شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

سنین 2 تا 6 سالگی مهمترین زمان شکل گیری شخصیت فرد

برخلاف تصور گذشته که شکل گیری شخصیت کودک را در سنین شروع مدرسه می دانستند اما در عصر حاضر روانشناسان ثابت کرده اند که بهترین زمان شکل گیری شخصیت کودک در سنین قبل از دبستان و بهترین زمان آن سن 2 تا 6 سالگی می باشد .

به گزارش خبرنگار مرآت، برخلاف تصور گذشته که شکل گیری شخصیت کودک را در سنین شروع مدرسه می دانستند اما در عصر حاضر روانشناسان ثابت کرده اند که بهترین زمان شکل گیری شخصیت کودک در سنین قبل از دبستان و بهترین زمان آن سن 2 تا 6 سالگی می باشد .

 برهمین اساس آموزش ها و نکات تربیتی که در این دوره برای کودک در نظر گرفته می شود به علت تاثیر گذاری در شکل گیری شخصیت آنان بسیار حساس بوده و لازم است در این زمینه دقت نظر فراوانی به خرج داد . در این میان هستند بسیاری از کودکانی که علاوه بر فراگیری این نکانت تربیتی درخانواده و در دامان مادر ، در مهد کودک نیز نکات تربیتی و آموزشی فراوانی را می آموزند .

بنابراین با توجه به حساسیت این دوره سنی در فراگیری آموزش ها ، کارشناسان کودک نقش مهد کودک ها در شکل گیری شخصیت کودک را بسیار مهم باشد و موثر می دانند که می توانند با اقدامات و مسائل آموزشی و تربیتی مناسب به کودک، آینده ای روشن و مفید را برای شخص رغم بزنند .

در همین خصوص نیز شهربانو مومنیان کارشناس مهد کودک در بهزیستی تاثیر مهد کودک ها در تربیت کودک و شکل کیری شخصیت وی می گوید : کودک از سن 2 سالگی با توجه به کنجکاوی هایی که دارد آموزش یک امر بدیهی برای وی محسوب می شود که با سپردن کودک به مهد کودک های خوب و مناسب علاوه بر اجتماعی شدن می توانند به خوبی نکات آموزشی و تربیتی را فرا بگیرند.

مومنیان ادامه داد: برخلاف تصور برخی افراد مهدکودک هایی که تحت نظر بهزیستی وجود دارند فقط جنبه نگهداری و مراقبت از کودک را برعهده ندارند بلکه در کنار نگهداری نکات بسیار ظریف تربیتی را در قالب بازی و شعر و داستان و ... به کودک آموزش می دهند.

وی با اشاره به اینکه در مهدها نکات تربیتی را خیلی بهتر از محیط خانه می توان به کودک تفهیم کرد افزود: یک مادر نمی تواند آن طور که باید و شاید نکات تربیتی و آموزشی را به کودکش بقبولاند چرا که کودک در محیط مهد با توجه به وجود همسالان و رقابتی که بینشان وجود دارد آموزش ها را بهتر می پذیرد و مورد قبول قرار می دهد در صورتی که در محیط خانه ممکن است به خاطرروحیه لج بازی که دارد نکات آموزشی را از مادر نپذیرد .

این کارشناس مهد کودک؛ حضور کودک 2 سال به بالا را در مهد کودک از نظر روحی و روانی بسیار تاثیر گذار عنوان کرد و افزود : شخصیت کودک در همین سنین قبل از دبستان شکل می گیرد و اگر کودک به مهد کودک هایی سپرده شود که مربیان آگاه و کار بلد و معتقد و به روز داشته باشد قطعا باعث بروز خلاقیت و شکوفایی کودک می شود و در شکل گیری شخصیت کودک در آینده بسیار موثر واقع خواهد شد .

مومنیان عملکرد آموزش های مهد کودک ها بر پایه اعتقادات ملی و اسلامی را از ضروریات مهدهای تحت نظارت مجموعه بهزیستی عنوان کرد و گفت : مهدهای کودک باید براساس دستورالعملهایی که بهزیستی به آنها ارائه می کند با کودک رفتار کنند و اجازه ندارند برخلاف مقررات اقدامی داشته باشند .

وی تصریح کرد: اگر رفتار نامناسبی که کودک یاد گرفته در سنین قبل از دبستان خاموش نشود کنترل این رفتار ناشایست  در آینده و حتی در همان دوره دبستان بسیار سخت خواهد بود چرا که شخصیت فرد بر اساس همان رفتار ناشایست  در سنین کودکی و قبل از دبستان شکل گرفته و در دوره های بعد تر بروز و ظهورمی کند .

سیده مهدیه کسائی سنگسری مدیر مهد کودک و پیش دبستانی شنتیا در مهدیشهر نیز در خصوص شکل گیری شخصیت کودک و آموزش وی در سنین پیش از دبستان گفت : برخلاف تصورات گذشته سنین تا 7 سالگی و قبل از ورود به مدرسه اصلا جدی گرفته نمی شد و به اشتباه این دوران را دوره ای عنوان می کردند که کودک چیزی نمی فهمد و از 7 سالگی به بعد مطالب را می آموزد غافل از اینکه این دوره به ویژه سن 2 تا 6 سالگی دوره مهمی بوده و آنچه را که کودک در این سنین می بیند و می شنود در ذهنش به خوبی ثبت می شود و در آینده بروز می کند .

وی تصریح کرد: روانشناسان در کل دنیا به این نتیجه رسیده اند که سنین 2 تا 6 سالگی سن بسیار مهم در شکل گیری شخصیت کودک می باشد چرا که در این سنین کودک بسیار کنجکاو بوده و حتی طبق بررسی هایی که انجام شده کنجکاوی اش از یک دانشمند نیز بیشتر می باشد و به همین خاطر نیز خیلی از چیزهای دور و برش را کنکاش کرده و از رفتار بزرگترها تاثیر می پذیرد.

وی ادامه داد : با وجود اهمیت این رده سنی و با وجود اینکه سبک زندگی عوض شده و محیط و فضای باز برای جست و خیز و بازی کودک محدود و یا حذف شده و دغدغه های زندگی بالا رفته و نیز مشاغل والدین باعث شده پدر و مادر به شکل گیری شخصیت کودک و آموزش های لازم به آنها کمتر توجه داشته باشند بنابراین سپردن کودک به مهد کودک خوب با آموزش های بالا و علمی مناسب تاثیر بسیار مثبتی در آینده کودک خواهد داشت .

کسائی سنگسری مهارت جسمانی حرکتی، مهارت اجتماعی، مهارت خلاقیت را سه آیتم مهم تاثیر گذاری دانست کودک در مهد کودک می تواند از آن بهره مند شود .

این کارشناس و مدیر مهد کودک و پیش دبستانی تصریح کرد : کودک در مهدکودک ها مهارت های زندگی و نکات آموزشی مثل بخشیدن، دوست داشتن،رعایت نظم و قوانین، و ... را با شیوه ها و روش های خاص کودکانه فرا می گیرد .

وی با بیان اینکه کودکانی که به مهد می روند در آینده اعتماد به نفس بالایی داشته و خیلی بهتر می توانند در جامعه از حق خود دفاع کنند گفت: یک مهد کودک با کارکرد خوب خود می تواند در اجتماع، اقتصاد، صنعت و ... تاثیر داشته باشد چرا که والدینی که در جامعه به خدمت مشغول هستند با فراغ بال و خاطری آسوده  و عدم نگرانی از کودک خود به فعالیت خود مشغول هستند ضمن اینکه همین کودکانی که به مهد می روند استعدادها و خلاقیت آنها شکوفا شده و با خلق این استعدادها در آینده  برای جامعه مثمر ثمر خواهند بود .

کسائی سنگسری افزود: در سالهای اخیر بهزیستی در زمینه مهدهای کودک خیلی موفق عمل کرده و با آموزش ها و دستوالعملهای مناسبی که در ارائه مفاهیم دینی داشته توانسته تاثیر مناسبی بر آموزش کودک بگذارد .

وی یکی از شروط تاثیرگذاری مربیان در مهدها را اعتماد والدین به مهدها و هماهنگی با مربیان مهد عنوان کرد و ادامه داد: اگر سه مثلث پدر و مادر و مربی باهم همسو باشند آموزش ها تاثیر خواهد داشت وگرنه آموزش ها نه تنها تاثیر ندارد بلکه نتیجه عکس خواهد داد .

این مدیر مهد کودک همچنین زمان مناسب برای حضور کودک در مهد را 3 الی 4 ساعت عنوان کرد وخاطر نشان کرد:حضور کودک در این چند ساعت بسیار جذاب و شادی آور است و آموزش هایی هم که داده می شود بسیار تاثیر گذار بوده و می تواند در شکل گیری شخصیت کودک نقش مهمی ایفا کند اما طولانی شدن بیش از حد ساعات حضور کودک در مهد بسیار نامناسب بوده و می تواند تاثیر عکسی بر کودک داشته باشد .

دیدگاه ها

عرض سلام وادب الان با وضعیت کرونا که کودکان به مهد نمیرن در منزل چه آموزشهایی به کودکان 4و5 ساله میتوان داد؟ وقت کودکی که تنهاست رو با چکارایی میتوان پرکرد؟
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.