تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

چهار پیشنهاد مهم مدیر موزه امیر به شهرداری، میراث و شورای شهر در گفتگو با مرآت؛
سفر یک هفته‌ای به ایتالیا؛ جایزه طراحِ پروژه حفاظت از آب‌انبار توکلی!/ سمنان به عنوان «سینماشهر» در کشور مطرح شود
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیر موزه امیر می‌گوید سمنان ظرفیت معرفی شدن به عنوان «سینماشهر» را در سطح کشور دارد.

به گزارش خبرنگار مرآت، چندی قبل محمد عزیزالدین، پژوهشگر و مدیر موزه امیر میهمان خبرگزاری مرآت بود و در حاشیه یک گفتگو درباره تاریخ سمنان، چند پیشنهاد مهم و جالب‌توجه ارائه کرد. یکی از این پیشنهادات در ارتباط با طرح تعریض خیابان باهنر و در معرض خطر قرار گرفتن آب‌انبار توکلی بود. مشروح گفته‌ها و پیشنهادات ایشان را در ادامه می‌خوانید:

در جریان تعریض خیابان باهنر، نمی‌توانند آب‌انبار توکلی را تخریب کنند؛ چراکه این آب‌انبار در فهرست آثار ملی ثبت شده است. من حدود شش‌هفت سال قبل با دوستان میراث فرهنگی در این‌باره صحبت کردم. آن‌ها در آن زمان می‌گفتند ما در حال تدوین طرح و نقشه برای حفظ آثار تاریخی در جریان تعریض خیابان باهنر هستیم. من پیشنهاد کردم، آب‌انباری را به همین سبک و مدل آب‌انبار توکلی، در آن سوی خیابان قرینه‌سازی کنید و حول این دو آب‌انبار یک میدان بسازید.

یا باید میدان احداث شود و یا زیرگذر. این‌ها بهترین راهکارهای حفظ بناهای تاریخی در مسیر تعریض است. آب‌انبار توکلی اثر مهمی است. بر بالای آن، کاشی‌کاریِ تقریبا یک‌و‌نیم متر در هفتاد سانتی‌متری وجود دارد که اطلاعات مربوط به بنا و این که چه کسی آن را ساخته، بر روی آن درج شده است. در حال حاضر به تدریج، خانه‌های در مسیر تعریض، عقب‌نشینی می‌کنند.

گمان می‌کنم، تعریض خیابان تا چهارپنج‌سال دیگر اتفاق بیفتد. من پیشنهاد می‌کنم، شهرداری، میراث فرهنگی و شورای شهر یک فراخوانِ کشوری مشترک منتشر کنند تا معماران و هنرمندان درباره چگونگی اجرای طرح تعریض در محدوده آب‌انبار طرح ارائه کنند. ممکن است بسیاری از افرادی که معماری، طراحی و شهرسازی می‌دانند، بتوانند از تجربیات دیگر کشورها در موارد مشابه، الگوبرداری کنند.

سفر یک هفته‌ای به ایتالیا؛ جایزه طراحِ طرح حفاظت از آب‌انبار توکلی!

اگر شهرداری، میراث و شورای شهر فراخوان مذکور را منتشر کنند، و دوسال به هنرمندان و معماران برای ارائه طرح زمان بدهند و یک جایزه جذاب مثل سفر یک‌هفته‌ای به ایتالیا یا فرانسه را برای طراح برتر تعیین کنند، بی‌تردید نتایج خوبی به دست خواهد آمد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

اما پیشنهاد دوم؛ ما انجمنی به نام انجمن فرهنگ، هنر و معماری داریم و دو سال است که پیشنهاد کرده‌ایم سمنان به عنوان «سینماشهر» در کشور مطرح شود. بافت‌های تاریخی موجود در سمنان از دوره‌های ساسانیان، صفویه، قاجاریه و پهلوی اول و دوم بر جای مانده‌اند. این شهر می‌تواند بهترین لوکیشن برای فیلم‌ها و سریال‌ها باشد. شما احتمالا سریال بانوی عمارت را که در کاشان ساخته شده، دیده‌اید.

تهیه‌کنندگان محترم! شما سه روز میهمان شهردار سمنان هستید!

