دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت؛
ضرورت شفاف‌سازی نحوه هزینه‌کرد و توزیع اعتبارات در استان سمنان
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
سئولان استانداری سمنان مدت‌ها است درباره توزیع اعتبارات به تفکیک شهرستان‌ها صحبتی به میان نمی‌آوردند، حال آنکه مردم نمی‌دانند چرا برخی از پروژه‌ها باید ویژه دیده شوند.

به گزارش مرآت، استان سمنان بر طبق یک تقسیم بندی سنتی و اشتباه به دو قسمت شرق و غرب تقسیم شده است. تمام پول و ثروت، صنعت و سرمایه در غرب است و مثال بارز آن هم قرارگیری ۸۰ درصد صنایع استان سمنان در شهرستان‌های گرمسار، سمنان و ایوان کی محسوب می‌شود و شرق شامل دامغان، شاهرود و میامی به شکل سنتی به کشاورزی اختصاص دارد که دو دهه اخیر هیچ آورده‌ای نداشته است.

اگر پسته دامغان در سال‌های اخیر آن هم به همت مردم نه دولت، پا نمی‌گرفت شاید می‌توانستیم ادعا کنیم که سهم شرق استان سمنان از تولید و ثروت آفرینی در عین داشتن پتانسیل‌های فراوان ناچیز است. شرق استان دارای معادن فلزی گران بهایی مانند کرومیت، پتاس و … است اما چه توسعه‌ای در این سی سال اخیر یافته است؟ بیشترین میزان بیکاری و کمترین میزان اشتغال‌زایی و صنعت و سرمایه گذاری ماحصل تقسیم بندی اشتباه استان به دو بخش کشاورزی و صنعتی است.

شائبه درباره یک تالار

از همه اینها که بگذریم عملکرد مسئولان متأسفانه به این شکاف عمیق بین شرق و غرب استان دامن می‌زند. آخرین نمونه آن دریافت اعتبارات کلان برای طرح‌هایی مانند تالار مرکزی سمنان و مجتمع گردشگری سرخه است که قطعاً اگر در زادگاه رئیس جمهور نبود، هرگز چنین اتفاقاتی برای آن رخ نمی‌داد.

یک پروژه که در سه سال اخیر سه بار اعتباراتی دریافت کرده که مجموع آنها ده‌ها برابر اعتبارات کل میراث فرهنگی شهرستان‌های شاهرود، دامغان و میامی است. چرا باید تبعیض بین پروژه‌های استان سمنان تا این حد باشد؟ سوال اساسی‌تر اما این است که چرا مسئولان استان سمنان از بیان ریز اعتبارات تخصیصی بین شهرستان‌های استان سر باز می‌زنند؟ برای مثال یک بار برای همیشه چرا عنوان نمی‌کنند که اعتبارات میراث فرهنگی تخصیص یافته به هشت شهرستان استان سمنان در مجموع چه میزان بوده تا مردم تفاوت‌ها را ببینند؟ مگر جز این است که یکی از کار ویژه‌های دولت مردان در استان سمنان پاسخ به مطالبات مردمی و امید آفرینی است؟

از سوی دیگر ادارات کل مانند میراث فرهنگی چرا پاسخگوی مطالبات سازمان‌های مردم نهاد نیستند؟ برای مثال نامه‌های ارسالی فعالان گردشگری شرق استان سمنان در خصوص بیان میزان اعتبارات چرا بی‌پاسخ مانده است؟ آیا در زمینه اعتبارات مسائلی نهفته که نباید مردم از آن مطلع باشند؟

اعلام اعتبارات استان سمنان

هفته گذشته استاندار سمنان از تخصیص ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبار جدید به جز اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان سمنان خبر داد چرا این اعتبارات به صورت جزئی و ریز به ریز به شکل تفکیک شده شهرستانی بیان نمی‌شود تا مردم گرمسار، شاهرود، میامی، دامغان و … بدانند که چه سهمی از اعتبارات دارند؟

استاندار سمنان در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه در کنار اعتباراتی که از سفر استانی رئیس جمهور به استان سمنان اختصاص یافت، سعی شده تا با مکاتباتی از رئیس جمهور اعتباراتی برای استان گرفته شود تا بتوانیم شاهد تکمیل و بهره برداری از پروژه‌های نیمه تمام استان باشیم، افزود: نزدیک به ۲۳۰ میلیارد تومان در این زمینه اعتبار جذب شده است.

آشناگر با بیان اینکه ۹۹ میلیارد تومان از این اعتبارات در نامه‌ای به رئیس جمهور اختصاص یافته است، ابراز کرد: برای تکمیل طرح عمرانی مربوط به آموزش و پرورش ۴۰ و برای آغاز مجتمع فرهنگی و گردشگری سرخه ۷۰ میلیارد تومان درخواست شده است همچنین ۱۵ میلیارد تومان نیز برای تالار مرکزی سمنان در نظر گرفته شده است.

مردم غریبه نیستند

اما سوال اصلی اینجا است که آیا استاندار سمنان حاضر است یک بار برای همیشه این پروژه‌ها و اعتبارات را به صورت تفکیک شده نیز اعلام کند؟ آیا حاضر است میزان اشتغال‌زایی صنعتی و معدنی استان سمنان را به تفکیک شهرستان‌ها اعلام کند؟ آیا حاضر به انتشار میزان سرمایه گذاری صنعتی و معدنی و حتی گردشگری استان به تفکیک شهرستان‌ها می‌شود؟

آیا مسئولان استان سمنان این حق را به مردم و اصحاب رسانه می‌دهند که در خصوص اعتبارات استان مطالبه کرده و بدانند که چه میزان از اعتبارات سهم شهرستان محل زندگی شأن است؟ سکوت مسئولان استان سمنان متأسفانه به ویژه در فضای مجازی به مسائل و اختلافات دامن می‌زند زیرا مدام گروه‌های مجازی به دنبال جنجال آفرینی در این حوزه هستند تا شائبه اختلاف و بی‌عدالتی بین شرق و غرب استان را پررنگ کنند و در این بین مسئولان و شخص استاندار سمنان با سکوت پیشه کردن و عدم ارائه آمارهای تفکیکی شهرستانی به شکل شفاف، به این موضوع دامن می‌زند تا این شائبه پدید آید که آیا عده‌ای نمی‌خواهند مردم از جریانات اقتصادی استان سمنان با خبر شوند.

استانداری سمنان این روزها با کوهی از سوالات بی‌جواب روبرو است و یکی از آن‌ها این است که آیا اعتبارات مجتمع فرهنگی شاهرود که در سنوات قبل مصوب شده بود، به پروژه دیگری اختصاص یافته یا این پروژه دارای اعتبارات دیگری است؟ سرنوشت ورزشگاه‌های شاهرود و دامغان که از مصوبات دولت احمدی نژاد هستند چه شد؟

سوالات بی پاسخ

مگر جز این است که این طرح‌ها با دو سال اختلاف با ورزشگاه سمنان می‌بایست نهایتاً دو سال دیرتر افتتاح می‌شد حال آنکه امروز بیش از یک و نیم دهه از مصوبه این دو ورزشگاه می‌گذرد و اتفاق خاصی نیز در آنها رخ نداده است. مردم آیا غریبه هستند؟

استانداری سمنان آیا اعلام می‌کند که چرا فرومد با دارا بودن بخشی از کرومیت کل ایران اسلامی چرا هنوز توسعه نیافته و آنجا اوضاع آنقدر بحرانی است که فنی و حرفه‌ای به خاطر کسری بودجه یک ساختمان در این روستا را هم به فروش بگذارند تا مردم این روستا از نماینده سبزوار کمک بخواهند؟ آیا این نارضایتی بین مردم نیست؟

تنها می‌توان گفت امیدواریم که مسئولان استان سمنان به سوالاتی درباره اعتبارات پاسخ دهند اینکه چه میزان اعتبارات دولتی در این سال‌های اخیر به فرودگاه‌های سمنان و شاهرود اختصاص یافته است؟ اینکه میزان ریز اعتبارات هشت شهرستان استان سمنان در زمینه میراث فرهنگی چه میزان است؟ اینکه آمار واقعی بیکاری در هشت شهرستان استان سمنان چقدر است؟

آیا استانداری اعلام می‌کند که میزان کل سرمایه گذاری صنعتی و معدنی در استان به تفکیک شهرستان‌ها چقدر بوده است؟ و اینکه چه میزان اشتغال در شهرستان‌ها محقق شده است؟ سال‌ها است که این سوالات بی پاسخ مانده‌اند اما شاید این بار مطالبه خبرنگاران استان سمنان به پاسخ روشن و شفاف به این مطالبه مردمی و اصحاب رسانه در شرق استان، پاسخ دهد.

*روزنامه نگار و فعال حوزه اجتماعی

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.