شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

مدیر جهاد کشاورزی میامی:

تولید پسته در میامی امسال ۵۰ درصد کاهش دارد

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیر جهاد کشاورزی میامی گفت: حجم تولید امسال پسته در این شهرستان به خاطر تنش آب و هوایی حدود۵۰ درصد کمتر از سال گذشته خواهد بود.

به گزارش مرآت، علی اصغر محمدی در گفت‌ و گو با خبرنگاران افزود: امسال پیش بینی می شود از سطح  ۷۰۰ هکتار باغ های پسته میامی، ۴۰۰ تن محصول برداشت شود.

محمدی اظهار داشت: امسال با توجه به شرایط نامساعد جوی و اقلیمی، کاهش نزولات آسمانی و نوسان های دمای هوا در زمان گرده افشانی و سال کم باری این محصول شاهد کاهش میزان تولید پسته در میامی هستیم.

وی گفت: مساحت کل باغ های بارده و غیر بارده پسته در این شهرستان یکهزار و ۵۰۰ هکتار است که از این مقدار حدود ۷۰۰هکتار بارده و  ۸۰۰هکتار غیر بارده است.

محمدی با بیان اینکه میانگین عملکرد پسته در هر هکتار ۵۰۰ کیلوگرم است اظهار داشت: برداشت پسته در این شهرستان از اواسط شهریور آغاز می شود و تا پایان مهرماه ادامه پیدا می کند.

وی افزود  ارقام پسته منطقه میامی ،کلاته های شرقی و پل ابریشم از مرغوبیت مناسبی برخوردار است.

مدیر جهاد کشاورزی میامی گفت: توسعه سطح زیر کشت پسته در این منطقه ضرورت دارد و پیش‌بینی می‌شود اراضی زیر کشت این محصول در بخش مرکزی میامی افزایش یابد.

وی با اشاره به محدودیت‌های آبی در کشور گفت: کشاورزان در راستای استفاده بهینه از منابع آبی باید با جایگزینی روش‌های نوین کشاورزی به جای روش‌های سنتی، اقدام به تغییر الگوی کشت کنند.

مدیر جهاد کشاورزی میامی ادامه داد: ارقام پسته عباسعلی، اکبری، کله قوچی، شاه پسند و احمد آقایی در این منطقه کشت می شود.

وی افزود:  با توجه به کم آب بر بودن پسته ، بیشتر کشاورزان کلاته های شرقی میامی به کشت این محصول روی آورده اند.

به گزارش ایرنا،پسته تولید شده درمیامی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و بیشتر آن به شهرستان های دیگر ارسال می شود، ولی تولید پسته در این شهرستان به برندسازی نیاز دارد تا این محصول به نام میامی فراوری و وارد بازار مصرف داخلی و خارجی شود.

سال گذشته حدود یکهزار تن محصول پسته درباغ های این شهرستان تولید شد.

بیش از  ۸۸ درصد از جمعیت میامی در روستاها سکونت دارند و بیشترین درصد اشتغال مردم در حوزه کشاورزی و دامپروی است.

میامی هر سال با تولید حدود ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و باغی، ۴۰ درصد تولیدات کشاورزی استان سمنان را به خود اختصاص می دهد.

از مجموع ۲۳ هزار هکتار زمین قابل کشت این شهرستان حدود ۱۵ هزار هکتار به گندم دیم و آبی و باقی به کشت پسته ،آفتابگردان ، کلزا ، چغندر قند و انواع حبوبات اختصاص دارد.  

شهرستان میامی با بیش از ۴۰ هزار تن جمعیت با ۲ بخش کالپوش و مرکزی در شرق استان سمنان قرار دارد.

ایرنا/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.