تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

اولین سالگرد حادثه دلخراش قطار مسافری مشهد- تبریز؛     
مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان از روز حادثه می گوید...
مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان با بیان اینکه صحنه های دلخراش حادثه قطار مسافری تبریز- مشهد را فراموش نخواهد کرد گفت: بسیاری از تصاویر آن روز تلخ تا ابد در ذهنم باقی خواهد ماند.

به گزارش خبرنگار مرآت، ساعت 7:22 صبح روز جمعه 5 آذر سال گذشته بود که برخورد دو قطار مسافربری در ایستگاه هفت خوان در حد فاصل سمنان و دامغان به حادثه ای دلخراش منجر شد که کشته شدن 47 تن و مجروح شدن 103 تن دیگر را درپی داشت.

این حادثه از آنجا که به کشته شدن جمعی از زائران بارگاه امام رضا (ع) انجامید به مصیبتی عمومی برای ملت ایران تبدیل شد که تا مدتها غبار اندوه را بر این سرزمین، بویژه دیار آذربایجان نشاند.

شبکه اطلاع رسانی مرآت به مناسبت فرارسیدن اولین سالگرد این حادثه جانسوز، بخش هایی از اظهارات مهدی نوروزی مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان را در خصوص این حادثه منتشر می کند:

« بلافاصله پس از وقوع این حادثه، خود را با خودروی 405 که در دسترس ما بود به محل صعب العبوری که حادثه در آن رخ داده بود رساندیم. نیروهای امدادی و انتظامی شامل آتش نشانان، اورژانس و ...در محل حادثه حضور داشتند و مشغول امدادرسانی به مجروحان و جمع آوری اجساد قربانیان بودند. طبیعتا در طول این حادثه از زمان وقوع تا چند روز پس از آن دستگاه های استان و برخی نهادهای کشوری دخیل بودند که این امر به رسیدگی پرونده سرعت بخشید.

حادثه بسیار تلخی بود و ابعاد تاسف بار فراوانی داشت. صحنه های دلخراشی را از نزدیک مشاهده می کردیم که بسیاری از آنها تا ابد در ذهن انسان باقی می ماند و هیچگاه فراموش نمی شود.

پس از جمع آوری اجساد و قطعات سوخته شده بدن قربانیان، برخی از جسدها که قابل شناسایی نبودند تا پایان همان شب به تهران منتقل شدند. امر شناسایی اجساد نیازمند آزمایشات دقیق و مستندی است که نتایج آن از قطعیت بالایی برخوردار باشند. امیدوارم آزمایشگاه استان سمنان بزودی با تهیه دستگاه GC MASS تکمیل می شود. این دستگاه به افزایش مستندات و قطعیت آنها کمک زیادی خواهد کرد.

البته ناگفته نماند که حضور به موقع کارشناسان اداره کل پزشکی قانونی در محل وقوع حادثه به تشخیص هویت اجساد قربانیان کمک زیادی کرد. همچنین دادستان محترم سمنان دستور دادند بررسی صحنه به صورت کوپه به کوپه و واگن به واگن انجام شود که این دستور نیز به ما کمک زیادی کرد.

در خصوص آزمایش DNA اجساد قربانیان این را عرض کنم که بعضا فقط یک قطعه از بدن مانند استخوان را در اختیار داشتیم. سازمان پزشکی قانونی به خانواده قربانیان اعلام کرد برای آزمایش DNA به این سازمان مراجعه کنند. بستگان درجه یک قربانیان به سازمان مراجعه کردند و پس از دریافت نمونه خون آنها، نقشه DNA آنها ترسیم و با نقشه DNA قربانیان تطبیق داده شد و پس از آن توانستیم جسد قربانیان را شناسایی کنیم و تحویل خانواده آنها دهیم.

قطعا مستحضر هستید که در مورد افراد زنده از خون آنها نمونه برداری می شود و برای اجساد نیز از اعضای حیاتی نظیر دندان، استخوان، گوشت و یا عضله سوخته آنها. همانطور که عرض کردم تفکیک اجساد از مبدا و در زمان حادثه کمک زیادی به تشخیص هویت کرد و در اتفاقی کم سابقه قطعاتی که تحویل پزشکی قانونی شد در کمترین زمان ممکن تشخیص هویت داده شدند که پس از آن اجساد با هویت مشخص به خاک سپرده شدند.»

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان فرارسیدن سالروز این حادثه دلخراش را به کلیه بازماندگان و مردم شریف استان آذربایجان شرقی تسلیت عرض می کند.

انتهای پیام/ت

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه