دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

مشکلی که تحریم‌ها برای مردم به ارمغان آورد؛
کام تلخ بیماران دیابتی از کمبود انسولین/ توزیع کرونا در صف داروخانه‌ها
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
با وجود ادعای مسئولین درباره عدم کمبود انسولین در داروخانه ها، روایت‌های میدانی از مشکلات بیماران دیابتی برای یافتن انسولین و توزیع محدود این دارو در داروخانه‌ها حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار مرآت، این روزها دیابتی ها در استان سمنان به سختی می‌توانند انسولین مورد نیاز خود را در سطح شهر پیدا کنند. بیمارانی که انسولین از نان شب هم برایشان واجب‌تر است حال قریب به چند ماه است که به دلیل شیوع کرونا و همچنین مشکلات تحریمی، با کمبود انسولین؛ محتاج همین نان شب شده‌اند.

این دسته از بیماران که در گروه‌های پر خطر ابتلاء به کرونا هم قرار دارند، مجبورند در روزهای اپیدمی جانشان را کف دستشان بگذارند و در محیط پرخطری مانند داروخانه حضوری مکرر و مستمر داشته باشند تا شاید بتوانند انسولین تهیه کنند.

این در حالیست که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اعلام می‌کنند این کمبود فقط مربوط به انسولین قلمی خارجی است و انسولین داخلی و ویال در دسترس بیماران قرار دارد.

داروخانه‌ها اما خبر از محدودیت توزیع انسولین می‌دهند، اتفاقی که بیماران را در داروخانه‌ها معطل و سرگردان کرده است.

نبود انسولین و گلایه مندی بیماران دیابتی

یکی از شهروندان سمنانی در گفتگو با مرآت در مورد کمبود این قلم دارو مراتب شکایت  و ناراحتی خود را ابراز کرد و گفت: انسولین برای بیماران دیابتی، مانند اب برای تشنه در حال احتضار است، ما برای تامین انسولین دچار مشکل هستیم و دو داروخانه در شهر بیشتر انسولین توزیع نمی کنند.

یکی دیگر از شهروندان سمنانی هم به مرآت گفت: انسولین در هیچیک از داورخانه های سمنان پیدا نمی‌شود و در این شرایط کرونا مجبوریم در ازدحام داروخانه‌ها حضور پیدا کنیم که اینگونه خودمان و خانواده‌هایمان در معرض بیشتر ابتلاء  هم قرار می‌گیریم.

بیماران دیابتی از نبود انسولین رنج می‌برند

حتی کمبود انسولین صدای ائمه جمعه را هم درآورد و امام جمعه دامغان با اشاره به اینکه بر اساس اخبار رسیده کمبود انسولین بیماران دیابتی این شهرستان را رنج می‌دهد، گفت: یکی از مطالبات جدی مردم شهرستان، کمبودهای حوزه بهداشت و درمان است.

2 نوع انسولین کمیاب به صورت سهمیه ای توزیع می شود

یکی از توزیع کنندگان انسولین در شهر نیز در گفتگو با خبرنگار مرآت بیان کرد: از چند نوع انسولین موجود دو مورد آن کمیاب بوده و در داروخانه های خاص به صورت سهمیه ای توزیع می شود.

در زمینه انسولین قلمی دچار مشکل هستیم

حسین رستم زاده معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت با بیان اینکه کمبود انسولین وجود ندارد، گفت: انسولین ویال در تمام داروخانه‌ها وجود دارد اما کمبود مربوط به انسولین‌های قلمی است.

وی با اشاره به وادراتی بودن انسولین قلمی و تحریم این دارو اظهار کرد: این انسولین‌ها به دلیل سهولت در مصرف و نگهداری مورد استقبال زیاد بیماران دیابتی قرار دارد ولی تحریم ها باعث شده که در تأمین و توزیع ان با مشکل روبرو شویم.

رستم زاده با تأکید بر اینکه بیماران دیابتی می‌بایست فقط میزان نیاز خود را تهیه کنند، افزود: برخی از بیماران توقع دارند در این وضعیت تحریم و مشکل واردات این نوع انسولین قلمی، نیاز چند ماه خود را تهیه کنند اما در این شرایط این امر شدنی نیست.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در مورد تأمین انسولین قلمی گفت: تلاش شده است این نوع انسولین به‌صورت تولید در داخل و واردات از خارج از کشور تأمین شود و بیماران می‌بایست در سامانه مربوط به بیماران دیابتی ثبت‌نام کرده تا به‌محض تأمین این دارو به آنها اطلاع‌رسانی شود.

با توجه به اینکه آمار دیابتی‌ها هم در استان کم نیست، تقاضا و مطالبه مردم برای تأمین این دارو شدت گرفته و مسئولان امر باید هرچه سریع‌تر چاره‌ای اساسی برای این موضوع بیاندیشند.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.