شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

روایتی از مش حسن بچه دهات؛

مینی بوسی که کلاس سیار عشق به زندگی و هویت تاریخی است/ مسئولان سمنانی میزبانان خوبی نبودند!

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مش حسن به هر سمساری که می رسد دیگ و دیگچه و .... می خرد و با کمک برادرش تصاویری از روستا با رنگ روغن می کشند و گلچینی از آن ها را با مینی بوسی شهر به شهر می برند.

به گزارش خبرنگار مرآت، چند روزی دو مینی بوس در شهر، توجه همه را به خود جلب کرد. هركسي به ميني بوس مي رسد چشمش مي خورد به اتاقك و نگاهش سربالايي مي رود سمت سقف. روي سقف ميني بوس پر است از ديگ و ديگچه، روي پيشاني طاق هم ابريقي كه رويش يك الاغ با پالاني دلفريب كشيده اند. روي بيشتر ديگ ها با خط خوش نوشته سادگي يادت به خير.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

هرجا که توقف می کند چشم ها به او خیره می شود و مردم با گوشی های خود مشغول عکس برداری از آن می شوند. همه کنجکاون که بدانند در این مینی بوس چه خبر است اما کنجکاوی خود را فرو نشانده و بعد از عکاسی از کنار آن رد می شوند.اما من نتوانستم بر کنجکاوی خود غلبه کنم، این شد که رفتم سراغ راننده مینی بوس تا از او اصل ماجرا را جویا شوم.

صاحب این مینی موزه سیار، مش حسن جفری است. مردی که با افتخار می گوید بچه دهات هستم، اهل روستای دولت آباد دامغان است. به قیافه اش نمی خورد 70 سال از بهار عمرش گذشته باشد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

مش حسن می گوید، به عشق زنده کردن یاد و خاطرات زندگی های دوران قدیم، به هر سمساری و مغازه ای می رسم دیگ و دیگچه و ملاقه و.... می خرم و با کمک برادرم، تصاویری از روستا با رنگ روغن می کشیم و بعد گلچینی از آن ها را در مینی بوس بی صندلی ام می گذارم و شهر به شهر می برم تا نشان مردم كنجكاو دهد و همه را ببرم به آن قديم ها.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

در مینی بوس مش حسن، مادر حکومت می کند. مادری که حتی پس از گذشت 7 سال از مرگش، خاطراتش، عطر و بویش، همراه مش حسن از شهری به شهر دیگر می رود. ارادت و علاقه مش حسن به مادرش تا جایی است که کفش های مادرش را قاب گرفته و با بغض به همه نشان می دهد.

گوشه مینی بوس دلنوشته هایی به صورت جزوه های دست نویس هست که مش حسن سفرنامه های خود را در آن نوشته ، و روی جلد آن ها نقاشي هاي روستا نفس مي كشند.

وسط مینی بوس تابوت چوبی هست که می گوید، می خواهم روی سقف ماشین نصب کنم تا به همه یادآوری کنم، ته زندگی به همین تابوت چوبی ختم می شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

رابطه حسن با كاميون مثل رابطه او با روستا محكم است. او ده سال راننده كاميون بوده ومسافر جاده ها اما سال 64 كه رانندگي را كنار گذاشته دل از كاميون نكنده. كاميون را مي شود تكه اي از روح او دانست، توي ميني بوس مش حسن كه موزه كوچك و سياري است كاميون ها جايشان محفوظ است.

او حتي وقتي نيت كرد با فلزات ضايعاتي صندوق صدقات بسازد و آنها را پخش كند درجاهاي مورد اعتماد، صندوق صدقاتش شكل كاميون شد. يكي از اين صندوق ها با خودش است، روي بدنه اش پر است از حرف هاي عبرت آموز و شعر و حتي عكسي از رديف قبرهاي خالي گورستان: تيره روزان جهان را به چراغي درياب/ عاقبت منزل ما وادي خاموشان است.

مش حسن روي شيشه هاي ميني بوس اش نوشته مش حسن بچه دهات و اين دهاتي بودن را آن قدر محكم مي گويد كه ديگران هم براي گفتنش دل و جرات پيدا كنند. او مي گويد يك بار دعوت شده به موزه پروفسورحسابي، ميكروفون سيار را داده اند دستش و مش حسن خطاب به حضار خوانده: غير از هنر كه تاج سرآفرينش است/ دوران هيچ منزلتي پايدار نيست و بعد سرحرف را بازكرده و رسانده به توهين به روستا و مردمش. او ناراحت است كه چرا هركسي كار بدي مي كند به او مي گويند دهاتي يا هركسي بي عقلي و بد سليقگي مي كند به او مي گويند چوپان.

مش حسن دوست دارد مردم يادشان نرود اين ميوه هاي خوش طعم و عطر را كه مي خورند كار مردم روستاست، او دوست دارد مردم هر لقمه ناني كه مي خورند ذهنشان برود سمت روستاييان زحمتكش و به پاس اين همه زحمت قدرشناس باشند. مش حسن ميني بوس اش را اصلا براي احياي حرمت روستا علم كرده، او يادش نرفته كه مردم روستاي كويري دولت آباد دامغان با وجود هجوم خشكسالي، اندك زراعتشان را با آب چشم زنده نگه داشتن.

 اما مش حسن، کمی دلخور و رنجور شده از مسئولین استان سمنان، می گوید به شهر های دیگر که قدم می گذارم، با استقبال و حمایت مسئولین آن استان رو به رو می شوم. اما از وقتی به سمنان آمده ام، حتی یک فضایی در اختیارم نگذاشته اند که من موزه ام را علم کنم تا مردم از آن بازدید کنند.

انتهای پیام/ع

دیدگاه ها

جالب نبود
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.