تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

دانشجو و جوان موفق شاهرودی:
توجه به دانشجویان به ایام انتخابات محدود نشود/ دانشجو باید مطالبه گر باشد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
یک دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات فرانسه با بیان اینکه دانشجو باید مطالبه گر باشد گفت: مبارزه با استکبار رسالت دانشجوست.

به گزارش مرآت به نقل از نسل شاهوار روز 16 آذر به مناسبت شهادت سه دانشجوى دانشكده فنى دانشگاه تهران به دست مزدوران رژيم شاه، روز دانشجو ناميده شده است. اين دانشجويان به همراه جمعى از دانشجويان ديگر دانشگاه تهران، در اعتراض به ورود «نيكسون» (معاون رئيس جمهور آمريكا) دست به تظاهرات زده بودند كه به وسيله مأموران شاه در صحن دانشگاه به شهادت رسيدند. شهیدان قندچى، بزرگ‏نيا و شريعت رضوى سه دانشجویی مى‏باشند که در تظاهرات اعتراضی به ورود «نیکسون» در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند.

روز 16 آذر به عنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگی در دفتر تاریخ این سرزمین به یادگار ثبت گردیده است.

خبرنگار  نسل شاهوار به همین مناسبت با مهسا شانیان دانشجوی ترم سوم کارشناسی ارشد ادبیات فرانسه به گفتگو نشست. شانیان در حال حاضر به غیر از تحصیل خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی است و شاید همین علاقه مندی به خبرنگاری باعث شد تا انتخاب موضوع پایان نامه اش بی ارتباط با خبرنگار و کار خبری نباشد. وی در سال 95 به عنوان جوان برتر و موفق شهرستان شاهرود انتخاب شد و در مراسمی از وی تجلیل شد.

گفتگوی خبرنگار نسل شاهوار  با خانم شانیان در ذیل آمده است:

نسل شاهوار- لطفا خودتان را به طور کامل معرفی بفرمایید.

شانیان-مهسا شانیان هستم متولد 1370 دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته ادبیات فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد. مقطع کارشناسی را نیز در همین رشته از دانشگاه اصفهان دریافت کردم.

نسل شاهوار- اگر به گذشته برمي گشتيد، آيا باز هم همين رشته را براي ادامه تحصيل انتخاب مي كرديد؟

شانیان-بی نهایت به رشته تحصیلی ام علاقه مندم، از بچگی به یادگیری زبان علاقه داشتم و درمورد ادبیات هم کتاب خواندن را دوست داشتم در واقع به آثار داستانی خیلی علاقه داشتم و به نظرم بسیار مهم است هر کسی رشته تحصیلی اش را بر اساس علاقه مندی خود انتخاب کند تا با لذت درس ها رو دنبال کند ولی با توجه به شرایط اقتصادی جامعه شاید اگر به عقب بر می گشتم رشته دیگری را انتخاب می کردم. بالاخره نقش مسائل مالی در زندگی هیچ کس قابل انکار نیست و اهمیت خیلی زیادی دارد.

آیا در این مدت از امکانات و خدمات رفاهی دانشگاه مثل خوابگاه راضی بوده‌اید؟

شانیان- من در هر دو مقطع در دانشگاه هایی درس خواندم که جزو بهترین های ایران هستند و به همین دلیل امکاناتشان هم در حد قابل قبولی هست البته الان به نسبت سال ورود به دانشگاهم در مقطع کارشناسی امکانات خیلی بیشتر شده است و دانشجوها در رفاه بیشتری هستند. اگر دانشگاه ها امکاناتی را که برای اسکان و زندگی روزمره دانشجو لازم است را داشته باشند ایده ال هر دانشجویی می تواند باشد.

برای مثال در هر دو دانشگاه خوابگاه های ما داخل محوطه هست و بالطبع رفت و آمد راحت تر است درکنار آن فروشگاه، مجموعه های ورزشی، سلف، مسجد و حتی درمانگاه و مرکز مشاوره نیز باعث می شود نیازهای اولیه مخصوصا برای افراد غیر بومی برطرف شود.

نسل شاهوار- زندگی خوابگاهی چطور است؟ چه مشکلاتی دارید؟

شانیان-زندگی خوابگاهی سختی و شیرینی های خاص خودش را دارد، نمی گویم تلخی چون به نظرم واقعا تلخ نیست فقط  مقداری سخت است و البته همین سختی ها است که انسان را می سازد. در واقع وقتی در خوابگاه هستی انگار به طور هم زمان در دو دانشگاه جدا درس می خوانی که یکی از آنها به فرد درس زندگی می دهد ودیگری هم بسته به رشته تحصیلی اطلاعات را در اختیارت قرار می دهد.

برای من حضور در دانشگاه اصفهان اهمیت فوق العاده ای داشت از جهت اینکه به دلیل واقع شدن این استان در مرکز ایران من در مدت کوتاهی با افرادی از اقوام و استان های مختلف و با فرهنگ های متفاوت آشنا شدم. تنوع فرهنگی در دانشگاه اصفهان بی نظیر بود البته در مشهد قضیه کمی فرق دارد و بیشتر دانشجوها اهل شرق کشور هستند و از طرفی زندگی کردن با افرادی که از نظر فرهنگی و یا طرز فکر و خصوصیات اخلاقی با تو متفاوت هستند سختی های خاص خودش را دارد.

الان هم در دانشگاه مشهد تنوع قومی به تنوع ملیتی تغییر کرده است چون تعداد دانشجوهای خارجی زیاد شده و از بسیاری از کشورها دانشجوهایی در کلاس های درس ما حضور دارند و این هم  به نظر بنده یک نکته مثبت است.

