شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

به بهانه 18 اردیبهشت‌، سالروز اعدام هویدا؛

توضیحات دکتر نجفی درباره خصوص داستان خودکار بیکِ هویدا در دادگاه!

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
علم نخست‌وزیر و وزیر دربار شاه در خاطرات 23 فروردین 1353 خود می‌نویسد: «[به شاه] عرض کردم متأسفانه در داخله به واسطه غفلت متصدیان نه گوشت در دسترس مردم است نه شکر.

به گزارش خبرنگار مرآت، لابد شما هم بارها این خاطره را شنیده‌اید که هویدا در دادگاه در پاسخ به سوالات قاضی، خودکاری را از جیبش بیرون آورده بود و گفته بود وقتی من نخست‌وزیر شدم این خودکار پنج ریال بود و در آخرین روز کارم هم این خودکار پنج ریال بود. دکتر موسی نجفی، استاد‌تمام علوم سیاسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به بهانه هجدهم اردیبهشت‌ماه سالروز اعدام امیرعباس هویدا، در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان کانال تلگرامی خود، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است. متن نوشته‌شده توسط دکتر موسی نجفی را در ادامه می‌خوانید:

«از این دست مطالب در فضای مجازی در مورد رژیم پهلوی زیاد هست و از مقایسه‌های غیرواقعی و شخصیت‌سازی‌های کاذب در آن فراوان وجود دارد؛ با توجه به سطحی بودن برخی اذهان و ندانستن ماهیت پهلوی پدر و پسر از سوی افراد عادی و بخصوص نسل جوان، این مطالب کوتاه بدون تحقیق در سطح وسیع منتشر می‌‌شود. در مورد شبهه مذکور هم می‌توان کذب آن را در خاطرات و اسناد خود کارگزاران آن زمان فهمید.

به چند نمونه اشاره می‌شود:

اسدالله علم نخست‌وزیر و وزیر دربار شاه در خاطرات 23 فروردین 1353 خود می‌نویسد: «[به شاه] عرض کردم متأسفانه در داخله به واسطه غفلت متصدیان نه گوشت در دسترس مردم است نه شکر، نه گوشت مرغ و مردم خیلی ناراضی هستند و این صحیح نیست. آخر چرا این پیش‌بینی‌ها را نمی‌کنند؟ همه چیز هم گران شده. تعجب است که شاهنشاه تمام گوش کردند ولی همان‌طور که چشمشان را روی هم گذاشته بودند اصلا باز نکردند و یک کلمه جواب ندادند. من که شاهنشاه را می‌شناسم، می‌دانم که این به معنی این است که حرف تو را می‌شنوم ولی نمی‌خواهم جواب بدهم.»

علم در روزنوشت 17 اسفند ماه 1347 نیز می‌نویسد: شرفیابی شاه را در جریان تحولات اخیر قرار دادم و چند نکته را مطرح ساختم که او را ناراحت ساخت. گفتم دو برابر شدن آب‌بها مملکت را آشفته کرده است. آسفالت خیابان‌ها در حال از هم پاشیدگی است، فساد کارمندان گمرک رو به گسترش است و اعتبارات بانکی محدود شده و شرکت‌های زیادی رو به ورشکستگی می‌روند. دست آخر درباره بحران مالی دانشگاه‌ها به او هشدار دادم.

اسدالله علم در 27 اسفند 1347می‌نویسد:«شرفیابی ...یک بار دیگر موضوع افزایش آب‌بها را مطرح کردم، شاه گفت: تا کی مردم می‌توانند از چیزهای مجانی استفاده کنند؟ پیشرفت، پول می‌خواهد. پاسخ دادم افزایش هفتاد درصدی قیمت‌ها پیشرفت نیست، بلکه فقط بی‌عدالتی است... گاهی بی‌اعتنایی او مرا آزار می‌دهد و ناچار می‌شوم روز بعد مطلب را مجددا مطرح کنم. تا کی می‌توانیم به مردم و نیازهایشان بی‌توجهی کنیم؟»

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

هویدا اعدام نشد،در تایم تنفس دادگاه به صرب گلوله از پا درامد
ایمیل
میانگین امتیاز داده شده: -
سلاماین کارشناس هم که خواسته و نخواسته آقای اسدالله علم رو تطهیر می کنه.ظاهرا ستاد تبلیغاتی براشون باز کردهاین جماعت پهلوی و اطرافیانش سروته یه کرباس بودن
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.