نوروز سال 98، مردم صف می‌بستند و بلیت 20 هزار تومانی می‌خریدند برای آن که آن عمارت را ببینند. سمنان مملو از این لوکیشن‌هاست. ما این طرح را دو سال قبل به شهرداری ارائه کرده‌ایم و متأسفانه هیچ پاسخی به ما ندادند. موضوع را به خود آقای سیادتی و دوستان دیگر هم گفته‌ایم. راهکار ساده است؛ شهرداری می‌تواند 30 تا 50 تهیه‌کننده بنام سینما را دعوت کند و بگوید شما سه روز میهمان شهردار سمنان هستید!

شهرداری، سه روز آن‌ها را در شهر بگرداند و در نهایت در سمیناری به آن‌ها بگوید هریک از شما که بخواهید در سمنان فیلم بسازید، 50 درصد از هزینه‌های آن را شهرداری تقبل می‌کند؛ نه به صورت نقدی، بلکه در قالب در اختیار قرار دادن سوئیت‌ها و اتوبوس‌ها و... کافی است سالانه یک یا دو نفر از این تهیه‌کننده‌ها تصمیم بگیرند در سمنان سریال بسازند.

اجاره خانه به عنوان لوکیشن در تهران روزی 15 تا 20 میلیون تومان است. این خانه‌ها را می‌توان در سمنان روزی 2 میلیون تومان اجاره داد. از طرفی یک تیم هفتاد هشتادنفره حدود سه ماه برای ساخت یک فیلم در سمنان خواهند بود. می‌توان در تعاملات، قید کرد که در ازای خدمات شهرداری، باید پنج درصد از عوامل فیلم از بچه‌های سمنان باشند.

به این واسطه امید هنرمندان سمنانی برای مطرح شدن در فیلم‌ها بیشتر می‌شود. از طرفی تصور کنید فیلمی با لوکیشن سمنان در جشنواره‌های خارجی به نمایش درآید. در یکی از فیلم‌هایی که نوید محمدزاده در آن بازی می‌کرد، یک زندان به نمایش درآمده بود. آن‌قدر زیبا بود که جستجو کردم تا آن را بیابم و از آن بازدید کنم. پس از جستجو فهمیدم که این زندان را عوامل فیلم ساخته‌اند!

تهرانِ 1320 را در خیابان ابوذر ببینید!

تصور کنید، چهار ماه زمان و هزینه صرف کرده بودند تا زندان بسازند؛ چنین لوکیشن‌هایی در سمنان فراوان است. همین الان تهران 1320 را می‌توان در خیابان ابوذر دید. متأسفانه به این پیشنهاد و طرح توجه نشد. اگر این پیشنهاد اجرایی شود، گردشگران بسیاری برای تماشای لوکیشن فیلم‌ها به سمنان خواهند آمد. این کار، کارِ شاقی نیست و نیاز به هزینه چندانی هم ندارد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

پس از ده سال، اگر فقط ده فیلم در سمنان ساخته شده باشد، همه استان از منافع آن بهره‌مند خواهند شد. به تدریج مسأله فقط در سمنان منحصر نخواهد شد. تهیه‌کنندگان به کویر و دیگر مناطق هم سر می‌زنند و لوکیشن انتخاب می‌کنند. من نمی‌دانم خاک این شهر چه خاصیتی دارد که هر مسئولی -حتی مسئول درجه یکی که در شهری دیگر انقلاب کرده- به سمنان که می‌آید، ترمز دستی را می‌کشد!

بارها به شهرداری پیشنهاد کردیم قبرستان سنادره را آباد کند

پیشنهاد سوم؛ درباره قبرستان سنادره سمنان است. بارها به شهرداری گفته‌ایم که بیایید و آن‌جا را آباد کنید. دو سال قبل، طرح را به تمام معاونین شهردار هم داده‌ایم. به شهرداری گفتم که ما با 200 تا 300 میلیون تومان، قبرستان سنادره را به یکی از قطب‌های گردشگری سمنان تبدیل می‌کنیم. نیاز به انجام کار ویژه‌ای هم از سوی شهرداری نیست.

کافی است دورتادور قبرستان، بلوک سیمانی بچینند و روی آن را با کاهگل بپوشانند و پنجره‌هایی مشبک در این دیواره قرار بدهند. یک درب قدیمی در ورودی قبرستان بگذارند و یک تابلوی قدیمی که راهنمای گورستان باشد. خار و خاشاک‌ها و زباله‌ها را هم از میان قبرها جمع‌آوری کنند. این کارِ سه روزِ 20 تا 25 کارگر است. کنار قبرهایی که خیلی تخریب شده، آجر بچینند و سنگ قبر را حفظ کنند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

دو بنای زیبای قدیمی هم در مجموعه قبرستان وجود دارد. آب‌انبار قدیمی قبرستان یک ظرفیت گردشگری است. این‌جا به یک لوکیشن برای فیلمبرداری و عکاسی تبدیل می‌شود. متأسفانه قبرستان سنادره در محاصره ساخت‌وسازها و صنایع است و در حال تخریب است. 200 تا 300 میلیون تومان که برای شهرداری پولی نیست. می‌گفتند آقای ناظم‌رضوی از کاشان به سمنان آمده و انقلاب می‌کند!

ایشان در اوایل حضورشان خوب کار کردند اما بعد مدتی ترمز دستی را کشیدند، ماشین را خاموش کردند و نشسته‌اند و تماشا می‌کنند! این یکی از مشکلات شهر ماست. هیچ‌کس به فکر ما نیست؛ ما باید خودمان به فکر خودمان باشیم.

دست‌کم طرح‌ها را از ایده‌پردازان تحویل بگیرید!

پیشنهاد چهارم؛ ایجاد یک اتاق فکر در شهرداری است. شهرداری می‌تواند یکی از خانه‌های قدیمی که بازسازی کرده را به اتاق فکر تبدیل کند. در این اتاقِ فکر به روی تمام کسانی که ایده، فکر، نظر و پیشنهادی دارند، باز باشد. حداقل طرح‌ها را از ایده‌پردازان تحویل بگیرند! این‌ها پیشنهادات من به شهرداری برای سال 99 است. اعضای شورا می‌توانند از این چهار پیشنهاد، دو مورد را انتخاب کنند.

اعضای شورا نباید به این فکر کنند که چگونه در دوره بعد رأی بیاورند! رأی به چه کارتان می‌آید؟ در این شهر کاری بکنید تا از شما به نیکی یاد کنند. من آدمِ سیاسی نیستم. معتقدم هرجا که سیاست، دخالت می‌کند، همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. شهرداری سمنان، آدم سیاسی از جناح چپ و راست نمی‌خواهد! شهرداری آدمِ خوش‌فکری می‌خواهد که برای شهر کار کند.

فرزندان خود را در مدارس محلات ثبت‌نام می‌کنید؟

سخنی نیز با مردم دارم. خیلی‌ها درباره مشکلات شهر سمنان دغدغه دارند. اما پرسش من این است، چند نفر از محلاتی‌ها اکنون در محلات ساکن هستند؟ کدام‌یک از افرادی که سینه‌‌‌چاکِ توسعه محلات هستند، فرزند خود را در یکی از مدارس محلات ثبت‌نام کرده‌اند؟ اگر همه با هم اتفاق نظر داشته باشیم اوضاع بهتری خواهیم داشت. در شهری مثل یزد، بخش عمده‌ای از پیشرفت شهری توسط خود مردم حاصل شده است.

مرآت در پایان ابراز امیدواری می‌کند، این پیشنهادات مهم، توسط شهرداری، اداره‌کل میراث و شورای شهر مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

احسنت به این مسئول خوش فکر.کاش بیشتر از ایده های امثال ایشون در جهت توسعه سمنان استفاده کنیم.از دوستان مرآت هم خواستارم این طرحها رو به شورای شهر مثلا آقای خراسانیان یا به نماینده پرانرژی بعدی دکتر گلرو برای پیگیری منتقل کنند.
ایمیل
با سلام و عرض خدا قوت خدمت شما و همکاران محترم شبکه خبری بسیار بسیار خوب مرآتو تشکر از جناب آقای عزیزالدین با طرح این برنامه های بسیار عالیاز شما خواهشمندم این طرح ها رو به مسئولین انتقال بدید و پیگیری فرمائید حتما اجرا شودواقعا شهر سمنان مظلوم واقع شده در صورتی اکثر مسئولین و مقامات کشوری از سمنان هستند ولی هیچ پیشرفت چشم گیری نداشته است .
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه