حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1402/07/13 شمسی | 2023/10/05 میلادی
گزیده‌ای از وصیت‌نامه شهدای استان سمنان؛

ارزش‌های اسلامی را در جامعه حاکم کنیم

ارزش‌های اسلامی را در جامعه حاکم کنیم

شهید «محمد نجاری» در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: ما باید در هر کار یک سری از ارزش‌ها و معیار‌های اسلامی داشته باشیم که تمام اعمال و کارهایمان را بر اساس آن انجام دهیم. این ارزش‌ها را باید قانونی برای خود و جامعه بدانیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مرآت، «شهید محمد نجاری» بیستم شهریور ۱۳۴۳ در روستای غنی‌آباد از توابع شهرستان دامغان به دنیا آمد. پدرش عباس و مادرش مریم نام داشت. دانش‌‏آموز دوم متوسطه در رشته مکانیک بود. به‌عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. بیست و ششم تیرماه ۱۳۶۱ در شلمچه بر اثر اصابت گلوله به سر، شهید شد. مزار او در گلزار شهدای زادگاهش قرار دارد.

 

فرازهایی از وصیت‌نامه شهید:

ارزش‌های اسلامی را بر خود و جامعه حاکم کنیم

به کسانی که در راه خدا کشته می‌شوند نگویید مرده‌اند، بلکه آنان زنده هستند و در نزد خدا روزی می‌خورند.

 

شکر خدایی را که زمین را برای ما به‌عنوان دانشگاهی آفرید تا ما شاگردان این دانشگاه باشیم و پیامبران، ائمه (ع) و ولایت امر اساتید این مدرسه و دانشگاه باشند. ما دانشجویان این دانشگاه الهی وظیفه داریم که تا مدتی را که در این مکان دنیوی زندگی می‌کنیم درصدد انجام چند مسأله اساسی باشیم:

 

۱- تزکیه و خودسازی؛ انسان باید خود را موظف بداند که در جهت تهذیب نفس و پاک‌نمودن دل از تمام آلودگی‌ها و زشتی‌ها کوشش کند. باید ریاضت و سختی بکشند تا بتوانند از طریق این تزکیه و تهذیب تقرب به سوی الله کنند.

 

۲- حاکم کردن ارزش‌های اسلامی بر خود و بر جامعه؛ ما باید در هر کار یک سری از ارزش‌ها و معیار‌های اسلامی داشته باشیم که تمام اعمال و کارهایمان را بر اساس آن انجام دهیم. این ارزش‌ها را باید قانونی برای خود و جامعه بدانیم. آنچه را که برخلاف آن است رد و نفی کنیم و باید درصدد باشیم که اخلاق خود را اخلاق‌اسلامی کرده و هم‌چنین رفتار و گفتار اسلامی داشته باشیم. در کار‌ها انگیزه خدایی داشته و همواره به یاد او باشیم.

 

احکام اسلام را زیر پا نگذارید

از مردم شهیدپرور و خانواده گرامی‌ام می‌خواهم که به چند نکته توجه کنند. هر چند که ما کوچک‌تر از آن هستیم که بتوانیم راه را برای شما روشن کنیم، ولی به عنوان یک فرزند از ما قبول کنید.

 

اول این‌که امروزه همه باید در نماز جمعه، جماعت و مجالس اسلامی شرکت کنید و بهره‌مند شوید که برای به خدا رسیدن از همین راه‌ها موفق می‌شوید.

 

دوم‌: ای پدر و مادران! شما نباید سد راهی برای فرزندانتان به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل شوید. بگذارید فرزندانتان به جبهه‌ها بیایند. امروز دیگر بهانه‌ای برای آنان وجود ندارد که پا به عرصه مبارزه با کفار نگذارند. اگر اینجا دلیلی بیاورند، خداوند در قیامت حرفشان را پذیرا نیست.

 

سوم: شما نباید هیچ‌گاه احکام اسلام را زیر پا بگذارید. شدیداً مراقب خود در جهت اجرای احکام اسلام باشید و همیشه گوش به فرمان امام (ره) بوده و برای امام و رزمندگان اسلام دعا کنید.

 

چهارم: فرزندان خود را به مدارس علمی و اسلامی بفرستید و بگذارید فرزندانتان برای مملکت مفید باشند و عمر خود را بیهوده صرف نکنند.

 

من از پدر و مادر و خویشانم می‌خواهم که برای من گریه نکنند که دشمنان اسلام از گریه شما سوءاستفاده کنند. می‌گویند چقدر این‌ها ضعیف هستند.

 

از ملت قهرمان می‌خواهم که از کمک به جبهه‌ها کوتاهی نکنند و پشتیبان رزمندگان باشند. مردم در پشت جبهه دست این منافقان کوردل را قطع کنند و نگذارند که چنین عزیزان را از ملت بگیرند و کشور را عزادار کنند.

 

 

 

انتهای متن/

 

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از