تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

بررسی مشکلات روستاهای شهرستان مهدیشهر؛
داستان دنباله دار کمبود آب در روستای لِرد خطیرکوه
روستای لِرد خطیرکوه در محدوده چشمه روزیه قرار دارد ولی با کمبود آب کشاورزی مواجه بوده و ناخواسته قربانی این کمبود آب شده است.

به گزارش مرآت به نقل از نیزوا، کشاورزی مهمترین بخش از امورات زندگی مردم روستا است و اگر کشاورزی را از روستا حذف نماییم دیگر چیزی برای رونق و زندگی در روستا باقی نمی ماند.

لازمه رونق کشاورزی آب است که چنانچه آبی وجود نداشته باشد، عملا کشاورزی معنا نمی دهد.

بسیاری از روستاهای شهرستان مهدیشهر با مشکل کمبود آب کشاورزی مواجه اند و اگر این قضیه کمبود آب همچنان ادامه پیدا کند روستاهای این شهرستان از رونق میفتد و طولی نمی کشد که مهاجرت روستائیان به شهرها صورت می گیرد و روستاها خالی از سکنه می شود.

روستای لِرد خطیرکوه از جمله روستاهای بخش شهمیرزاد شهرستان مهدیشهر می باشد که در با 264 نفرجمعیت در محدوده چشمه روزیه قرار دارد که با کمبود آب کشاورزی مواجه بوده و ناخواسته همانند سایر روستاهای منطقه خطیرکوه، قربانی کمبود آب به دلیل انتقال آب روزیه به سمنان شده است.

یاسر علیزاده دهیار روستای لِرد خطیرکوه در گفتگو با خبرنگار نیزوا با بیان اینکه کمبود آب کشاورزی مهمترین مشکل این روستا است، گفت: تا قبل از اینکه آب چشمه روزیه به سمنان منتقل شود مشکلی نبود و شرایط خوبی در کشاورزی داشتیم اما وقتی آب روزیه به سمنان منتقل شد دو مشکل مهم برای روستائیان منطقه به وجود آمد.

وی تصریح کرد: حدود 10 الی 12 سال است که آب چشمه روزیه به سمنان انتقال یافته است در آن مقطع 900 لیتر آب در ثانیه جاری بود که 300 لیتر آن به سمنان انتقال می یافت و عملا 500 الی 600 لیتر آب جاری بود ولی سال به سال آب روزیه کمتر شد و از طرفی برداشت آب برای انتقال به سمنان هم بیشتر می شد و به 450 لیتر در ثانیه رسید تا جایی که الآن چشمه 450 لیتر بیشتر آب ندارد.

دهیار روستای لِرد اظهار کرد: اوج مشکلات و بحران کم آبی در این روستا از سال 90 آغاز شد که آب چشمه به مرور کم و برداشت برای انتقال آن به سمنان بیشتر می شد و به همین دلیل کاملا آب رودخانه خشک شد و دیگر آبی جاری نیست.

علیزاده خشک شدن رودخانه روزیه را باعث سرمازدگی درختان عنوان کرد و افزود: به گفته افراد باتجربه محلی، همین خشک شدن رودخانه در زیست محیط تاثیر گذاشت و موجب تغییر اکوسیستم  در منطقه و بیشتر شدن سرمازدگی درختان نیز شد.

وی، انتقال آب روزیه را علاوه بر خشک شدن رودخانه و تغییر اکوسیستم منطقه موجب کمبود آب برای زمین های کشاورزی روستا دانست و اضافه کرد: پیش از این در یک مقطعی 120 لیتر آب در ثانیه مصرف نهرهای خطیرکوه بود که الآن به 60 لیتر رسید که 30 لیتر از سرچشمه روزیه و 30 لیتر هم از چشمه ای که در پایین خطیرکوه وجود دارد باید جاری شود که این میزان آب جوابگوی آب کشاورزی روستاهای خطیرکوه نیست.

دهیار روستای لرد خطیرکوه بیان کرد: بسیاری از مواقع آب منطقه ای سمنان، 30 لیتر آبی که از سرچشمه روزیه باید جاری شود را هم قطع می کنند، یعنی هر وقت آب در سمنان کم آمد، اینجا آب کشاورزی ما را می بندد که به کشاورزان بسیار فشار می آید و اذیت می شوند، تا اینکه می رویم از بخشداری و فرمانداری پیگیری می کنیم و و دوباره آب جاری می شود.

علیزاده ادامه داد: درست است که اولویت با آب شرب است تا کشاورزی اما نه اینکه تمام شهر سمنان را روز به روز سرسبزتر کنند، در حالی که روستاهای این شهرستان از بی آبی فدا می شود.

وی با اشاره به اینکه در همین مسیر انتقال آب روزیه، حداقل ده نقطه زمین جدید را احیا کردند، گفت: از آب سرریز انتقال آب روزیه به سمنان استفاده می شود در حالی که روستا ها از آب بی بهره می مانند.

دهیار لرد خطیرکوه اظهار کرد: دوره آب ما هر 12 روز یک بار بود ولی الآن به هر 20 روز یک بار رسیده است که آن هم سختی های خاص خود را دارد و به خاطر همین کم آبی درگیری هایی بین اهالی روستاهای منطقه خطیرکوه پیش می آید.

وی گفت: هر چند شعار جهاد کشاورزی در آبیاری قطره ای است اما همین روش را هم خود جهاد باید پای کار بیایند و حمایت کنند تا به این سمت پیش برویم و آبیاری غرقابی از دور خارج شود، البته با توجه به اینکه زمین های خطیرکوه در سطح شیب داری است توجیهی هم برای استخر و ذخیره سازی آب وجود ندارد و  اگر بشود هم کار سختی است.

دهیار روستای لرد خطیرکوه، با بیان اینکه بیش از70 درصد درختان منطقه خطیرکوه خشک شدن یا در حال خشک شدن هستند، افزود: دلیل این خشک شدن درختان را کارشناسان جهاد کشاورزی آفت می دانند ولی قدیمی های روستا طبق تجربه ای که دارند می گویند دلیل خشکیدن درختان، جاری نبودن آب رودخانه است که موجب تغییر اکوسیستم و خشک شدن شده است.

علیزاده تصریح کرد: در حالی که خاک این منطقه حاصلخیز است و هر نوع درختی در اینجا محصول می دهد اما به دلیل همین خشک شدن روزیه و کم آبی، 20 هکتار از زمین کشاورزی روستای لرد که اکثرا از باغات هستند، خشک شدند و الآن فقط حدود 75 هکتار زمین کشاورزی در این روستا داریم. 

وی در خصوص تامین آب شرب مردم روستا نیز بیان کرد: آب شرب این منطقه از گذشته از طریق یکی از چشمه هایی که در اطراف وجود دارد، به همت خود اهالی روستا و با کمک جهاد سازندگی، لوله کشی و تامین می شد ولی به دلیل اینکه آب این چشمه کم بود و جوابگوی آب شرب مردم روستا نبود و از طرفی هم این آب کیفیت لازم را نداشت و دارای گوگرد بود، بنا شد از طریق دیگری آب شرب مردم روستا تامین شود.

دهیار لرد، ادامه داد: درخواست اهالی روستا برای تامین آب از چند چشمه ای که در اطراف روستا آب با کیفبت دارند، بود ولی کارشناسان این را نپذیرفتند و تامین آب را با حفر چاه پیشنهاد دادند که این اقدام انجام شد ولی آب چاهی که احداث کردند کیفیت ندارد و در بسیاری از مواقع آب شرب را از روستاهای اطراف می آوریم، در حقیقت در آب شرب مشکل کمیت نداریم ولی شدیدا مشکل کیفیت داریم.

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه