دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

آلایندگی "فروسیلیس" دغدغه‌ چندساله سمنانی‌ها؛
تکرار کابوس فروسیلیس، این بار در دامغان/ در صورت مشاهده آلایندگی، پروژه متوقف می‌شود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
در حالی که هنوز مردم سمنان نگران آلایندگی شرکت فروسیلیس این شهر هستند، خبرها حاکی از این است که شعبه دیگری از این کارخانه در دامغان در حال گرفتن مجوزهای نهایی برای تاسیس است.

​به گزارش خبرنگار مرآت، شرکت فروسیلیس ایران در استان سمنان به عنوان اولین تولیدکننده فروسیلیسیم در ایران تاسیس شد و به شائبه‌هایی که مبنی بر سرطان‌زا بودن غبار یا فعالیت در این کارخانه سر زبان‌ها افتاد، هنوز پاسخ علمی و روشنی داده نشده است.

فروسیلیس برای مردم سمنان کلمه خوشایندی نیست و حال قرار شده تا در دامغان هم کارخانه‌ای برای تولید آن تأسیس شود؛ طرحی که هنوز نهایی نشده، اما تاکنون با موج نگرانی اهالی ساکن در این شهر همراه بوده است.

 

فروسیلیس چیست و چه کاربردی دارد؟‌

فروسیلیس یا همان فروسیلیسیم آمیژانی از آهن و سیلیسیم است که در گریدهای ۷۰ و ۹۰ درصد به بازار عرضه می شود. علاوه بر آهن حدود ۲ تا ۴ درصد ناخالصی‌هایی مانند آلومینیم، کروم، کلسیم، منگنز، کربن، تیتانیوم، گوگرد نیز در ترکیب فروسیلیس وجود دارند.

فروسیلیس در صنایع فولاد سازی به عنوان عامل اکسیژن زا از مذاب فولاد و در ریخته گری چدن‌های خاکستری به عنوان عامل جوانه زا (برای تشکیل گرافیت) کاربرد دارد.

همچنین برای تولید فولادها و چدن های آلیاژی پرسیلیس نیز از فروسیلیس استفاده می‌شود. از فروسیلیس برای تولید آمیژان های سه جزئی فروسیلیکو منیزیم (fesimg) و فروسیلیکومنگنز (fesimn) نیز استفاده می شود. از فروسیلیس در تولید الکترودهای گرافیتی برای جوشکاری نیز استفاده می شود.

بزرگترین مصرف کنندگان فروسیلیس کارخانه‌های فولاد هستند و سایر ریخته گری ها و کارخانه های تراکتورسازی نیز مصرف کننده این ماده هستند.

 

زمینه اشتغال برای ۴۰۰ جوان

شرکت فروسیلیس ایران در سال ۱۳۶۰در استان سمنان به عنوان اولین تولیدکننده فروسیلیسیم در ایران تاسیس شد و با به کارگیری کوره قوس الکتریکی با ظرفیت تولید ۲۵۰۰۰ تن در سال اقدام به تولید فروسیلیسم با بالاترین کیفیت در سطح بازار جهانی کرد. در سال ۱۳۷۸ تولید فروسیلیکو منیزیم نیزبه خط تولید این شرکت افزوده شد و اکنون دارای بازار جهانی است.

با وجود موفقیت‌های این شرکت در تولیدش،‌ اما همواره این دغدغه برای مردم سمنان وجود داشته که آلایندگی این کارخانه موجب بروز بیماری‌های خطرناکی شده است.

حال چندی است که پیش از رفع دغدغه‌های گذشته، موضوع راه‌اندازی کارخانه فروسیلیس جدید در دامغان بر سر زبان‌ها افتاده و به نگرانی‌ها دامن زده است.

موضوع از آنجایی جدی شد که علی‌اکبر علیزاده‌برمی، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در نخستین نشست مطبوعاتی خود، با راه‌اندازی کارخانه فروسیلیس وعده اشتغال ۴۰۰ نفر در دامغان را داد.

وی بیان کرده بود که این کارخانه در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار از مجموعه شهرک صنعتی دامغان احداث می‌شود و هیچ‌گونه آلودگی زیست‌محیطی ندارد!

این موضوع بار فکری و ذهنی زیادی را برای مردم دامغان ایجاد کرده که آیا بحث الایندگی این کارخانه مثل سمنان است یا خیر؟

احداث این کارخانه از یک سو نوید اشتغال بیش از ۴۰۰ جوان دامغانی را می دهد اما از سو دیگر با توجه به سابقه آلایندگی کارخانه سمنان، قطعا سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی را برای مردم دامغان ایجاد می‌کند.

 

در صورت مشاهده آلایندگی، پروژه را متوقف خواهیم کرد!

علی آذر پور رئیس اداره محیط‌ زیست دامغان با اشاره به اینکه مهمترین مساله در احداث کارخانه فروسیلیس استعلام از محیط زیست است، گفت: جواب این استعلام طی مشورت با اداره کل محیط زیست استان سمنان داده شده است.

وی با بیان اینکه باتوجه به بار روانی احداث این کارخانه مردم فورا این کارخانه را با کارخانه سمنان مقایسه می‌کنند، افزود: با توجه به طرح ارائه شده از سوی مجری پروژه اگر چه فرآیند تولید در سمنان و دامغان یکی است اما ساختار و دستگاه‌های آن پیشرفته‌تر است و مقایسه فروسیلیس دامغان و سمنان کار اشتباهی است.

آذر پور با بیان اینکه از احداث کننده کارخانه تعهد محضری اخذ شده است، اظهار کرد: با اینکه آلایندگی این شرکت بسیار پایین است، ضمن اخذ تعهد محضری هر زمان در طی ساخت و تکمیل این پروژه آلایندگی مشاهده شود، پروژه را متوقف خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد که فعالیت را ادامه دهد.

وی تصریح کرد: در متن تعهد محضری صراحتا بیان شده است اگر سیستم‌های کنترلی از مدار خارج شد سریعا سیستم‌های جایگزین استارت شود.

 

مردم نگران الایندگی نباشند

عبدوس مدیرکل اداره محیط زیست استان سمنان نیز در گزارشی مربوط به الودگی هوا تاکید کرده بود که فعالیت های شرکت فروسیلیس سمنان کاملا استاندارد است و فعالیت ها و خروجی های این شرکت به صورت انلاین پایش می شود و مردم نگران الایندگی این شرکت نباشند.

وی افزود که با وجود اینکه دستگاه ها و تجهیزان شرکت فروسیلیس مربوط به ۳۰ سال پیش است اما پس از نصب سیستم سنجش آلایندگی آنلاین اداره حفاظت محیط زیست و گرانی ذرات سیلیس، این ذرات در هوا رها نشده و با جمع آوری ذرات سیلیس از آن به عنوان یک ماده اولیه استفاده می‌شود.

 

مجوز فروسیلیس دامغان در حال صدور است!

علی‌رغم اینکه هنوز اطمینان‌های لازم مبنی بر عدم آلایندگی کارخانه جدید فروسیلیس در دامغان به مردم داده نشده اما ظاهرا اقدامات نهایی راه‌اندازی آن در حال انجام است.

مجید محقق، مسئول روابط عمومی اداره صنعت معدن و تجارت استان سمنان در این خصوص گفت: در مورد صدور مجوز تاسیس این شرکت از ادارت ذیربط که شامل اداره محیط زیست، اداره برق منطقه‌ای و اداره آّباست، استعلامات لازم صورت گرفت و ادارات فوق الذکر مشکلی را در مورد تاسیس این شرکت اعلام نکرده‌اند و با توجه به پاسخ استعلامات این اداره، مجوز شرکت فروسیلیس دامغان در حال صدور است.

بنابراین گزارش، گفته‌های مسؤولان استان ظاهرا قانونی و بر اساس مجوزهای مربوطه است. پر واضح است که حلقه مفقوده نظارت؛ دغدغه اصلی شهروندان سمنان و دامغان در مورد کارخانه فروسیلیس است.

بارها از طریق رسانه‌ها درخواست شده تا تیمی تحقیقاتی و علمی از دانشگاهی مرجع و بی‌طرف روی آلایندگی و سرطان‌زا بودن یا نبودن کارخانه فروسیلیس ایران در سمنان تحقیق کرده و نتایج آن را بی‌طرفانه و در استقلال کامل منتشر کند؛ اما این خواسته تا امروز به صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته است.

با همه این سوابق چه تضمینی وجود دارد که پس از افتتاح رسمی کارخانه فروسیلیس در دامغان، بعد از مدتی، مسؤولان این کارخانه پاسخگوی دغدغه‌های مردم باشند و چون فروسیلیس سمنان موضوع را جدی پیگیری نکنند؟

باید دید از حقیقت تا بیان مسئولان مرتبط چقدر فاصله است و این فاصله چقدر می‌تواند موجب اسایش و سلامتی مردم باشد یا مخل آن.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.