نسل شاهوار- مبلغی هم بابت خوابگاه یا غذاهای روزانه پرداخت می کنید؟

بله برای ما هر ترم خوابگاه بین 250 تا 300 هزار تومان و مبلغ غذا هم بین 1200 تا 1500 هست و البته این امکان را داریم که غذاهای بیشتر و با مبلغ بالاتر هم از سلف دانشگاه بخریم. ولی دانشجوهای شبانه هزینه بیشتری را متحمل می شوند.

نسل شاهوار- موفقیت را در چه چیزی می بینید؟ در تحصیل دانش یا عوامل دیگری هم هست؟

شانیان- به نظرم برای موفقیت دو عامل علاقه و تلاش در اولویت هستند و بقیه عواملی که باعث موفقیت فرد می شوند در رده های پایین تر قرار می گیرند. هر کاری را که با علاقه انجام بدهی و تلاش کنی در هر موقعیتی که هستی بهترین فرد در انجام آن کار هستی، موفق می شوی و خیلی هم ربطی به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل ندارد.

نسل شاهوار- الآن خود را آدم موفقی می دانید؟

شانیان- نمی توانم بگویم موفق نیستم ولی هنوز به نقطه ایده ال نرسیده ام.

نسل شاهوار- عضو کدام یک از تشکل های دانشجویی هستید؟

شانیان- عضو هیچ تشکلی نیستم

نسل شاهوار- موضوع پایان نامه خود را مشخص کرده اید؟

شانیان- موضوع پایان نامه من تقریبا بین رشته ای هست نوعی از ارتباط بین روزنامه نگاری و ادبیات. تاثیر حادثه نویسی و یا به عبارت ساده تر اخبار صفحه حوادث روزنامه ها را در خلق آثار ادبی نزد دو نویسنده معاصر فرانسوی بررسی می کنم که البته یکی از آن ها روزنامه نگار هم هست.

نسل شاهوار- دلیل خاصی برای انتخاب این موضوع پایان نامه وجود داشت؟

شانیان- بله، به غیر از تحصیل خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا هستم و شاید علاقه به کار خبری و شغل فعلی یکی از دلایلی بود که باعث شد این موضوع را برای پایان نامه انتخاب کنم.

نسل شاهوار- برنامه شما برای آینده چیست؟ قصد ادامه تحصیل دارید؟

شانیان- انشالله قصد ادامه تحصیل را دارم و مشغول بررسی هستم که در ایران ادامه تحصیل بدهم یا کشور دیگری را برای ادامه تحصیل انتخاب کنم.

نسل شاهوار- رسالت دانشجوي مسلمان در برخورد با استکبار و هرگونه ظلم جهاني چيست؟

شانیان- به نظرم نباید نسبت به وقایع اطرافمان بی تفاوت باشیم. انسان دوستی مهم ترین ویژگی هرفردی باید باشد مخصوصا ما مسلمان ها که ادعا می کنیم بهترین دین و پیامبر مهربانی ها را داریم. حالا این وسط فرقی نمی کند که انسان های اطرافمان چه دینی دارند هر جا که ظلمی اتفاق افتاد نباید بی تفاوت باشیم هرکسی با امکانات و در حد توان خود می تواند مبارزه کند یکی با قلمش یکی با علمش و یا هر چیز دیگری.  

نسل شاهوار- خصوصيت اصلي دانشجو بي طرف بودن و عدم اتصال به حلقه هاي قدرت و ثروت است، اين موضوع مهم بعنوان كاركرد ويژه دانشجو در برخورد با مسائل سياسي و اجتماعي چگونه بايد حفظ شود؟

شانیان- شاید این سوال هم جوابش در پاسخ سوال قبلی باشد اصل بی طرفی یعنی به انسان ها آنطور که هستند نگاه کرد و نه دین و مذهب و عقاید و گرایش های سیاسی. همه ما مخلوقات خداوند هستیم و بودن مان بی دلیل نیست خب حالا در صورتی که خودمان بی طرف باشیم و به جناح خاصی وابسته نباشیم می توانیم از این زاویه هم به دنیا نگاه کنیم.

نسل شاهوار- نقد منصفانه و مطالبه گري دانشجويان با توجه به استقلالي كه دارند در هدايت آرمانهاي انقلاب اسلامي كه آزادي طلبي و استقلال همه جانبه است نقشي اثرگذار و بي بديل است چگونه دانشجو مي تواند اين نقش را ايفا كند؟

شانیان- قطعا دانشجو باید مطالبه داشته باشد خنثی و بی نظر بودن هیچ کمکی نه تنها به فرد که به جامعه هم هیچ کمکی نمی کند. هر یک از ما عضوی از جامعه هستیم و نظر هر کدام از ما در جامعه خیلی مهم است نمی شود یک گوشه نشست و فقط غر زد و از شرایط گله کرد باید هم اگر جایی ایراد می گیریم آن را به قصد بهبود و نه تخریب بیان کنیم و اگر کاری هم در این راه از دست ما برمی آید انجام دهیم. دادن انرژی های منفی اول به خود فرد ضرر می زند و بعد هم تاثیر در جامعه می گذارد.

نسل شاهوار- در پايان، انتظارات و پيشنهادات خود را مطرح نمائيد؟

شانیان- خواسته ام این است که در زمان های غیر انتخابات هم به قشر دانشجو و خواسته هایشان اهمیت دهند و نسبت به نقد و یا احتمالا صدای بلند چند تا جوان که دغذغه آنها اعتلای کشورشان است رفتار قهری نداشته باشند. 

انتهای پیام/ع

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه