تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

بخش دوم گزارش مرآت از آشفتگی هیأت فوتبال استان؛
حیثیت فوتبال استان؛ بازیچه دست یک منفعت‌طلب!/ تعلل اداره‌کل ورزش و جوانان تا چه زمانی ادامه می‌یابد؟/ آقای رضاعلی! از کیسه کدام خلیفه می‌بخشید؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
برخی می‌گویند رضاعلی نقش اول معرفی مدیرکل سابق ورزش و جوانان به عنوان مدیر نمونه کشوری داشته است؛ آن هم توسط یک سازمان مردم‌نهاد که اعتبار آن به شدت محل اشکال است.

به گزارش خبرنگار مرآت، در آغازین‌روز از هفته جاری، بخش اول گزارش تخلفات صورت‌گرفته در هیأت فوتبال استان سمنان در شبکه اطلاع‌رسانی مرآت منتشر شد. انتشار این گزارش با واکنش‌های گوناگونی همراه بود. در گزارش مذکور ماجرای بازگشت مجدد علی رضاعلی به سمت ریاست هیأت فوتبال استان- در حالی که پیش‌تر از این سمت برکنار شده بود- مورد بررسی قرار گرفت. این برکناری، یکی از دلایل منتقدان رضاعلی برای غیرقانونی توصیف کردن شرکت او در انتخابات هیأت فوتبال است؛ چراکه مطابق قانون، کاندیدای ریاست باید دست‌کم 5 سال سابقه مدیریتی داشته باشد که رضاعلی فاقد این سابقه بوده است.

منتقدان رضاعلی و رضوانی، دبیر هیأت فوتبال، با استناد به داده‌های مندرج در اساسنامه هیأت بر آنند که دبیر هیأت فوتبال که برابر اساسنامه مجری انتخابات هیأت نیز بوده، اساسا صلاحیت قانونی قرار گرفتن در این سمت را نداشته است. تنها در یک نمونه از استنادات، منتقدان می‌گویند برابر مفاد مصرح اساسنامه، دبیر هیأت نباید در هیچ‌یک از تشکیلات مربوط به باشگاه‌ها مسئولیت داشته باشد؛ حال آن که بیمه دبیر هیأت از سوی باشگاه صنایع طلایی لیست می‌شده است.

دبیر هیأت البته پس از انتصاب رضاعلی به ریاست هیأت فوتبال، مرحله جدیدی از همکاری تنگاتنگ با وی را آغاز کرد تا آن‌جا که برخی از مبالغ مربوط به خروجی بازیکنان به حساب شخصی وی واریز می‌شد و رضاعلی هم حکم خروج آن‌ها را تأیید می‌کرد!

تکرار یک حاتم‌بخشی!

افزون بر این انتقال امتیاز تیم لیگ دویی هبه ‌شده از سوی فدراسیون به یک باشگاه شخصی و سپس فروش آن به شهرداری ماهشهر موضوعی بود در گزارش نخست مورد اشاره قرار گرفته بود. اما جالب است بدانید که مشابه این اتفاق یک‌بار دیگر هم تکرار شده است! ماجرا از این قرار است که پیش‌تر امتیاز یک تیم لیگ دویی یگر از سوی فدراسیون فوتبال به استان سمنان هبه شده بود. شرکت هف، پس از سه سال تیم‌داری و تحمل هزینه‌های هنگفت، در ابتدای سال 1396، امتیاز این تیم را به هیأت فوتبال واگذار کرد. رضاعلی، رئیس هیأت فوتبال بار دیگر با ارسال نامه‌ای به سازمان لیگ، امتیاز تیم مذکور را به باشگاه خود واگذار کرد!

او پس از آن که تیم مذکور را بنام خود کرد، این‌بار به عنوان رئیس هیأت مدیره باشگاه صنایع طلایی برای شخصی به نام رضا صمیمی‌مقدم به عنوان مدیرعامل حکم زد؛ اما نام این مدیرعامل با گذشت چند ماه از فعالیت وی به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه نشد؛ چراکه این حکم جنبه صوری و نمایشی داشت! مسأله به همین‌جا ختم نشد. رضاعلی به عنوان رئیس هیأت فوتبال، قراردادی را با رضا صمیمی‌مقدم- یعنی مدیرعاملی که حکم او را خودش صادر کرده بود- منعقد کرد که فاقد وجه قانونی بود؛ چراکه اولا فردی به نام «منصور مولایی» به عنوان مدیرعامل در ثبت شرکت‌ها شناخته می‌شد و ثانیا باشگاه صنایع طلایی متعلق به خود رضاعلی بود!

پس از نیم‌فصل و کنار کشیدن رضا صمیمی‌مقدم، رضاعلی با عقد قراردادی دیگر با سرپرست تیم خود، امتیاز تیم هبه‌شده فدراسیون را به وی واگذار می‌کند. دلیل روشن است. رضاعلی که خود، اسپانسر تیمش است به سرپرست تیم اعلام می‌کند که تو هزینه کن و امتیاز تیم هم برای تو؛ گویی که امتیاز تیم متعلق به خودش بوده است!

با پایان یافتن فصل، ابوذر نظری، سرپرست تیم، پول خود را طلب می‌کند و رضاعلی به جای پرداخت پول، قرارداد جدیدی را برای تداوم سرپرستی، تدوین و از او درخواست می‌کند که قرارداد را امضا کند اما نظری این درخواست را نمی‌پذیرد و پولی که هزینه کرده است را طلب می‌کند.

استماع گزارش خزانه‌دار؛ شاید وقتی دیگر

از این‌ها گذشته، بر اساس بند 5 ماده 16 اساسنامه هیأت فوتبال، استماع گزارش خزانه‌دار و بررسی و تصویب گزارش مالی ضروری است اما از روز انتخاب رضاعلی به عنوان رئیس هیأت فوتبال، مجمع تنها یک‌بار تشکیل شده و گزارش ارائه‌شده سرشار از ابهامات قانونی بوده و مورد تصویب قرار نگرفته است؛ در نهایت نیز جلسه مجمع با تنش بسیار نیمه‌تمام مانده است.

بند چهارم ماده 16 اساسنامه نیز بر ضرورت اخذ گزارش و بررسی عملکرد هیأت فوتبال تصریح دارد حال آن که پس از دو سال هنوز گزارشی در این خصوص ارائه نشده است. ششمین بند از ماده 16، مربوط به تصویب بودجه پیشنهادی سالیانه هیأت و در صورت نیاز ترمیم بودجه است اما در این دو سال اساسا بودجه‌ای ارائه نشده که نیازمند تصویب و ترمیم باشد!

در ماده 39 اساسنامه هیأت فوتبال نیز آمده است:«سال مالی هیأت فوتبال از اول مردادماه هر سال آغاز و تا پایان تیرماه سال بعد ادامه دارد. درآمدهای ارزی و ریالی هیأت فوتبال به حساب‌های بانکی به نام هیأت فوتبال که دارای دو امضای رئیس هیأت و خزانه‌دار است واریز می‌شود.» جالب است بدانید که هیأت فوتبال مدت‌هاست که از داشتن دسته‌چک محروم بوده؛ چراکه رئیس‌ هیأت چک برگشتی داشته است!

هیأت رئیسه‌ای که با اساسنامه هماهنگ نیست

نکته دیگر آن که بند 3 ماده 20 اساسنامه، یکی از شرایط اعضای هیأت را دارا بودن پنج سال سابقه مدیریت می‌داند اما متأسفانه هیچ‌یک از اعضای هیأت رئیسه سابقه 5 سال مدیریت را ندارند. خانم جهرمی کارمند دانشگاه است، حسین وفا نایب‌رئیس شرکت هف بوده است و منصور بسطامی، رئیس هیأت فوتبال شهرستان شاهرود هم کارمند دانشگاه است.

مسأله مهم دیگر این است که حسین وفا که پس از انحلال باشگاه هف، دیگر نمی‌توانست در هیأت رئیسه باشد، اعلام کرده است که پیش‌تر نه جلسه هیأت رئیسه تشکیل شده و نه او پای حتی یک نامه را امضا کرده است. حتی چند ماه قبل، رضاعلی با خواهش، حکمی به عنوان دبیر هیأت فوتبال برای وفا صادر می‌کند که با مخالفت شدید وی، حکم مذکور چند ساعت پس از صدور لغو می‌شود.

 سید علیرضا هاشمی، نایب‌رئیس هیأت فوتبال هم مدعی بود که حتی پای یک برگه را هم امضا نکرده است؛ چراکه هیأت رئیسه اساسا مصوبه‌ای نداشته است! البته هاشمی پس از مشاهده اتفاقات هیأت فوتبال از سمت خود استعفا داده است.

ابطال یک حکم غیرقانونی توسط سازمان بازرسی

با پیگیری‌های سازمان بازرسی و دستور این نهاد نظارتی به اداره ورزش و جوانان استان سمنان، مجتبی رضوانی از سمت دبیری هیأت فوتبال استان برکنار و ابوالفضل اخلاقی به جای وی منصوب می‌شود. در این بین رضوانی برای تماشای مسابقات جام جهانی به روسیه سفر می‌کند. پس از بازگشت وی از این سفر، رضاعلی، با صدور حکمی وی را به عنوان مشاورعالی خود منصوب می‌کند که باز هم اداره بازرسی در این مسأله ورود و این حکم غیرقانونی را ابطال می‌کند.

البته اخلاقی هم پس از مدتی به علت نداشتن لیسانس(که از شروط دبیری هیأت است) و نیز مخالفت با برخی اقدامات رضاعلی ازسمت دبیری هیأت و نیز ریاست کمیته داوران استعفا داد و عطای کار کردن با رضاعلی را به لقایش بخشید. پس از کناره‌گیری اخلاقی برای علی‌اکبر مختاری حکم دبیری موقت صادر می‌شود که این امر مورد مخالفت مدیریت وقت اداره ورزش و جوانان قرار می‌گیرد چرا که مختاری نیز علاوه بر آن که فاقد حداقل مدرک تحصیلی لازم برای تصدی این سمت بود، سابقه مدیریتی کافی نیز در این حوزه نداشت و این، با اساسنامه هیأت در تعارض بود؛ ضمن آن که حکم وی سه‌ماهه بوده و اکنون روزهاست که این حکم اعتباری ندارد و در نتیجه برخی معتقدند تمامی نامه‌هایی که توسط وی به امضاء می‌رسند، غیرقانونی هستند.

از دیگر اقدامات قابل تأمل رضاعلی، اخذ فتوکپی پاسپورت از برخی چهره‌های سرشناس به بهانه همراهی آن‌ها با تیم ملی است! مسأله‌ای که به اعتقاد منتقدان وی، اقدامی صرفا برای رفع نیازهای شخصی بوده است. جالب این‌جاست که شنیده‌ها می‌گویند وی حتی از یکی از مدیران ارشد ورزش استان هم کپی پاسپورت طلب کرده است! یا این که از یکی از نمایندگان مجلس در استان کپی شناسنامه طلب کرده تا وی را به عضویت هیأت رئیسه ایفارک، مرکز پزشکی ورزشی فدراسیون درآورد! ظاهرا حکمی نیز برای یکی از کارمندان استانداری به عنوان مسئول بازاریابی هیأت صادر کرده است.

چگونه مدیر نمونه کشوری شویم؟

برخی می‌گویند رضاعلی نقش اول معرفی مدیرکل سابق ورزش و جوانان به عنوان مدیر نمونه کشوری داشته است؛ آن هم توسط یک سازمان مردم‌نهاد که اعتبار آن به شدت محل اشکال است.

اینک دوستداران فوتبال در انتظارند تا نهادهای نظارتی به تخلفات رضاعلی نیز رسیدگی کنند. از مقامات ارشد ورزش استان نیز انتظار می‌رود با ورود در این موضوع، از هتک حیثیت ورزش استان جلوگیری کنند.

پیگیری‌های مرآت در خصوص نابسامانی‌ها و تخلفات هیأت فوتبال همچنان ادامه دارد. منتظر گزارش‌های بعدی مرآت باشید...

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

واقعا برای ابشون متاسفم جز فساد ثمره ای برای فوتبال این شهر نداره‌.
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه