تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

تحلیلی بر فتنه 96؛   
انحراف سازماندهی شده در اعتراضات اقتصادی مردم
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
بهانه و علت اغتشاشات اخیر، مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور بود که بعضی از اقدامات و اظهار نظرات مسئولین برای تسویه حساب های سیاسی و جناحی منجر به بد بین کردن مردم شد.

به گزارش خبرنگار مرآت، لزوم تحلیل و درک درست از حوادث به وجود آمده در هفته ها و روزهای اخیر کشور، از این جهت قابل تاًمل و بررسی است که نگاه ما را در خصوص اتفاقات احتمالی آینده روشن و همچنین نحوه ی روشنگری افکار عمومی در خصوص سناریوهای بعدی دشمن را آسان می کند.

برای درک صحیح تر از موضوع باید به بیانات مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه سال جاری (هشت ماه پیش) در دانشگاه افسری امام حسین علیه السلام اشاره کنیم؛ " هدف میان‌مدّت آنها (دشمن) مسئله‌ی اقتصاد کشور است، مسئله‌ی معیشت مردم است. اقتصاد بایستی حرکت نکند، معیشت مردم بایستی لنگ بماند، کار و تولید باید در کشور پایین بماند، بیکاری باید به‌عنوان یک بلا در کشور عمومیّت پیدا کند، مردم بایستی از جمهوری اسلامی و از نظام اسلامی به‌خاطر مشکلات معیشتی ناامید و مأیوس بشوند. این هدف دشمن است؛ دنبال این هستند، دارند تلاش میکنند، برایش برنامه‌ریزی میکنند، به قول خودشان اتاقهای فکر تشکیل میدهند، برای اینکه بتوانند این کار را در کشور ما انجام بدهند. این هدف میان‌مدّت آنها است که دنبالش هستند تا از این طریق به ایجاد ناامنی و ایجاد فتنه و آشوب بپردازند."

هشدارهای معظم له، نه از باب تحلیل و حدس و گمان بلکه نشاًت گرفته از اخبار و اطلاعات دقیق و موثقی می باشد که از طریق گزارشات دستگاه ها و سیستم های اطلاعاتی و امنیتی کشور به دست آمده بود، ولی متاسفانه این هشدار و تلنگر از طرف مسئولان و تصمیم گیران ارشد کشور نادیده گرفته شد.

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا کنون چهار دهه سپری شده است و در طول این مدت دشمنان بارها تلاش کرده اند در برهه های زمانی مختلف، در حرکت عظیم ملت ایران خدشه و کندی وارد نمایند و در این هدف، از هیچ تلاشی فرو گذار ننمودند؛ حمله نظامی آمریکا به صحرای طبس به منظور تصرف کشور، هدف قراردادن هواپیمای مسافربری بر فراز آسمان، تحمیل هشت سال جنگ و گرفتن جان صدها هزار نفر از مردم ایران، اعمال تحریم های مختلف اقتصادی، دارویی، حمل و نقل و نظامی و ...، تجهیز و تامین گروهک های تروریستی و ضد انقلاب به منظور ایجاد ناامنی، برنامه ریزی و حمایت از فتنه گران جهت ایجاد اغتشاش و آشوب، توهین و بی احترامی به ملت قهرمان و با بصیرت ایران اسلامی و هزاران مورد کوچک و بزرگ دیگر از جمله اقدامات دشمنان علیه انقلاب اسلامی ایران بوده است.

در اتفاقات روی داده در هفته های اخیر که نقش دشمنان خارجی با اظهار نظرات عجولانه و تحرکات غیر طبیعی به وضوح قابل مشاهده بود، چند نکته ی اساسی و کلیدی قابل تامل است.

