شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    

فضای مجازی در حوزه فروش اقلام بهداشتی نیاز به جراحی دارد

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سرهنگ پاشایی با تأکید براینکه هیچ کالا و دارویی برای فروش و تبلیغ در پیام‌رسان‌ها مجوز ندارد، گفت: فضای مجازی در حوزه فروش اقلام بهداشتی نیاز به جراحی دارد و وزارت بهداشت باید در این زمینه ایجاد شفافیت کند.

به گزارش مرات، سرهنگ «رامین پاشایی» در گفت‌وگو با برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه افرادی که در فضای مجازی اقدام به جعل صفحه کرده و خودشان را به عنوان مدیر یک صفحه رسمی معرفی و از آن طریق با مردم صحبت و اقدام به فروش می‌کنند مجرم بوده و تحت پیگرد قرار خواهند گرفت، عنوان کرد: این افراد با فنون پلیس فتا قابل پیگیری و شناسایی هستند، همچنین فروش و تبلیغ دارو نیز جرم بوده و به هیچ عنوان تا به حال مجوزی در این خصوص به غیر از چند داروخانه که در سطح شهر حضور فیزیکی دارند صادر نشده است.

وی همچنین توضیح داد: این داروخانه‌ها هم فقط مجوز نسخه‌پیچی دارند و به هیچ عنوان پزشکی در آنجا ویزیت نمی‌کند، مرجع اعطای مجوز به آنها هم وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروست. متأسفانه یک عدم شفافیت در این زمینه وجود داشته و جا دارد مسؤلان محترم وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در این خصوص اطلاع‌رسانی کرده و داروخانه‌هایی را که به صورت اینترنتی و با مجوز فعالیت داشته و در سطح شهر نیز حضور فیزیکی دارند به مردم معرفی کنند.

این مقام مسؤل در پلیس فتا در ادامه یادآور شد: اولین نشانه این سایت‌ها   این است که نشان و اعتبار اعتماد الکترونیک کالا و خدمات یا «ای نماد» دارند و دومین نشانه نیز دارا بودن مجوز وزارت بهداشت است، وقتی روی «ای نماد» کلیک کنید یک صحه آبی یا زرد رنگی باز می‌شود که به شما می‌گوید شخص دارنده این سایت کیست، تاریخ اعتبار مجوز و اینکه اجازه چه فروشی دارد مشخص می‌شود. البته برخی هم مجوز فروش اقلام و تجهیزات بهداشتی را می‌گیرند و با آن مردم را فریب داده و اقدام به فروش دارو می‌کنند، لذا من فکر می‌کنم باید یک جراحی در خصوص فروش اقلام بهداشتی در فضای مجازی اتفاق بیفتد تا فروشگاه‌ها از هم تفکیک شوند.

پاشایی با اشاره به اینکه من به شخصه برای کسب و کارهای اینترنتی احترام قائلم اما به کسب و کارهایی که در قالب شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها تبلیغ می‌شود اعتمادی نمی‌کنم، اظهار کرد: ما هیچ مجوزی برای فعالیت‌های خدماتی و فروش هیچ اقلامی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌ رسان‌ها ندادیم و هیچ صفحه دارویی در پیام‌رسان‌ها پیدا نمی‌کنید که مجوز داشته باشد، آن مجوزی هم که عرض کردم در مورد سایت‌ها بود که نام‌شان در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ثبت شده است.

وی ادامه داد: حالا در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها پزشک‌های تقلبی هم داریم و شکایات بسیاری به ما ارجاع می‌شود که از نام و اعتبار پزشکان واقعی سوءاستفاده کرده و خودشان را پزشک معرفی می‌کنند، لذا وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو حتما باید به این موضوع توجه ویژه داشته و مسیرهای درست را به مردم معرفی کنند تا مردم متوجه شوند و آگاهی آنها بیشتر شود که آیا این پزشکان واقعی هستند یا خیر و بدتر اینکه مردم هم متأسفانه در چرخه انتشار قرار می‌گیرند و بدون اینکه مطمئن شوند مطالب را منتشر می‌کنند.

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا با تأکید براینکه یک مسئله که در این مدت حجم وسیعی از تبلیغات در فضای مجازی را به خود اختصاص داده بود، فروش داروهای تقلبی و واکسن کرونا بود، افزود: 80 درصد داروهای توزیع شده توسط این افراد در خوشبینانه‌ترین حالت آب مقطر بود.

پاشایی با اشاره به اینکه بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران به ما مراجعه می‌کنند که از نام و چهره‌شان برای تبلیغات استفاده شده، گفت: همه این اقدامات جرم بوده و قابل پییگری است، مجرمان سایبری منتظرند که یک اتفاقی در کشور بیفتد تا در پی آن شروع به ایجاد صفحه و جمع‌آوری کمک و تبلیغات و فروش محصول کنند، لذا مردم باید هوشیار باشند که اگر کمکی قرار است انجام شود، آن نهاد و سازمان به هیچ عنوان شماره حساب شخصی اعلام نمی‌کند. 

وی با تأکید بر اینکه جدیدا هم پیامک‌هایی برای افراد ارسال می‌شود که به منظوری خاص برنامه‌ای را از لینکی دانلود کنند، عنوان کرد: آن اپلیکیشن به عنوان سامانه قوه قضائیه یا سامانه‌ای دیگر معرفی شده و وقتی شما اپلیکیشن را نصب می‌کنید یک بدافزار نصب کردید که از آن طرق تمام برنامه‌های گوشی شما را در اختیار خود قرار داده و هر جرمی هم که انجام شود به اسم شما ثبت خواهد شد، لذا اگر هر پیامی مبنی براینکه این پول را بریزید یا این برنامه را نصب کنید برای شما ارسال شد بدانید که در صورت اجرا در دام کلاهبرداران قرار می‌گیرید، الان هم که بازار ثبت‌نام کتب درسی و فروش اینترنت دانش‌آموزی و دانشجویی داغ است.

پاشایی در پایان نیز تصریح کرد: پلیس فتا یک پل ارتباطی با عنوان سایبر پلیس از طریق اینترنت و در بخش گزارش مردمی زیر مجموعه امداد و فوریت‌های سایبری با مردم دارد، همچنین همکاران من در شماره 096380 نیز به صورت برخط با شما برای مشاوره و دریافت گزارش موارد مشکوک در ارتباط خواهند بود چراکه باری از تأمین امنیت در هر بخشی برعهده مصرف‌کنندگان است.

انتهای پیام/

فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.