شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

بازرس کل استان سمنان:

هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد وجود ندارد/ مدیران دارای ترک فعل را رها نخواهیم کرد

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
حجت الاسلام رشیدزاده با اشاره به تلاش ویژه سازمان بازرسی در پیگیری تخلفات و مفاسد گفت: در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی برای ما وجود ندارد و با متخلفین و مفسدین هیچ اغماضی نخواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار مرآت، حجت الاسلام علی اکبر رشیدزاده ، بازرس کل استان سمنان در گفت و گو با خبرنگاران در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اختیارات سازمان بازرسی گفت: به موجب اصل 174 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اعمال نظارت قوه قضائیه سازمان بازرسی کل کشور تاسیس شد که هدف تشکیل این سازمان نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین بوده است.

وی افزود: قوانین موجود در قانون اساسی نشان از اختیارات وسیع سازمان بازرسی در نظارت از دستگاه های دولتی دارد و دستگاه هایی نظیر تمام وزارت خانه ها، سازمان های وابسته به قوه قضائیه، شرکت های دولتی، شهرداری ها، نهاد های انقلابی، دفاتر اسناد رسمی و بسیاری از دستگاه های دولتی دیگر تحت نظارت سازمان بازرسی قرار می گیرند.

بازرس کل استان سمنان با اشاره به برنامه های متعدد بازرسی از سازمان ها در استان سمنان خاطر نشان کرد: با توجه به اختیارات قانونی این سازمان، بازرسی ها به صورت موردی، برنامه ای و فوق العاده صورت می گیرد که نتایج و یافته های این اقدام پیشنهاد اصلاح امور، ساختار ها و عملکرد ها را به دنبال دارد و در همین راستا 260 مورد اصلاح امور در استان صورت گرفته که برخی بسیار موثر بوده و حقوق عامه را در بر گرفته است.

رشیدزاده با بیان اینکه معلول درمانی تاثیری بر کاهش فساد نخواهد داشت تصریح کرد: برای اجرای نظارت دقیق سازمان بازرسی، رویکرد حاکم بر اجرای این بازرسی ها نگاه ویژه به گلوگاه های بروز فساد برای جلوگیری از به شکل گیری فساد بوده است.

وی با اشاره به رویکرد مسئله محوری سازمان بازرسی بیان کرد: فاصله بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب مسئله است و رویکرد مهم سازمان بازرسی توجه ویژه به موضوعات، مسائل و مشکلات مردم در بخش های مختلف خواهد بود.

بازرس کل استان سمنان با بیان اینکه یکی از مهمترین رویکرد های سازمان بازرسی بهبود بخشیدن به فرآیند های تصمیم گیر است عنوان کرد: سازمان بازرسی در راستای بهبود فرآیند های تصمیم گیر دستگاه های اجرائی را ملزم به شفافیت و پاسخگویی به مردم مخصوصا رسانه ها که نقش موثری در مطالبه گری دارند کرده است.

رشیدزاده با اشاره طولانی بودن زمان بازرسی های برنامه ای در دستگاه های مختلف اظهار کرد: برای بازرسی و نظارت دقیق بر عملکرد دستگاه های دولتی گاهی 2 ماه حضور نمایندگان سازمان بازرسی مورد نیاز است و برای جلوگیری از غفلت از سایر دستگاه ها بازدید های سرزده در دستور کار قرار دارد.

وی درباره اقدامات سازمان بازرسی در ایام کرونا اذعان کرد: در ایام کرونا در حوزه بهداشت و درمان بازرسی و رصد مستمر صورت گرفت و بیش از 100 نامه نگاری انجام شد و نتایج مثبتی را به همراه داشت که باعث شد که با بحران مواجه نشویم و بعنوان مثال با حضور در گرمسار و پیگیری موضوع با تخصیص 200 میلیون تومان اعتبار از سوی علوم پزشکی این مشکل مرتفع گردید.

بازرس کل استان سمنان با بیان اینکه صیانت از مدیران پاکدست نیز در استان در دستور کار قرار دارد تاکید کرد: در عین توجه به خوبی ها و عملکرد مناسب و صیانت از مدیران پاکدست و درستکار در مبارزه با فساد هیچ اغماضی نخواهیم کرد و هیچ خط قرمزی در این مسیر وجود ندارد.

رشیدزاده ضمن تاکید بر اقدامات پیشگیرانه و نظارت اصلاح گرایانه تشریح کرد: سازمان بازرسی در مسیر قانون بیشتر به دنبال آسیب شناسی و آسیب زدائی بوده و اگر در سازمان ها و دستگاه ها دولتی با سوء جریان یا انحرافی مواجه شود در مقاطع مختلف هشدار لازم داده خواهد شد و اگر تخلف صورت گرفت برخورد جدی خواهیم کرد.

وی درباره توجه ویژه سازمان بازرسی به ترک فعل مدیران گفت: در حوزه ترک فعل اگر مدیریتی در مسئولیت خود غفلت کرده باشد و بی توجهی به مسئولیت وی باعث تضییع حقوق نظام جمهوری اسلامی و مردم بوده باشد با برخورد جدی سازمان بازرسی مواجه خواهد شد و در این راستا برخی از مدیران ارشد و کارمندان دستگاه های دولتی که حتی خارج از استان بوده و دوران مسئولیتشان به پایان رسیده است تحت تعقیب قرار گرفته اند و مدیران دارای ترک فعل را رها نخواهیم کرد.

بازرس کل استان سمنان برخی از اقدامات سازمان بازرسی در یک سال اخیر را برشمرد و ادامه داد: الزام دستگاه مربوط به خلع ید 27 هکتار از اراضی ملی در مهدی شهر، معرفی 131 کارمند و مدیر متخلف به هیئت تخلفات اداری و دادسرا در یک سال اخیر و حضور نمایندگان سازمان بازرسی در 105 مورد از جلسات مزایده یا مناقصه دستگاه های اجرایی و 17 مورد تذکر منجر به لغو یا تجدید مزایده به ارزش بیش از 100 میلیارد ریال از جمله اقدامات مهم سازمان بازرسی بوده است.

رشیدزاده با اشاره به اقدامات سازمان بازرسی در راستای اجرای شعار سال و منویات مقام معظم رهبری ابراز کرد: شناسائی مشکلات اقتصادی، ساختاری و زیربنائی صنعت و معدن استان، آسیب شناسی قوانین موجود در حوزه صنعت و تولید، شناسایی ظرفیت های خالی سرمایه گذاری و بازدید میدانی از 31 واحد تولیدی در سطح استان از جمله اقدامات در حوزه تولید بوده که نتایج بسیار مطلوبی را به همراه داشته است.

وی با اشاره به 2 مصوبه مهم پیگیری شده توسط سازمان بازرسی افزود: 39 مصوبه وضع عوارض غیرقانونی توسط شوراهای اسلامی استان سمنان و بخشنامه وزارت نیرو در خصوص دریافت عوارض از مشترکین توسط سازمان بازرسی پیگیری شد که تماما ابطال گردید.

بازرس کل استان سمنان با بیان اینکه 2 هزار و 258 شکایت از سامانه شکایات سازمان بازرسی توسط مردم ارسال شده است خاطر نشان کرد: تمام شکایات و گزارشات مردمی که از طریق سامانه شایات و اعلانات سازمان بازرسی به دست آمده پیگیری و بخشی از این گزارشات منجر به تشکیل پرونده و کشف فساد شده است که پیگیری تخلف توزیع دارو های تاریخ گذشته توسط یکی از شرکت های داروسازی استان که توسط یک شخص بی نام و نشان گزارش شده بود از جمله اقدامات این سازمان است.

رشیدزاده در پایان یادآور شد: سازمان بازرسی با توجه به تجارب گذشته و یافته های ناشی از اجرای بازرسی های دوره ای مشکلات و معضلات موجود در دستگاه های اجرایی را شناسایی کرده که ضمن بررسی دقیق این آسیب ها، راه حل های رفع این معضلات را نیز ارائه می کند و بعنوان هدیه به استاندار جدید سمنان جهت استحضار و پیگیری بیشتر اهدا خواهد شد.

انتهای پیام/ع

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.