تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پیشخوان روزنامه ها

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

آخرین اخبار

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان:
منطقه ویژه اقتصادی سمنان تا پایان سال به بهره برداری می رسد/ پرداخت تسهیلات رونق تولید در سال 96 مشروط به ایجاد 10 درصدی اشتغال است
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان از تکمیل و افتتاح منطقه ویژه اقتصادی سمنان تا پایان سالجاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مرآت، مهدی سلامتی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد با اشاره به اقدامات صورت گرفته اقتصادی در استان طی 4 سال دولت یازدهم گفت: تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی استان با 4 کارگروه محوری، مهمترین اقدام اساسی استان در دولت یازدهم بوده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان با بیان اینکه در این مدت بیش از 600 جلسه کارگروه های مرتبط با ستاد اقتصاد مقاومتی در استان تشکیل شده است افزود: برگزاری همایش بزرگ مفاهیم اقتصاد مقاومتی و 8 دوره آموزشی، تدوین برنامه علمیاتی برای 61 دستگاه اجرایی استان و شناسایی 30 پروژه صنعتی و معدنی بزرگ و تاثیرگذار از اهم اقدامات صورت گرفته در سالهای گذشته بوده است.

سلامتی با تاکید بر اینکه تمام اقدامات مذکور توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی برای اقدام به بانکها ابلاغ شده است گفت: این طرح ها دارای ارزشی بالغ بر 5 هزار و 500 میلیارد تومان هستند که زمینه اشتغال حدود 6 هزار نفر را نیز فراهم می کنند.

وی ادامه داد: از مجموع 30 طرح مدنظر، 25 طرح تعیین تکلیف شده اند که یا تسهیلات بانکی را دریافت کرده و یا مراحل دریافت تسهیلات را طی می کنند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان راه اندازی درگاه الکترونیکی ستاد اقتصاد مقاومتی استان را یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در سالهای اخیر برشمرد و گفت: تهیه اسناد و شناسایی ظرفیت های استان، عضویت بانکهای خصوصی در شورای هماهنگی بانکها، برگزاری اولین همایش سرمایه گذاری پسابرجام در سمنان و شناسایی واحدهای تحت تملک بانکها نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم در استان بوده است.

سلامتی با بیان اینکه از 71 واحد تولیدی تحت تملک بانکها 22 واحد مجددا به چرخه تولید بازگردانده شده اند اظهار کرد: تا پایان سال گذشته 800 واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی در رکود قرار داشتند که از این تعداد 77 واحد فعال و وارد چرخه تولید شدند.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفرته برای خارج کردن واحدهای صنعتی و معدنی استان از رکود نیز گفت: 332 پروژه برای خروج از رکود هدفگذاری شده بود که 468 واحد محقق شد که می توان گفت 141 درصد برنامه ریزی محقق شده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان با بیان اینکه در بخش صنعت و معدن 332 واحد برای خروج از رکود در سال 95 مدنظر بوده است گفت: خوشبختانه میزان تحقق این برنامه بالغ بر 468 واحد بود که 141 درصد برنامه را پوشش داد.

سلامتی اضافه کرد: همچنین 1 هزار و 335 واحد کشاورزی نیز تا پایان سال 95 از رکود خارج شدند که 100 درصد اهداف را پوشش می داد.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری به جذب بیش از 82 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در سال 95 اشاره کرد و گفت: 151 میلیون دلار صادرات غیرنفتی نیز طی سال گذشته از استان سمنان انجام شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری از ثبت نام 2 هزار و 549 واحد در سامانه بهین یاب خبر داد و افزود: از این تعداد 158 واحد نقص پرونده داشتند که برگشت خوردند و 782 واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی نیز تسهیلاتی جمعا به ارزش 441 میلیارد تومان دریافت کردند.

سلامتی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات بانکی در سال 96 مشروط بر ایجاد 10 درصد اشتغال و افزایش 10 درصدی تولید است گفت: برای سالجاری پیش بینی تثبیت و ایجاد اشتغالی بالغ بر 10 هزار و 500 نفر را داریم که این عدد تا کنون از 4 هزار نفر عبور کرده است.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به پتانسیل های ویژه مناطقق روستایی استان در تولید و اشتغال تصریح کرد: به عنوان نمونه  در حال حاضر بخش عمده ای از نیاز پوشاک ورزشی کشور در 30 کارگاه کلاته خیج شاهرود تولید و تامین می شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری به برگزاری 52 جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در سال گذشته در استان اشاره کرد و افزود: مشکلات 347 واحد صنعتی و کشاورزی در این جلسات طرح و بررسی شد که به تصویب 840 مصوبه انجامید که تاکنون 70 درصد آنها اجرایی شده است.

سلامتی از صدور 187 گواهی کشف و 211 پروانه اکتشاف در بخش معدن استان در دولت یازدهم خبر داد و گفت: همچنین در این مدت 231 پروانه بهره برداری با ظرفیت اشتغال یک هزار و 700 نفر صادر شد که برای آنها بیش از هزار و 300 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وی به صدور 238 کارت بازرگانی جدید در دولت یازدهم در استان اشاره کرد و افزود: 684 کارت بازرگانی نیز در 4 سال گذشته تمدید شده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به وجود 7 مجتمع و 32 کارگاه قالیبافی در استان تصریح کرد: در حال حاضر 3 هزار و 200 نفر در استان سمنان تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار دارند.

 سلامتی از روند کاهشی نرخ بیکاری از سال 93 تا پایان سال 95 در استان سمنان خبر داد و گفت: نرخ بیکاری در سال 93 حدود 11.3 درصد بوده است که این عدد در سال 95 به 8.6 درصد رسید.

وی همچنین با اشاره به افزایش 2 هزار هکتاری اراضی شهرک های صنعتی استان سمنان در دولت یازدهم گفت: در حال حاضر تنها  برای 2 منطقه ویژه اقتصادی در کشور طرح جامع تدوین شده است که یکی از آنها منطقه ویژه اقتصادی سمنان است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری با بیان اینکه به احتمال زیاد منطقه ویژه اقتصادی سمنان تا پایان سالجاری به بهره برداری خواهد رسید ادامه داد: احداث منطقه ویژه اقتصادی دامغان و گرمسار نیز توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی پیگیری می شود.

سلامتی در پایان این نشست خبری نیز در خصوص عملکرد چهارسال بانکهای استان گفت: در این مدت بیش از 25 هزار مورد از مصوبات امهال، تقسطی و بخشودگی در بانکها اجرایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: بانکهای استان در چهار سال گذشته 19 هزار و 300 فقره تسهیلات به ارزش مجموعا 29 هزار و 900 میلیارد تومان از منابع داخلی خود را غیر از تکالیف ابلاغی دولت، به موضوعات مربوط به اشتغال و رونق اقتصادی اختصاص داده اند که زمینه اشتغال حدود 14 هزار نفر را فراهم کرده است.

انتهای پیام/ت

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

دیدگاه ها

چرا برای شاهرود و میامی که به لحاظ اشتغال وضعیت نامطلوبی دارند منطقه ویژه اقتصادی ایجاد نشد ؟؟؟؟
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه