شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

پنجشنبه های شهدایی؛    

روایتی از دو سطر کتاب عاشقی دفاع مقدس / حدیث دلداگی شهیدان جعفری

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
یاد و خاطره ی دلاورمردان عرصه مجاهده و پیكار، به دست دادن گزارش‌های واقعی و عینی از زندگانی و سلوك آنان است؛ که اینبار پای درد و دل خانواده شهید جعفری در مورد دو شهیدشان نشستیم.

به گزارش خبرنگار مرآت؛ دوران دفاع مقدس سرشار از صحنه‌های ایثار شهدا، استقامت و پایمردی آزادگان، از خودگذشتگی جانبازان، مقاومت رزمندگان و همدلی و همراهی خانواده‌های آنان است که نقطه اوج این صحنه‌ها در شهادت رزمندگان قرار دارد و در این میان برخی خانواده های دین خود را به  امام وانقلاب تمام وکمال داده اند و بیش از یک شهید را تقدیم اسلام کرده اند.

اما شیوه‌های برافروخته نگاه داشتن آتش یاد و خاطره این دلاورمردان عرصه مجاهده و پیكار، به دست دادن گزارش‌های واقعی و عینی از زندگانی و سلوك آنان است که  در قالب  بیان خاطرات و یا دست ‌نوشته‌ها و یادداشت‌های بر جای ‌مانده از آنها وگفتگو با خانواده های انهاست.

از این رو امروز پای  درد ودل  خانواده ای نشستیم  که کتاب شهادت برای آنها دوفصل دارد و هرفصل سرآغازی دلداگی وعاشقی به امام امت واسلام  است خانواده ای که دوشهید را تقدیم کردند.

دو شهیدی که در روستای میانا ازتوابع مازندران چشم به جهان گشودند، با رزق حلال دستان پینه بسته پدری کشاورز  ومداح اهل بیت و دردامان زحمات مادری مهربان  قد کشیدند.

فصل اول کتاب عاشقی

رشید  دومین فرزند خانواده بود، تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش سپری كرد و همراه خانواده به سمنان نقل مكان كرد، دوره راهنمایی را در مدرسه شهید محمد منتظری سمنان پشت سرگذاشت تابستان ها كار می‌كرد تا كمك خرج ‌خانواده باشد.

دوران دبیرستان او همزمان شده بود با اوج حركت های مردمی و پیروزی انقلاب اسلامی. رشید در تظاهرات، راهپیمایی‌ها، مجالس و محافل مذهبی حضور داشت، عضو فعال پایگاه بسیج مجمع ابوالفضل سمنان بود در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی ابتكار و خلاقیت داشت در اثر انس با قرآن، اخلاق و رفتارش در بین دوستان و آشنایان مثال‌زدنی بود.

جبهه را به دانشگاه افسری ترجیح داد

حمید جعفری برادر شهیدان مجید و رشید جعفری در گفتگو با خبرنگار مرآت در رابطه با شهید رشید جعفری گفت: در هنرستان شهید عباسپور سمنان، در رشته راه‌ و ساختمان، دیپلم گرفت، در دانشكده افسری قبول شد، اما سوالات مصاحبه در دانشگاه را به گونه ای جواب داد که رد شود چون جبهه را به دانشگاه ترجیح داد.

جعفری با بیان اینکه شاید از نظر عده ای تعریف از شهید اغراق باشد اما باید گفتدر روستای میانا کسی دیگرمانند او متولد نشد از لحاظ ادب  و احترام واخلاق زباند تمام اهالی روستا بود.

این برادر شهید در ادامه افزود: از طرف سپاه، دو مرحله به جبهه اعزام شد. سرانجام در دوازدهم اردیبهشت هزار و سیصد و شصت و یك، در عملیات بیت‌المقدس به شهادت رسید،. پیكر مطهرش پس از تشییع، در گلزار شهدای سمنان، امامزاده یحیی علیه‌السلام به خاك سپرده شد.

وی در مورد نحوه شهادت برادر خود ابراز کرد: با حماه دشمن بعضی از دوستانش در سنگرگیر افتاده بودند و رشید چون در سنگر پشتی بود و قامت رعنا ورزشکاری داشت، هنگامیکه مشغول امداد رسانی به همرزمانش بود با هذف گلوله دوشکا سرانجام به شهادت رسید.

دومین فصل کتاب عاشقی

مجید در سال هزار و سیصد و چهل و دو در زادگاه خود همان روستای میانا از توابع ساری در خانواده ای مذهبی و متدین چشم به جهان گشود. فرزند چهارم خانواده بود، دوران ابتدایی را در روستای محل تولدش گذراند، با عزیمت خانواده اش به سمنان، او تحصیل خودش را در این شهر ادامه داد.

مجید هم مکتب برادر را ادامه داد

 دوره راهنمایی را در مدرسه شهید منتظری و دبیرستان را در دهخدای سمنان گذراند و دیپلم تجربی را از دبیرستان دكتر شریعتی گرفت، بعد از دیپلم در دانشگاه علوم پزشكی ایران قبول شد، اما نرفت عضو فعال بسیج مركزی شد.

این برادر در رابطه با دومین برادر شهید خود نیز اظهارکرد: یك امتحان برای دوره مربیگری قرآن گرفتند، مجید با كسب بالاترین نمره توانست به قم برود، سه ماه در قم بود، مدرك علوم قرآنی را كسب كرد، مجید در فعالیت های سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی شركت می كرد، در راهپیمایی و تظاهرات حضور فعال داشت، خوشنویسی  هم مهارت داشت.

نبود برادر را طاقت نیاورد

حمید جعفری در مورد علت حضور برادر خود در جبهه اذعان کرد: او تربیت یافته مکتب برادر بزرگتر بود و موجب تحول او شده بود و به عنوان مربی قران به جبهه رفت و به رزمندگان آموزش قران می داد، بعد از شهادت رشید دیگر نتوانست طاقت بیاورد و دوباره به جبهه رفت و این باردر بیست و دوم اسفند شصت و سه، در عملیات بدر در شرق دجله با تركشی كه به سر و پشت او اصابت كرد به شهادت رسید.

خاطره ای مشترک از دو شهید

رشید و مجید برای انکه کمک حال پدر باشند با یکدیگر به کارهای ساختمانی می پرداختند، اما یک مرتبه دیگر رشید برادر کوچکتر را باخود همراه نمی برد و پسر همسایه را با خود می برد  و علت ان را که پدر جویا شد گفت: او پدر ندارد و احتیاج مالی دارد و من پدر دارم.

فرازی از وصیت نامه شهید رشید جعفری 

برادر و خواهر مسلمان! قدم در راهي نهادم و وارد دانشگاهي شدم كه استادش امام حسين عليه السلام و درسش شهادت است. خداوند خدمت و احياناً شهادت بنده ي حقيرش را كه صرفاً براي استقلال و اعتلاي اسلام عزيز است، بپذيرد.

انتهای پیام/ک
 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.