هر راهپیمایی، تظاهرات، تحصن و یا تجمع به چند عنصر جهت شکل گیری و تحقق نیازمند است، که آن عناصر عبارتند از: 1- اتاق فکر  2- علت یا بهانه  3- حلقه ی اجرایی و راهبری اولیه  4- بدنه ی مردمی و یا سیاهی لشگر

در روز دوشنبه 4 دی ماه 1396 پیامکی با موضوع دعوت از سهام داران موسسات مالی و بنگاه های بزرگ ورشکسته ی مشهد جهت شرکت در یک تجمع اعتراضی در میدان شهدای این شهر دست به دست شد و بعد از گذشت چند ساعت به سرعت در فضای مجازی منتشر و در ادامه نیز با تغییر موضوع تجمع، به عنوان یک تجمع مردمی علیه اوضاع نابسامان اقتصادی در فضای مجازی بدل شد. انتشار چهار روزه ی این پیام در رسانه های غیر رسمی مجازی و هدفمند، با وسعتی اتفاق افتاد که تقریبا تمام افرادی که به نوعی با  فضای مجازی سر و کار دارند، در جریان این تجمع قرار گرفتند. شرکت کنندگان در تجمع روز پنج شنبه 7 دی ماه 1396 در میدان شهدای مشهد را به چند گروه می توان تقسیم بندی کرد.

گروه اول، اقشار ضعیف و کم درآمد و متوسط جامعه که با توجه به بافت اجتماعی شهر مشهد عموماً از طیف انقلابی و حزب اللهی بودند، مخاطب این پیام قرار گرفتند و با توجه به اینکه مسئولیت اوضاع نامطلوب اقتصادی و معیشتی مردم، مستقیما متوجه دولت می باشد، لذا حضور خود در این تجمع را بدون در نظر گرفتن منبع و یا مسئول برگزاری این تجمع، صرفاً اعتراض به مدیریت اقتصادی دولت پنداشته و در این تجمع شرکت کردند. (نوع برخورد، پوشش و شعارهای مطرح شده در ابتدای این تجمع، بیان گر نوع مخاطبین اولیه و غیر مغرض بودن آن ها است) 

گروه دوم سهام داران و مالباختگان موسسات مالی و اعتباری و شرکت های اقتصادی ورشکسته شده ای بودند که در پیامک اولیه، مخاطبان اصلی این تجمع قرار گرفته بودند و حضور خود در این تجمع را به نوعی احقاق حقوق از دست رفته ی خویش می پنداشتند. (شعارهای انتخاب شده ی این گروه نیز به روشنی قابل تشخیص بود)

گروه سوم افراد عبوری و ماجراجو و کنجکاوی بودند که بدون وجود دلیلی خاص و صرفا جهت رصد شخصی این گونه اتفاقات در محل حاضر می شوند و ناخواسته نقش بخش عمده ای از سیاهی لشگر را در تجمعات ایفا می کنند.

گروه چهارم که مهمترین رکن را تشکیل می دهند، حلقه ی اولیه ای هستند که وظیفه ی هدایت و راهبری این گونه تجمعات را برعهده دارند و با توجه به سازماندهی شده و برنامه ریزی شده بودن اقدامات خود، تلاش بر نامحسوس جلوه دادن عملکرد خود نیز دارند. این گروه که از لحاظ کثرت به شدت محدود و غیر قابل مقایسه با گروه اول هستند، به دلیل هدفمند عمل کردن و نوع خاص برخورد، بیشتر جلب توجه می کنند. 

حال سوال به وجود آمده اینجاست که اتاق فکر و برنامه ریزی این تجمع توسط چه کسانی اداره شد؟

در سخنرانی 19 دی ماه مقام معظم رهبری در جمع هزاران نفر از مردم قم، معظم له در مورد وقایع روزهای اخیر فرمودند: "قرائن و شواهد اطلاعاتی نشان می‌دهد که این قضایا سازماندهی‌شده بوده و در شکل‌گیری آن، یک مثلث فعال بوده است. یک رأس این مثلث، آمریکا و صهیونیست‌ها بودند که طراحی را انجام دادند و چند ماه بر روی این طراحی کار کردند و بنای آن‌ها این بود که حرکت‌ها از شهرهای کوچک شروع شود تا به مرکز برسد. رأس دوم این مثلث، یکی از دولت‌های پول‌دار خلیج فارس (عربستان) است که هزینه‌ی این نقشه را تأمین کرد و رأس سوم نیز، پادوها بودند که مربوط به سازمان آدمکش منافقین هستند و از ماه‌ها قبل آماده بودند."

بعد از اتفاقات ناگوار مشهد و انتقال آن به دیگر شهرهای کشور، عامل اولیه ی ارسال کننده ی پیامک دعوت به تجمع که شخصی در استان گیلان بود بازداشت شد. بعد از بازجویی های اولیه و بررسی فعالیت های مجازی و حقیقی و وجود مستندات دقیق ، ارتباط وی با سازمان منافقین به اثبات رسید و برای طی مراحل بعدی در اختیار دستگاه های ذیربط قرار گرفت. همچنین در بازجویی و تحقیقات اولیه از بازداشت شدگان تجمع میدان شهدای مشهد، مشخص شد که سه نفر از اغتشاشگران که اقدام به تخریب اموال عمومی و تشویق به شعارهای هنجار شکنانه کرده بودند، صبح روز پنج شنبه یعنی چند ساعت مانده به آغاز تجمع، از تهران با پرواز به مشهد آمده بودند. 

اما اینکه چرا مشهد به عنوان مکان آغاز کننده ی این سناریو انتخاب شد، دلایل متعددی دارد که به قسمتی از آن اشاره می شود: وجود و تعلق شرکت سرمایه گذاری پدیده و موسسات مالی و اعتباری میزان، کاسپین، فرشتگان و... به شهر مشهد و بهره برداری های سیاسی با ایجاد شایعات و تهمت ها به شخصیت های تاثیرگذار شهر و معرفی آنان به عنوان مسببان ایجاد اغتشاش، از جمله علت های انتخاب مشهد برای آغاز فتنه بود.

اما با توجه به اینکه بهانه و علت اغتشاشات اخیر، مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور بود، بعضی از اقدامات و اظهار نظرات مسئولین داخلی مانند اعلام رسانه ای افزایش قیمت نا معقول بنزین توسط رئیس جمهور و بعضی از اعضای دولت، توقف طرح بیمه سلامت توسط دولت، افزایش بی رویه نرخ طلا و ارز و عدم نظارت بر این روند رشد قیمت، خبر افزایش دریافتی هفتاد درصدی نمایندگان مجلس و اظهار نظرات غیر منطقی و اشرافیگرایانه ی بعضی از نمایندگان در این خصوص، بزرگنمایی مفاسد مالی و فراگیر جلوه دادن این موضوع برای تسویه حساب های سیاسی و جناحی که منجر به بد بین کردن مردم نسبت به مسئولین کشور می شود و همچنین عدم نظارت و برنامه ریزی دقیق جهت افزایش آگاهی عمومی نسبت به استفاده از فضاهای مجازی و رسانه های غیر رسمی ،به این موضوع دامن زد، باید مراقب بود که ناخواسته و ندانسته در زمین دشمن بازی نکنیم.

نکته ی مهم بعدی نقش فضای مجازی و بالاخص تلگرام و استفاده ی حداکثری دشمن از این ابزار در جهت شعله ور کردن این اغتشاشات است. عدم حمایت دولت و نرفتن به سمت حمایت از اپلیکیشن و نرم افزارهای جایگزین داخلی که هماهنگ با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی باشد و سرمایه گذاری مشاغل مختلف بر روی این نرم افزار، به دلیل عدم اطلاع لازم از سیاست ها و ارتباطات این شرکت خارجی نیز از جمله علل تاثیرگذار تر شدن تلگرام در فضای اجتماعی کشور ماست.

طبیعی ست که وظیفه ی ذاتی دشمن، دشمنی ست؛ و نمی توان از دشمنان ایران و اسلام توقعی جز سرمایه گذاری در ایجاد ناامنی و مشکل تراشی برای کشور داشت، اما در این بین وظیفه مسئولین ضمن تبیین دقیق برنامه های دشمن و روشنگری این اتفاقات، تلاش در جهت رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور است. در صورتی که اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری توسط دولت به اجرا در آمده بود، بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی امروز از جمله اشتغال و تولید وجود نداشت. 

مطالبه قانونی و انتقاد از عملکرد دولت و مسئولین، حق طبیعی مردم در هر نظام مبتنی بر مردم سالاری ست، اما زمانی که این مطالبات از دایره ی قانونی و هنجاری خود خارج شود، طبیعی ست که مطلوب مردم و نظام قرار نخواهد گرفت و به انحراف از خواسته های اصلی خواهد رفت.

رامین قانع

انتهای پیام/ع

دیدگاه ها

احسنت، دقیق و موشکافانه
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه