شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان مطرح کرد
سایه "قاتل خاموش" بر سر یک‌سوم جمعیت بالای 30 سال!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از فشارخون بالا به عنوان یکی از تهدیدات جدی در حوزه سلامت نام برد و گفت: فشار خون بیماری است که به صورت خزنده و خاموش حرکت کرده و معمولا در بیماران نشانه یا علائم بالینی خیلی واضح ایجاد نمی‌کند.

به گزارش مرآت، نوید دانایی اظهار کرد: فشارخون بالا یکی از جدی‌ترین زمینه‌های بروز دیگر امراض و خصوصا بیماری‌های کلیوی و سکته‌های قلبی و مغزی است.

وی با اذعانم به اینکه یک‌سوم جمعیت بالای 30 سال ایران به این بیماری دچار هستند خاطرنشان کرد: بیش از 60 درصد مبتلایان به این بیماری معمولا از بیماری خود خبر ندارند. ضمن اینکه بیش از نیمی از آنها نیز که از فشارخون خود مطلع‌اند به موقع به‌دنبال اقدامات درمانی و یا حداقل درمان موثر خود نمی‌روند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه این مبتلایان معمولا وقتی عوارض بیماری ، خود را نشان می‌دهد به پزشک مراجعه می‌کنند افزود: بسیاری از کسانی که دچار این بیماری بوده و از آن بی‌خبرند بعد از ظاهرشدن عوارض و بروز سکته‌های قلبی و مغزی و یا نارسایی‌های کلیوی، تازه در صدد درمان برمی‌آیند که همین ویژگی‌ها سبب شده که این بیماری به صورت خاموش سالانه منجر به مرگ و یا بروز عوارض جدی برای مبتلایان به این بیماری خطرناک شود.

وی از فشارخون به عنوان عامل اصلی بسیاری از بیماری‌ها و یکی از جدی‌ترین عوامل تهدیدکننده سلامت جامعه یادکرد و افزود: متاسفانه اغلب افراد جامعه و مبتلایان به فشارخون بالا از بیماری خود شناخت و آگاهی ندارند و به همین عدم‌اطلاع سبب می‌شود که مراقبت‌های منظمی دریافت نکنند.

نوید دانایی با اشاره به پویش ملی کنترل فشار خون از آن به عنوان تلاش و بسیج عمومی برای شناسایی بیماران و مقابله با عوارض این بیماری نام برد و گفت: هدف از این برنامه ارتقاء سطح آگاهی‌های عمومی از این بیماری خاموش با هدف افزایش مراقبت‌های فردی و پیشگیری از گسترش این بیماری است.

این پزشک فوق‌تخصص از تغییر سبک زندگی و تغذیه درست به عنوان یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری نام برد و گفت: با تغییر سبک زندگی می‌توان تا حد زیادی از این بیماری و بیماری‌های قلبی و.. را کنترل کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه مراحل اجرایی این طرح از 27اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود ادامه داد: البته پویش ملی کنترل فشار خون چند روزی است که کلید خورده و در استان نیز مسوولان از آن استقبال خوبی داشتند.

دکتر دانایی از طراحی سامانه خوداظهاری اعلام فشار خون خبر داد و گفت: هدف ما این است که فشار خون همه افراد بالای 30سال را در این سامانه ثبت کنیم.

این عضو هیئت علمی علوم پزشکی استان خاطرنشان کرد: افراد می‌توانند با مراجعه به این سامانه فشارخون خود و اطرافیان خود را در سامانه مذکور ثبت کنند.

ایسنا

انتهای پیام/ م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه