تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
تلاش برای خروج پایتخت گچ ایران از کمند «خام‌فروشی»
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
بخشدار مرکزی سرخه از تلاش برای خروج روستای مؤمن‌آباد سرخه که پایتخت گچ ایران معرفی شده است، از کمند «خام‌فروشی» خبر داد.

به گزارش مرآت، فاطمه ایمانی‌فولادی در سرخه اظهار کرد: ۷۸ واحد دارای پروانه بهره‌برداری از معادن در سرخه وجود دارد که ۳۶ واحد گواهی کشف و ۲۷ واحد هم پروانه اکتشاف دارند.

وی ادامه داد: بیشتر از این معادن، سیلیس، زئولیت و گچ استخراج می‌شود؛ شمار واحدهای معدنی در شهرستان سرخه بسیار زیاد است.

بخشدار مرکزی سرخه تصریح کرد: سرخه به نسبت به شهرستان‌های دیگر با وجود وسعت کم خود، معادن بسیار زیادی دارد.

ایمانی‌فولادی با اشاره به اینکه بیشترین معادن سرخه در بحث استخراج گچ فعالیت دارند، اضافه کرد: روستای مؤمن‌آباد پایتخت گچ ایران معرفی شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۷۸ واحد معدنی در سرخه مشغول بهره‌برداری هستند، تصریح کرد: این واحدها سیلیس، گچ و زئولیت را بهره‌برداری می‌کنند و مشکل استخراج این مواد به شکل مواد خام است.

بخشدار مرکزی سرخه اضافه کرد: همین مواد خام هم به فروش می‌روند و چیزی به نام فراوری نداریم که انجام شود.

ایمانی‌فولادی با اشاره به اینکه یکی از معادن سیلیس در این زمینه در حال اقدام است، تصریح کرد: برخی معادن گچ هم این کار را انجام می‌دهد و دنبال این هستند که خام‌فروشی نکنند و فراوری این مواد را انجام دهند.

وی با بیان اینکه اگر این اتفاق بیفتد قطعاً می‌توانیم منتظر انجام حرکتی خوب در این رابطه باشیم، اضافه کرد: اتفاقات خوبی به‌زودی در سرخه خواهد افتاد.

بخشدار مرکزی سرخه با تأکید بر اینکه دو ناحیه صنعتی در بخش صنعتی سرخه برای فعالیت‌های تخصصی گچ پیش‌بینی شده بود، تصریح کرد: یک ناحیه در روستای افتر و یک ناحیه در عبدل‌آباد به مساحت ۵۰ هکتار برای این امر پیش‌بینی شده است.

ایمانی‌فولادی با اشاره به اینکه زمین در روستای افتر برای این منظور هنوز واگذار نشده است، اظهار کرد: این پیش‌بینی انجام شده است و اگر این اتفاق بیفتد، قطعاً به معادن ما کمک زیادی خواهد کرد.

به گزارش فارس؛ حشمت‌الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان روز گذشته تصریح کرده بود: سرمایه‌گذاران معادن استان سمنان چرخه تولید و فرآوری محصولات معدنی را در دستور کار خود قرار دهند ‌.

وی ادامه داد: مجوز معادنی که فرآوری محصول را نداشته باشند، باید لغو شود و هیچ مجوز واگذاری جدیدی در معدن نخواهیم داشت.

عسگری بیان کرد: با هرگونه خا‌م‌فروشی معادن به‌شدت برخورد خواهد شد؛ خام‌فروشی مواد معدنی صرفه اقتصادی ندارد و باید در اخذ مجوزهای استخراج معادن تجدیدنظر شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان با بیان اینکه سرمایه‌گذاران بخش معدن برای چرخه تولید برنامه‌ریزی کنند، گفت: مواد معدنی باید وارد چرخه تولیدشده و ارزش‌افزوده ایجاد کند.

فارس

انتهای پیام/م

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه