شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    

همسایگان افغانستان رویکرد سازنده ای برای حل بحران این کشور دارند

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امنیت افغانستان برای همسایگان این کشور مهم است و این کشورها رویکرد سازنده ای را برای حل بحران این کشور در پیش گرفته اند.

به گزارش مرآت، ابوالفضل عمویی نشست روز گذشته وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه در تهران را اقدامی مثبت از جانب تهران برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل افغانستان عنوان کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تحولات افغانستان و تشدید ناامنی در این کشور بر امنیت کشورهای همسایه افغانستان تأثیر دارد، اظهار کرد: نشست وزیران خارجه همسایگان افغانستان با وحدت نظری که شکل گرفت و تأکید همه اعضا بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، گامی به جلو برای حل و فصل موضوع افغانستان از نگاه همسایگان این کشور است.

وی ابتکار عمل وزارت امور خارجه کشورمان را اقدام مثبت و رو به جلو توصیف و بیان کرد: به اعتقاد من اقدام وزارت خارجه موجب شود که جمهوری اسلامی نقش خود را در موضوع افغانستان فعالانه پیگیری کند.

ادامه گفت ‌وگوها می‌تواند به راه‌حل صلح‌آمیز برای مسائل افغانستان تبدیل می‌شود

عمویی عنوان کرد: اشتراک مواضع شرکت‌کنندگان در این نشست نشان می‌دهد که ادامه این گفت ‌وگوها می‌تواند به راه‌حل صلح‌آمیز برای مسائل افغانستان تبدیل شود.

وی راه‌حل اصلی مسائل افغانستان را گفت‌ وگوی گروه‌های مختلف افغانی و تشکیل دولت فراگیر از همه اقوام و مذاهب افغانی دانست و خاطرنشان کرد: امنیت افغانستان برای ما اولویت دارد چرا که به هر حال مرزهای ما تحت تأثیر این موضوع است.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: جمهوری اسلامی میزبان بیش از ۳ و نیم میلیون نفر مهاجر افغان است که با احترام در کشور زندگی می‌کنند و تشدید شرایط در افغانستان می‌تواند مشکلاتی را برای همسایگان این کشور فراهم کند.

عمویی ابراز امیدواری کرد که با پیگیری بیانیه مشترک این اجلاس و ادامه مباحث آن با سایر کشورها افغانستان روی صلح و ثبات را ببیند.

وی اقدام مخرب ایالات متحده در ورود و همچنین نحوه خروج دردسرساز این کشور را ریشه مشکلات افغانستان خواند و یادآور شد: امروز همسایگان این کشور نشان دادند که رویکرد سازنده‌ای را در مورد افغانستان دنبال خواهند کرد.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: پیگیری این رویکرد باید جزئی از سیاست همسایگی دولت سیزدهم باشد و امیدواریم که مسیر تحولات به سمت حل مشکلات مردم افغانستان برود و جریان حاکم بر هیات حاکمه کابل هم ملاحظات کشورهای همسایه افغانستان را مدنظر قرار دهد.

دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان از جمله جمهوری اسلامی ایران، جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان بعلاوه فدراسیون روسیه روز گذشته در تهران برگزار شد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.