شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    

سید حسن نصرالله چگونه کارت‌های واشنگتن و تل‌آویو را در پرونده ترسیم مرزی به هم ریخت؟

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
خط قرمزی که سید حسن نصرالله درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی برای آمریکا و اسرائیل ترسیم کرد، این ۲ طرف را از هرگونه تجاوز جدید به ثروت‌های لبنان بازمی‌دارد.

به گزارش مرآت، سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله در سخنرانی جمعه شب خود خط قرمزی را برای دشمن آمریکایی -صهیونیستی ترسیم کرد که مانع از این می‌شود که دو طرف نقشه خود را برای سرقت ثروت دریایی لبنان در مذاکرات ترسیم مرز دریایی میان این کشور با فلسطین اشغالی اجرایی کنند.

روزنامه الاخبار لبنان در مقاله‌ای به بررسی همین موضوع پرداخته و نوشت، تحلیل دشواری نیست که متوجه شویم پیام سید حسن نصرالله درباره ترسیم مرزهای دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی هشداری برای دشمن آمریکایی -اسرائیلی جهت جلوگیری از اکتشاف در منطقه مورد مناقشه با لبنان توسط شرکت آمریکایی «هالیبرتون» بود.

در واقع دبیرکل حزب الله با انتخاب کلمات دقیق در سخنان خود درباره محافظت ثروت دریایی لبنان موفق شد دشمن را از هرگونه تلاش برای تسلیم کردن لبنانی‌ها جهت عقب نشینی از حقوق خود در منطقه مورد مناقشه با رژیم صهیونیستی باز دارد.

اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم زمان انتخاب شده برای ارسال این پیام به محور آمریکایی -اسرائیلی توسط سید حسن نصرالله است؛ زیرا همزمان با سفر «آموس هوکستاین» میانجی اسرائیلی- آمریکایی به بیروت انجام شد. درحالی که آمریکایی‌ها با انتخاب یک میانجی با تابعیت اسرائیلی در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی تلاش می‌کنند روند مذاکرات غیر مستقیم میان دو طرف را به نفع اسرائیل پیش ببرند، سید حسن نصرالله با مواضع خود موقعیت تیم مذاکره کننده لبنانی را تقویت کرد.

این در حالی است که مسئولان لبنانی همچنان از اتخاذ یک موضع قاطع در خصوص این مذاکرات ناتوان هستند اما معادله‌های قدرتی که مقاومت و سید حسن نصرالله در این زمینه تثبیت کردند، طرف‌های رسمی لبنان را برای تاکید بر حقوق دریایی و ثروت‌های نفتی و گازی این کشور که حق همه لبنانی‌هاست، شجاع می‌کند.

 

هدف اصلی آمریکا از اجرای طرح اکتشاف در منطقه مورد مناقشه با لبنان در دریا این است که در استفاده لبنان از ثروت های این منطقه برای حل مشکل اقتصادی خود جلوگیری کرده و همانند گذشته لبنانی‌ها را در برابر دو گزینه قرار دهد: تسلیم شدن در برابر خواسته‌های آمریکا و یا نایده گرفتن حقوق  خود.

در چارچوب همین معادله دشمن آمریکایی- صهیونیستی قصد دارد که با دو اهرم فشار لبنانی‌ها را مجبور به تسلیم کند: پذیرش سقف خواسته‌های آمریکا و اسرائیل یعنی ورود به لبنان به مسیر سازش با رژیم اشغالگر صهیونیستی یا چشم پوشی لبنانی‌ها از حقوق دریایی خود. شاخص‌های این نقشه آمریکا و رژیم صهیونیستی را می‌توان در اعلام پیروزی شرکت هالیبرتون در مناقصه اکتشاف در منطقه مورد مناقشه با لبنان دید. آمریکایی‌ها به دنبال مجبور کردن لبنان از حقوق دریایی خود هستند؛ آن هم در شرایطی که این کشور برای حل چالش‌های اقتصادی خود نیاز مبرم به این ثروت دارد.

شرط بندی اسرائیل و آمریکا در موفقیت این طرح بر این واقعیت استوار است که اوضاع سیاسی و داخلی لبنان و تشدید بحران اقتصادی و مالی این کشور، طبقه سیاسی را وادار به پذیرش هرگونه سازش کند. در واقع آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند به افکار عمومی لبنان تلقی کنند که راه رسیدن لبنانی‌ها به ثروت دریایی‌شان جهت حل چالش‌های اقتصادی و پایان بحران‌ها، سازش با اسرائیل است.

اما با وجود پیچیدگی‌ها و خطرات صحنه داخلی لبنان آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌دانند که حزب الله قدرت و انگیزه کافی برای مقابله با این توطئه را دارد و بی تردید ابتکاری برای دفاع از حقوق دریایی خود ارائه خواهد داد.

موضع دبیرکل حزب الله از نظر محتوا و زمینه و زمان بندی در برابر نقشه آمریکا و اسرائیل که هدفشان سیطره بر ثروت لبنان است کاملاً کارساز بود و موضع رسمی این کشور را در مذاکرات پیش رو تقویت می‌کند.

در واقع سید حسن نصرالله خط قرمزی در برابر دشمن آمریکایی -صهیونیستی ترسیم کرده که این محور را از هر گونه تحرک جدید برای تجاوز به حقوق لبنان در دریا باز می‌دارد. امکان ندارد که حزب الله برای خنثی کردن تلاش‌های اسرائیل جهت اکتشاف در منطقه مورد مناقشه با لبنان ابتکاری نداشته باشد.

دشمن نیز به خوبی می‌داند که اتخاذ این موضع توسط دبیرکل حزب الله و سخنان وی درباره پرونده ترسیم مرز دریایی لبنان و فلسطین اشغالی به معنای آن است که یک تصمیم قاطعی در مقابله با برنامه‌های اسرائیل در این روند وجود دارد.

درواقع با رویکرد دبیرکل حزب الله، دشمن صهیونیستی - آمریکایی در این پرونده یک گزینه بیشتر ندارد که آن عقب نشینی است. در نتیجه این امر مقاومت و لبنان به خواسته خود می‌رسند و تلاش‌های این کشور برای اقدامات عملی جهت دفاع از حقوق دریایی خود آغاز می‌شود. اما اگر دشمن گزینه عقب نشینی را انتخاب نکند احتمال کمی نیز وجود ندارد که حزب‌الله اقدامات متقابل و متناسب برای خنثی سازی تلاش‌های اسرائیل بدون توجه به نتایج و پیامدهای آن را آغاز نکند.

در این صورت توپ به زمین اسرائیلی- آمریکایی برمی‌گردد و باید ببینیم که آیا این دو طرف وارد درگیری با حزب الله می‌شوند؛ آن هم در شرایطی که همه مردم لبنان برای دفاع از ثروت دریایی خود حول مقاومت جمع شده‌اند. مسلم است که تل‌آویو و واشنگتن چنین چیزی را نمی‌خواهند و بر هیچ کس پوشیده نیست که این امر کاملاً در تضاد با طرح آمریکایی ضد مقاومت در داخل لبنان است.

بنابراین اغراق نیست اگر بگوییم پیام بازدارندگی حزب‌الله ضد تلاش‌های تل‌آویو و واشنگتن در غارت ثروت لبنان یکی از مهمترین کارتهای فشار آمریکایی -اسرائیلی علیه لبنان را مختل کرد.

اما موضوعی که باقی می‌ماند این است که در مرحله پایانی همه چیز بستگی به عملکرد مقامات رسمی لبنان دارد که باید با تعهد به موضع مقاومت از حقوق گازی و نفتی لبنانی‌ها دفاع کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.