شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود:

۳۰هزار نهال گلدانی امسال در شاهرود کاشت می‌شود

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود با اشاره به این که امسال ۳۰ هزار اصله نهال گلدانی در این شهرستان کاشت و پرورش می یابد گفت: مرحله نخست احداث و تجهیز سکوهای بتنی تولید نهال گلدانی در نهالستان چغولگیر شاهرود به پایان رسید.

به گزارش مرآت،  محمدرضا کشاورزیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: کاشت و پرورش نهال گلدانی در مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع از این نهالستان ۱۵ هکتاری با اعتبار چهار میلیارد ریال در سکوهای بتنی به انجام رسید.

وی با اشاره به اینکه در اداره منابع طبیعی شاهرود کاشت نهال به صورت ریشه ای در زمین برای برخی گونه های نهال انجام می شود ادامه داد: کاشت نهال گلدانی کم هزینه تر  و با صرفه جویی در آب و آبیاری  به روش بارانی است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود با اشاره به اینکه مزیت نهال های گلدانی نسبت به نهال های ریشه در زمین ، استفاده در هر زمان و مکان برای کاشت در غیر از فصل مربوط به کاشت درختان است، ادامه داد: در مناطق کوهستانی و صعب العبور که نهال با ریشه بیشتر ، پر تر و مقاوم نیاز است نهال گلدانی بهتر جواب می دهد.

کشاورزیان ابراز داشت: گونه های جنگلی درختان زرشک و گلابی وحشی ، بلوط و افرا برای کاشت در جنگل ها در خارج از زمان کاشت درختان به صورت گلدانی در این سکوهای بتنی پرورش می یابد.

وی ابراز داشت: تولید نهال سنجد ،ون ، عرعر ، اقاقیا -سرو نقره‌ای و خمره‌ای و شیراز  که گونه های مقاوم به کم آبی هستند امسال انجام می شود و در اسفند ماه به طور رایگان بین مردم توزیع خواهد شد.

کشاورزیان افزود: سال گذشته  ۴۰۰ هزار اصله نهال برای فضای سبز تولید و در بین مردم شاهرود توزیع شد.

 وسعت مراتع و عرصه های بیابانی شهرستان شاهرود به ترتیب حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار و ۲ میلیون ۳۰۰ هزار هکتار است.

از ۹.۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان، ۵۵ درصد نواحی بیابان و خشک، ۳۸.۵ درصد مراتع، ۲ درصد اراضی کشاورزی و ۳.۶ درصد جنگل است.

ایرنا/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.