دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

مسوول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی دامغان:
مبارزه با سِن مادری در ۲هزار و ۵۰۰هکتار مزارع گندم و جو دامغان
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مسوول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی دامغان گفت: مبارزه با سِن مادری در بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع گندم و جو شهرستان از ۲۱ فروردین امسال آغاز شده است.

به گزارش مرآت، سمانه تولی در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: ریزش سن مادری در نیمه اول فروردین ماه در شهرستان دامغان آغاز شده است که با نظارت و پایش روزانه ۲۰ کارشناس پهنه، عملیات تورزنی در یکهزار و ۴۹۱ هکتار از مزارع گندم و یکهزار و ۴۰ هکتار مزارع جو تراکم سن تعیین شد. 

وی خاطرنشان کرد: عملیات مبارزه شیمیایی به توصیه کارشناسان پهنه جهاد کشاورزی نیز هم‌اکنون به صورت مستمر و روزانه در حال انجام است. 

تولی اضافه کرد: آفت سن غلات با تغذیه از گندم و جو در مراحل مختلف رویشی موجب کاهش عملکرد می‌شود و عدم مبارزه به موقع با این آفت می‌تواند در سال آینده جمعیت آفت سن را افزایش و خسارت بیشتری به مزارع وارد کند. 

وی اظهارداشت: در همین راستا تاکنون ۶۰ هکتار از مزارع سم پاشی شده است و پیش بینی سطح مبارزه ۶۰۰ هکتار است. 

مسوول حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: سن زدگی بیش از حد مجاز موجب عدم خرید و برگشت محصول توسط مراکز خرید تضمینی گندم می‌شود که در همیت رابطه، مبارزه به موقع و اصولی با سن مادری در کاهش و کنترل سن زدگی بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت مبارزه و سم پاشی علیه این آفت نتیجه مطلوبی ندارد.

به گزارش مرآت، اراضی کشاورزی استان سمنان ۱۹۸ هزار هکتار است که ۳۲ هزار هکتار به کشت گندم اختصاص دارد، میزان خرید گندم تضمینی از کشاورزان در استان سمنان امسال تا ۹۰ هزار تن برآورد می‌شود.

ایرنا/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.