دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان :  
۱۴۵ قرارداد توسعه کشت گیاهان دارویی در استان سمنان امضا شد
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سید ابوالفضل ولیئی گفت: ۱۴۵ فقره قرارداد بهره‌برداری از محصولات فرعی مرتعی از نوع گیاهان دارویی بین بهره‌برداران مرتع و این اداره‌کل منعقد شد.

به گزارش مرآت، سید ابوالفضل ولیئی ابرازداشت: استان سمنان ظرفیت خوبی در زمینه توسعه کشت گیاهان دارویی دارد و تا کنون بیش از ۱۳۰ گونه گیاهی ارزشمند در عرصه‌های مرتعی استان شناسایی شده است.

وی تصریح کرد: ۴۳ فقره از مجموع ۱۴۵ فقره قرارداد امضا شده بین این اداره کل و بهره‌برداران عرصه‌های مرتعی مربوط به برداشت شیره گیاه گون(کتیرا)، یک فقره مربوط به برداشت شیره آنغوزه و بقیه مربوط به برداشت شیره باریجه است.

ولیئی خاطرنشان کرد: ۱۰۱ قرارداد بهره‌برداری از مراتع استان سمنان مربوط به توسعه کشت باریجه و صدور مجوز برداشت شیره این گیاه است.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: احیای رویشگاه گیاهان دارویی ارزشمند در قالب عملیات کپه کاری، کاشت بذر گیاهانی مانند باریجه ، آنغوزه ، وشا(وشق) و بادام کوهی با مشارکت بهره برداران و تشکل‌های مردمی انجام شد و با جدیت دنبال می‌شود.

وی افزود: عملیات توسعه و احیای رویشگاه‌های گیاهان دارویی استان سمنان یکی از اولویت‌های اصلی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان است و سال گذشته ۲هزار و ۲۶۶ هکتار در عرصه‌های مرتعی استان توسعه کشت گیاهان دارویی انجام شد.

به گفته ولیئی، احیا و توسعه کشت گیاهان دارویی نقشی مهم در حفظ گونه‌های باارزش دارویی و صنعتی، حفظ منابع پایه آب و خاک، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد بهره برداران داشته است.

وی اضافه کرد: بیشترین عملیات احیایی گونه‌های گیاهی دارویی، با کشت گونه باارزش باریجه انجام شده که به لحاظ مصارف دارویی و صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان یادآور شد: ۵۴ هزار و ۹۰۷ تن از زمان آغاز طرح توسعه کشت گیاهان دارویی در عرصه‌های مرتعی از سال ۱۳۹۵ تا کنون شیره باریجه جمع‌آوری شد.

ایران از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی در جهان مطرح است و دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهانی است و تعداد گونه‌های گیاهی کشور در حدود هشت هزار گونه است که از نظر تنوع گونه‌ها حداقل دو برابر قاره اروپاست.

بیش از ۲هزار و ۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری و صنعتی است که استان سمنان واجد ۱۳۰ گونه گیاهان دارویی است.

انتهای یپام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.