دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت؛    
نقش FATF در اداره کشور
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
پیوستن ایران به FATF باعث می شود که در شرایط تحریمی اندک روزنه­ های ورود منابع نیز مسدود شود.

به گزارش مرآت، FATF  سازمانی است بین دولتی که به منظور مقابله با پول شویی، توصیه هایی را به کشورها و نهادهای تجاری در ارتباط­ های مالی دارد. در نتیجه این سازمان دارای معاهده ای الزام آور نیست بلکه براساس ارائه توصیه­ ها، کار خود را پیش می­ برد.

بر اساس حقوق بین‌الملل، فهرست سیاه FATF هیچگونه تحریم را با خود به همراه ندارد، از نظر این سازمان، کشورها به 3 دسته تقسیم می­ شوند: 1.کشورهای منطبق با توصیه­ ها 2.کشورهای درحال تطبیق با توصیه­ ها 3. کشورهایی که با این سازمان همکاری نکرده و پر ریسک هستند ، این سازمان ایران را در دسته سوم می­ داند.

پول شویی در بیانی ساده به معنی تامین مالی از راه های غیر قانونی است و FATF به منظور ارزیابی عملکرد کشورها، لازم است تراکنش های مالی آن­ها را به صورت شفاف در اختیار داشته باشد.

ایران حتی پس از برجام، در شرایط تحریمی قرار دارد، درنتیجه هر نوع تامین مالی توسط ایران، از نظر آن ها غیر قانونی تلقی می­ شود، بنابراین، با قرار گرفتن این اطلاعات در اختیار FATF، ایران در لیست سیاه این سازمان قرار می­ گیرد.

در نتیجه، حتی اگر پذیرش FATF را امری ضروری برای مبادلات تجاری بدانیم، تصویب آن در شرایط تحریمی باعث می­ شود که اندک روزنه­ های ورود منابع نیز مسدود شود. هرگاه تحریم­ ها به طور کامل برداشته شد، آنگاه می­ توان فواید و مضرات تصویب FATF را بررسی کرد و البته بحث تحریم­ ها بسیار مفصل است که نوشته دیگری را می­ طلبد.

از طرفی دیگر، در بازه سال 95 تا 98، ایران از لیست سیاه  FATF معاف شده بود اما باز هم در تراکنش­ های مالی ایران تغییری ایجاد نشد.

حسین قضاوی، معاون وزیر اقتصاد نیز در مورد محدودیت و عدم امکان ارائه خدمات بانکی از سوی بانک‌های ایرانی، اظهار داشت: «این مسئله ربطی به بحث‌های مبارزه با پولشویی و FATF  ندارد و این تحریم‌ها، بخش باقی‌مانده تحریم‌ها پس از برجام است که به صورت عمومی به اقتصاد کشور تحمیل شده‌ است.»

همتی، رئیس بانک مرکزی نیز در این خصوص گفته بود: «90 درصد معاملات تجاری ایران از مسیرهای تحریم‌ ناپذیر انجام می‌شود و FATF  نمی‌تواند تأثیری در بازار ارز و روابط تجاری ما داشته باشد».

باتوجه به تجربه معافیت از لیست سیاه و اظهارات مسئولین وقت اقتصاد کشور، وضع موجود نمی­ تواند نتیجه عدم تصویب FATF باشد.

یادداشت/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.