تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

گزارش مرآت از یک کلاهبرداری تلفنی+ فایل صوتی
شما برنده 5 میلیون تومان پول نقد شدید!/ ارتباط زنده تلفنی با حضور آذری جهرمی!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
کلاهبرداران با ترفند «برنامه زنده رادیویی» و «ضرباهنگ تند کلام» می‌کوشند به شما استرس وارد کنند و قوه تحلیل شما را از کار بیندازند!

به گزارش خبرنگار مرآت، چندی قبل، دوستی می‌گفت شبی با من تماس گرفتند و گفتند:«برنده سفر کربلا شده‌ای! روی خط زنده برنامه جام‌جم رادیو هستیم! خودت را معرفی کن!» این آغاز یک کلاهبرداری تلفنی 25 میلیون تومانی بود! صبح‌هنگام که برای شکایت به اداره پلیس می‌رود، متوجه می‌شود صاحب شماره‌ای که با او تماس گرفته، نزدیک به 200 میلیون تومان با همین شیوه کلاه‌برداری کرده است!

این گزاره را در ذهن داشتم تا این که عصر روز شنبه، مردِ جوانی با تلفن همراهم تماس گرفت و گفت از برنامه رادیویی جام‌جم تماس می‌گیرم و آذری‌جهرمی هم میهمان برنامه خودشان هستند! شما روی خط زنده رادیو هستید! خودتان را معرفی کنید!

خودم را که معرفی کردم، مردِ جوان گفت تبریک! شما برنده کمک‌هزینه 5 میلیونی سفر به کربلای معلی شده‌اید؛ پشت خط بمانید تا همکارانم هماهنگی‌های لازم را برای دریافت جایزه انجام دهند! ثانیه‌ای بعد خودِ به اصطلاح مجری دوباره پشت خط حاضر شد و با ضرباهنگی تند توضیحاتی درباره جایزه‌ای که برنده شده بودم ارائه کرد!(برنامه زنده چه شد؟!) با پیش‌زمینه ذهنی‌ای که از کلاهبرداری‌های پیشین داشتم، آرام به سخنانش گوش دادم تا یک فایل صوتی برای مخاطبان به دست آورم! فایل صوتی را از این‌جا دانلود کنید و با شیوه نه‌چندان جدید این کلاهبرداران آشناتر شوید. اما چند نکته پیرامون این تماس و این نحوه کلاهبرداری حائز اهمیت است:

1.کلاهبرداران با ترفند «برنامه زنده رادیویی» و «ضرباهنگ تند کلام» می‌کوشند به شما استرس وارد کنند و قوه تحلیل شما را از کار بیندازند! گمان نکنید که افرادی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند، آدم‌های کم‌سوادی بوده‌اند!

2.کلاهبرداران پشت نام‌های بزرگ پنهان می‌شوند تا شما به آن‌ها شک نکنید. گهگاه میهمان برنامه خیالی آن‌ها آذری جهرمی است و گاه به صراحت از قوه قضائیه و نهادهای نظارتی نام می‌برند تا به آن‌ها اعتماد کنید.

3.درست در ایامی که مردم در حال و هوای سفر اربعین هستند، شما برنده سفر کربلا می‌شوید! کلاهبرداران می‌کوشند بر احساسات مذهبی مردم متمرکز شوند!

4.در تماس تلفنی شنبه، کلاهبردارِ مذکور از من درخواست کرد که نام دو بانکی که کارت آن‌ها را در اختیار دارم، بگویم. آن‌ها به یک کارت قانع نیستند! می‌خواهند همه حساب‌های شما را خالی کنند. چگونه؟ از شما می‌‌خواهند که به آن‌ها مانده حساب بدهید و سپس با بکار بستن استرسی که به شما وارد کرده‌اند، به لطایف‌الحیل شماره کارت و رمز دوم شما را می‌گیرند و مابقی ماجرا!

5.کلاهبردارِ شنبه‌شب، پشت خط منتظر ماند تا من به نزدیک‌ترین خودپرداز مراجعه کنم و به او مانده‌حساب بدهم! این پشت خط ماندن، علاوه بر این که شما را هول می‌کند تا سریع‌تر خواسته‌اش را به انجام برسانید، باز هم یک ترفند برای کاستن از هوشیاری شماست.

6.کلاهبرداران بیشتر پیش از روزهای تعطیل یا عصرها و شب‌ها با شما تماس می‌گیرند تا نتوانید به سرعت حساب خود را مسدود کنید و پیگیر ماجرا شوید! چند ساعت تأخیر در پیگیری، برای آن‌ها زمان زیادی است!

و نکته آخر! پیگیری‌های دوستی که در ابتدای مطلب به کلاهبرداری از او اشاره کردم، هنوز برای بازپس‌گیری اموالش به نتیجه نرسیده است. این یک تلنگر مهم برای ما و نهادهای نظارتی است. من بلافاصله شماره کلاهبردار را به 110 اعلام کردم؛ آن‌ها هم طوری پاسخ دادند که نشان می‌داد در جریان چند و چون این دست کلاهبرداری‌ها هستند. با این وجود انتظار می‌رود که نهادهای مسئول، با سرعت بیشتری به این دست تخلفات رسیدگی کنند. ما هم نباید فریب جایزه‌های خیالی را بخوریم! بار دیگر شما را به گوش دادن فایل صوتی دعوت می‌کنم!

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

سلام,بیزحمت شماره این شخص روبه بنده هم میدیدبه همین طریق نزیک۴میلیون ازمن کلاهبرداری شد.
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه