تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

با ورود کمیته بین‌المللی ISCARSAH به تدوین طرح مرمت یک بنای تاریخی در استان سمنان؛
متخصصان جهانی مرمت، به یاری بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله می‌شتابند!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
نماینده ISCARSAH در ایران می‌گوید کار تدوین طرح مرمت بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله تا شهریورماه 99 به اتمام خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار مرآت، ظهر امروز نشست خبری با موضوع مطالعات و پژوهش‌های تاریخی‌فرهنگی مرتبط با بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی با حضور نماینده ISCARSAH، رئیس اداره بناهای تاریخی معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسئولان استانی میراث فرهنگی برگزار شد.

آذری: فرونشست زمین بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله را تهدید می‌کند

علی آذری ازغندی، رئیس اداره بناهای تاریخی معاونت میراث وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ضمن اشاره به وجود بناهای تاریخی پرشمار و ارزشمند موجود در استان سمنان، در پاسخ به پرسشی در ارتباط با چرایی انتخاب بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله به منظور ارائه به گروه بین‌المللی مرمت گفت: بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله با مشکل فرونشست زمین روبروست و این مسأله‌ای است که ما تجربه کمی در ارتباط با آن داریم؛ لذا انجام مطالعات مرمت این بنا به صورت پایلوت و در قالب یک پروژه بین‌المللی در دستور کار قرار گرفت.

حجازی: هیأت متخصصان ISCARSAH خردادماه آینده به سمنان سفر می‌کنند

نماینده کمیته بین‌المللی ISCARSAH در ایران و عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان نیز در این نشست با بیان این که پروژه بین‌‌المللی مطالعات مرمت بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله با همکاری مشترک دانشگاه اصفهان، گروه ISCARSAH و دو دانشگاه در ترکیه انجام خواهد شد گفت: فاز اول مطالعات مذکور شامل انجام آزمایشات و کسب اطلاعاتی در خصوص مسائل زمین‌شناسی، آب‌های زیرزمینی و مصالح بکاررفته در بنا تا خردادماه به انجام می‌رسد و پس از آن هیأت متخصص ISCARSAH برای انجام مطالعات تکمیلی به سمنان سفر خواهند کرد.

مهرداد حجازی تصریح کرد: پس از انجام پروژه مذکور، اجرای پروژه‌های مشابه بعدی سریع‌تر و اصولی‌تر صورت خواهد گرفت.

حجازی با خاطرنشان کردن این مطلب که هسته اصلی گروه ISCARSAH در سال 1998 با گردهم آمدن شماری از متخصصان عمران، سازه و مرمت از کشورهای مختلف تشکیل شده است گفت: مهم‌ترین دغدغه این گروه، حفاظت از ابنیه تاریخی بوده و هست؛ بر این اساس در همان سال دستورالعملی نیز تدوین شد و در سال 2003 مصوبه یونسکو را نیز اخذ کرد.

جمال: طرح حفاظت از بنای آرامگاه، شهریورماه سال آتی ارائه خواهد شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان نیز در این نشست با اعلام این خبر که بیش از 50 درصد از بناها و آثار تاریخی موجود در استان سمنان در مالکیت اداره‌کل اوقاف و امور خیریه است، از تلاش برای حل برخی چالش‌ها با اداره‌ مذکور در موضوع آرامگاه شیخ علاءالدوله خبر داد و اظهار داشت: اداره‌کل میراث تحت هیچ شرایطی به ابنیه تاریخی استان بی‌توجهی نخواهد کرد و فارغ از مسأله مالکیت، موضوعات مرتبط با مرمت بناهای تاریخی در دستور کار این اداره قرار دارد.

مهدی جمال با اشاره به این مطلب که متخصصان گروه بین‌المللی ISCARSAH از خردادماه سال 99 کار خود را در استان سمنان آغاز می‌کنند و با ارائه طرح حفاظت، مرمت و مقام‌سازی اصولی بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله در شهریورماه کار خود را به پایان می‌برند گفت: این که بنای مذکور به عنوان پایلوت در کشور انتخاب شده و مطالعات مرمت آن را یک گروه بین‌المللی به انجام می‌رساند برای استان سمنان یک افتخار محسوب می‌شود.

جمال با بیان این که به دلیل بلاتکلیفیِ حال حاضر بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله امکان مذاکره با سرمایه‌گذاران برای رونق‌بخشی به فضای پیرامون آرامگاه وجود ندارد گفت: بر اساس برخی توافق‌نامه‌ها که در آبان‌ماه مابین وزارت میراث فرهنگی و سازمان اوقاف منعقد شده است، امید می‌رود که مسائل فیمابین حل و فصل شود.

مهدی جمال با یادآوری سخنان چندی قبل خود در شورای اداری استان گفت: سمنان ظرفیت مطلوبی در حوزه کاروانسراها دارد؛ لذا با صدای بلند اعلام کرده‌ایم که سرزمین کاروانسراها را دریابید.

یغمائیان: همه دستگاه‌ها پای کار باشند

مصطفی یغمائیان، معاون میراث فرهنگی استان سمنان نیز در این نشست تأکید کرد: برای حفظ میراث فرهنگی استان، باید همه دستگاه‌ها پای کار باشند و همکاری کنند.

پس از تدوین طرح حفاظت و مرمت بنای آرامگاه شیخ علاءالدوله، کار مرمت این بنا آغاز خواهد شد و بنا به گفته رئیس اداره حفاظت از ابنیه تاریخی معاونت میراث وزارت میراث فرهنگی، کار مرمت این بنا تا پایان سال 99 به اتمام خواهد رسید.

متخصصان گروه بین‌المللی ISCARSAH برای تدوین طرح مذکور هزینه‌ای دریافت نخواهند کرد و جمهوری اسلامی ایران تنها هزینه‌های آمد و شد و اسکان این هیأت متخصص را تأمین خواهد کرد.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه