دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

کارشناس مذهبی در گفتگو با مرآت عنوان کرد:
زهد و تقوا؛ از ویژگی‌های بارز شخصیتی امام رضا(ع)
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
حجت الاسلام محمد بارانی زهد و تقوا را یکی از خصوصیات بارز شخصیتی امام رضا(ع) بیان کرد.

به گزارش خبرنگار مرآت، فلسفه زندگی هر مسلمانی باید بر اساس آموزه‌های قرآنی و دینی باشد و از آنجا که در سبک زندگی رویه هایی لازم است که انسان با مهارت آنها را کسب کند، بهره ‌مندی از سرمشق‌ها می تواند به انسان در این زمینه بسیار کمک کند و  از جمله این سرمشق‌های معصوم و الهی می‌توان به امام رضا(ع)‌ اشاره کرد.

دلداگی و سرسپردگی به ولایت و  گوش فرادادن  به فرامین و دستورات و استفاده از سیره رفتاری ائمه باعث می شود  طی کردن مسیر پر تلاطم دنیا به سوی سرای ابدی سهل و آسان شود.

حجت الاسلام محمد بارانی در گفتگو با خبرنگار مرآت در توضیح سبک زندگی توحیدی  از دیدگاه امام رضا (ع)  ضمن اشاره به حدیث سلسلة الذهب گفت: این حدیثی است که از علی بن موسی الرضا به هنگام ورودش به نیشابور نقل شده و عده کثیری آن را نوشته‌اند در این حدث امام رضا (ع) می فرماید پذیر ش ولایت شروطی دارد که یکی از این شروط من یعنی ولایت اهل بیت هستم.

وی در ادامه افزود: امام رضا(ع) بسیار اهل ذکر بود و این ذکرش ریشه در خشیت و خوف الهی ایشان  داشت، رَجاءُ بْنُ أَبى الضّحاكِ می‌گوید: به خدا قسم هرگز كسى را باتقواتر و به ذكر خدا گوياتر و از‌ترس خدا بيمناكتر از او امام رضا (ع) نـديـدم.

بارانی تصریح کرد: در سبک زندگی توحیدی اما رضا(ع) ارتباط عاشقانه و عارفانه ایشان را با خدا بسیار می توان دید، به طوری که  شخصی که همراه امام از مدینه به خراسان آمده بود، روایت می کند در بین راه و در پاسی از شب ایشان بلند می شد و در نماز شب خود  30مرتبه بعد از حمد توحید می خواند، نمازها و  سجده های طولانی، ذکر و یاد خدا در همه لحظات که امام زیسته نمونه هایی از سبک زندگی ایشان است.

وی با اشاره به اینکه زهد به معنای عدم دلبستگی به متاع دنیا است نه عدم استفاده از آن در حد معمعمول و  از این رو، مومنان و بندگان صالح خداوند اهل زهد  و تقوا هستند، افزود: سبک زندگی معصومین خدا و امام رضا علیه اسلام برهمین منوال بود و  هنگامی که وارد نیشابور شدند همه ثروتمندان آن حضرت را به منزل خودشان دعوت کردند اما ان حضرت نپذیرفت و فرمود" من شترم را رها می کنم هرکجا ایستاد من همان جا می روم" این شتر کنار خانه یک پیرزن ایستاد که هیچ امکاناتی از زندگی نداشت، اما دلی شیفته اهل بیت داشت.

این کارشناس مذهبی همچنین ابراز کرد: امام ر ضا(ع) با غلامان برسر سفره می نشست و  ابتدا غذای خود را به محرومین می بخشید و در نامه ای به امام جواد توصیه فرمودند که به فقرا توجه کن و به انها بپرداز و در زمینه خدمت به مردم متواضع باش.

وی با اشاره به رفتار امام با غلامان و خدمتگزاران خاطر نشان کرد: نحوه رفتار امام با خدمتگزاران و مدارا با آنان، الگوى همه مسئولان و دولتمردانى است كه زيردستانى دارند، تا به عواطف، احساسات، نيازهای آنان توجه داشته باشند و حقوق آنان را محترم بشمارند.

انتهای پیام/ک

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.