تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

با رأی دیوان عدالت اداری صورت گرفت
رد درخواست ابطال دستورالعمل برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری درخواست ابطال ماده 5 دستورالعمل برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را رد کرد.

به گزارش گروه اجتماعی مرآت به نقل از خبرگزاری فارس؛ در راستای شکایتی مبنی بر عدم ابطال ماده 5 دستورالعمل شماره 2 طرح تحول نظام سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری وارد رسیدگی شد.

در شکایت مطروحه عنوان شده که وفق ماده 5 پزشکان ماندگار مشمول دستورالعمل، مکلف به فعالیت تمام وقت در واحدهای درمانی، آموزشی، تابعه دانشگاه بوده و مجاز به فعالیت پزشکی در قالب مطب، درمانگاه، جراحی محدود و بیمارستان‌های خصوصی، خیریه و سایر مراکز عمومی غیر دولتی نیستند.

با توجه به پیاده‌سازی برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت (همچون ارتقاء کیفیت خدمات و مراقبت‌های سلامت، دسترسی عادلانه مردم به خدمات ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، کاهش پرداخت مردم و در نهایت توسعه جذب و ماندگاری پزشکان) فعالیت انتفاعی متعهدین در ساعات غیر اداری مغایر ضوابط، سیاست ‌ها و مقررات یاد شده تشخیص داده و مقرر شد تا این گروه از پزشکان همانند سایر پزشکان شاغل در بیمارستان‌های تابعه وزارت بهداشت به طور تمام وقت در اختیار دانشگاه محل خدمت باشند. بر این اساس طی دستورالعمل‌های طرح تحول نظام سلامت، از جمله دستورالعمل حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، فعالیت پزشکان به صورت تمام وقت پیش‌بینی‌ شد.

همچنین در این شکایت عنوان شده که با اجرای طرح تحول نظام سلامت، شرایط و انگیزه لازم برای پزشکان با پرداخت کارانه مناسب در بخش دولتی فراهم شده، به طوری که در مناطق محروم با اجرای مفاد کتاب ارزش نسبی خدمات و مراقبت‌های سلامت، درآمد پزشکان تا چندین برابر افزایش یافته است.

جبران خدمت پزشکان در طرح تحول نظام سلامت در قالب برنامه‌های ارتقاء کیفیت ویزیت، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، پرداخت مقیمی، طرح تمام وقتی پزشکان درمانی صورت می‌گیرد. ضمن اینکه ارائه خدمت سلامت در مطب خصوصی پزشکان مستلزم پرداخت نقدی صد در صد از سوی بیمار است، در حالی که برای دریافت این خدمت درکیلینیک ویژه معادل یک هشتم تعرفه مطب از بیمار دریافت می‌شود.

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرد.

رأی هیأت عمومی

به موجب تبصره 1 بند د ماده 32 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1389 کلیه ارائه کنندگان خدمات بهداشتی درمانی کشور اعم از دولتی و غیردولتی موظف شده‌اند از خط مشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تبعیت کنند.

همچنین وفق ماده 19 دستورالعمل نحوه توزیع فارغ التحصیلان رشته‌های تخصصی پزشکی در سال 1391، پزشکان مشمول خدمات مورد تعهد موظف به اجرای کلیه ضوابط ابلاغی و طرح‌های ملی و منطقه‌ای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.

نظر به مقررات یاد شده و نیز اهداف برنامه طرح تحول نظام سلامت همانند ارتقاء کیفیت خدمات و مراقبت‌های سلامت و دسترسی عادلانه مردم به خدمات ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، کاهش پرداخت مردم و در نهایت توسعه جذب و ماندگاری پزشکان، ماده 5 دستورالعمل برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم خلاف قانون و خارج از حدود اختیارات مرجع تصویب تشخیص نشد.

 

انتهای پیام/

 
 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه