دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

معاون عمرانی استاندار سمنان:
۵۱ روستای استان سمنان گرفتار تنش آبی هستند
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان گفت: در حال حاضر ۵۱ روستا در سطح استان دارای تنش آبی هستند و لازم است تا پیگیری‌ها و امداد رسانی دراین خصوص انجام شود.

به گزارش مرآت، منوچهر فخری در نشست بررسی مسائل و مشکلات آب روستاهای استان سمنان به میزبانی استانداری با بیان اینکه بالغ بر ۸۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات ویژه توسعه روستایی و رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار در قانون بودجه ۱۴۰۰، برای آبرسانی به روستاهای استان در نظر گرفته شد، تاکید کرد: در حال حاضر ۵۱ روستای استان دارای تنش آبی هستند و لازم است تا پیگیری‌ها و امداد رسانی در این خصوص انجام و از اعتبارات در نظر گرفته شده در این حوزه، برای رفع این کمبود و مشکل، بهره برداری لازم صورت‌گیرد.

وی با بیان اینکه مشکلات آبرسانی در حوزه روستایی در استان وجود دارد که باید به صورت ویژه مَد نظر قرار گیرد، ابراز کرد: اعتبار خوبی از محل توسعه روستایی و مناطق کم برخوردار قانون بودجه سال جاری برای این امر در نظر گرفته شده که می‌تواند مشکلات این حوزه را کاهش دهد اما باید دانست که فقر سفره‌های آب زیرزمینی، عدم کیفیت آب در روستا و شهر، تعدد انشعابات غیرمجاز، فرسودگی انشعابات و شبکه‌های آبرسانی و هدر رفت آب در این حوزه، دلایل اثرگذار در کم آبی و خشکسالی است.

برنامه‌ریزی برای کاهش مخاطرات

معاون استاندار سمنان افزود: با اختصاص یک میلیارد تومان اعتبار و اصلاح شبکه آبرسانی، مشکل ۵۱ روستای استان حل می‌شود که فرمانداران لازم است تا در کمیته‌های برنامه‌ریزی، نگاه ویژه به این امر داشته و این مهم را در دستور کار قرار دهند.

فخری، گفت: جلسات ستاد تنش آبی باید به صورت مستمر در استان و شهرستان‌ها با حضور مدیرعامل آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای برگزار و کمبودها در این حوزه پیگیری شود و نهایتاً با یک برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند، مشکل هرساله‌ای که با کمبود آب مواجه هستیم، برطرف شود.

وی افزود: فرمانداران برای برون رفت و گذر از این مشکل، برنامه‌های کوتاه مدتی همچون آماده سازی تانکر آبرسانی در سطح شهرستان‌ها، شناسایی چاه‌های فعال در سطح شهرستان و آماده سازی و انجام اقدامات اولیه برای استفاده از آنها، عدم استفاده از آب شرب برای نگهداری و آبیاری فضای سبز در شهرها و ایجاد جایگزین برای این مقوله را در دستور کار قرار دهند.

آبرسانی با تانکر

مهدی صمیمیان، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها استانداری سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه در ارتباط با بحث همکاری ادارات برای آبرسانی سیار با تانکر به روستاهایی که با مشکل آب شرب مواجه هستند، مکاتبات لازم انجام شده است، گفت: در حال حاضر ۵۱ روستای استان در سال جاری با کمبود آب مواجه هستند که نیازمند اقدامات ویژه در این حوزه است.

وی با بیان اینکه اعتباراتی ویژه امر توسعه روستایی و رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار استان از محل بودجه قانون ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، ابراز داشت: یکی از بندهای اعتبار در نظر گرفته شده، آبرسانی به روستاهای استان است که بالغ بر ۸۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است.

پوشش آب شرب روستایی

مدیرعامل آب و فاضلاب استان سمنان نیز با بیان اینکه در ۴۹ روستای تحت پوشش آبفا و دو روستای غیر تحت پوشش پیش بینی داریم که در پیک مصرف در تابستان سال جاری، نیازمند آب رسانی سیار باشند، گفت: در میامی ۱۲ روستا که هفت روستا در مناطق کویری مستقر هستند، در شاهرود ۲۰ روستا که ۱۸ روستا در منطقه کویری است، دامغان ۱۱ روستا، مهدی‌شهر چهار روستا، آرادان دو روستا، گرمسار دو روستا و دو روستا نیز که تحت پوشش قرار ندارند در سال جاری با مشکل آب شرب مواجه هستند.

محمد طاهری با بیان اینکه نیاز است تا از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی استان برای آبرسانی با تانکر به این روستا در زمان پیک مصرف استفاده شود، گفت: از ظرفیت چاه‌هایی که در شهرستان‌ها و روستاها وجود دارند برای آبرسانی به این مناطق در مواقع تنش و بحران استفاده شود لیکن تلاش داریم تا در آبرسانی سیار با تانکر به روستاهای مذکور، آب با بهترین کیفیت را به مردم برسانیم.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها در ایام پیک مصرف و تنش آبی، از آب شرب شهری برای آبیاری استفاده نکرده و از تانکر برای این مهم اقدام کنند تا با مشکل کمتری در این حوزه مواجه باشیم، تاکید داشت: ما در برخی از روستاها در استان با فقر سفره‌های آب زیر زمینی مواجه هستیم و همچنین کیفیت آب پایین است.

مهر/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.