدا کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با خاطرنشان کردن تصویب کلیات این طرح در مجلس گفت: البته این طرح پیش‌تر در مجلس‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم نیز مطرح بوده اما به فرجام نرسیده است؛ بر این اساس برخی معتقدند که رأی روز گذشته مجلس به سرنوشت بررسی این طرح در ادوار گذشته دچار خواهد شد و فرجامی نخواهد داشت.

مخاطبان گرامی مرآت می‌توانند دیدگاه‌های خود را درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی با این مجموعه خبری در میان بگذارند.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه