دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
تابستانی گرم در قلب کویر و باز هم خاموشی!
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی امسال تابستانی گرم در انتظار مردم استان سمنان خواهد بود و این در حالی است که مسؤولان، خاموشی را هم در این فصل قطعی اعلام می‌کنند.

به گزارش مرآت، افزایش ۸۰ درصدی مصرف برق در ادارات سمنان و قطعی بودن اعمال خاموشی‌ها در فصل تابستان امسال از مهم‌ترین خبرهایی بود که در روزهای گذشته در استان سمنان شنیده شد.

به گفته مسؤولان امر، در ششم اردیبهشت‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش ۸۰ درصدی مصرف برق در ساعات اوج بار را در ساختمان‌های اداری استان سمنان رخ داده است و این امر با عنایت به دورکاری شماری از کارکنان به علت شرایط کرونایی، مسأله‌ای قابل تأمل است که باید بیشتر به آن توجه شود.

پیش‌بینی شده است که امسال قریب به هفت هزار مگاوات کمبود تولید نیروگاه‌های برق‌آبی و رشد فزاینده مصرف در کشور رخ دهد و این امر سبب شده است تا قطعی برق و اعمال خاموشی‌ها بر خلاف هر سال، از یک احتمال به امری قطعی مبدل شود.

هماهنگی مجموعه‌ای از اقدامات موردنیاز برای مدیریت مصرف برق و کنترل پیک بار تابستانی بسیار مهم است تا در گرمای سمنان، شاهد کمترین میزان خاموشی‌ها باشیم.

رشد مصرف؛ مسأله‌ای نگران‌کننده

سیدمحمد موسوی‌زاده، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان با ارائه گزارشی از وضع مصرف برق می‌گوید: تأثیر جابه‌جایی ساعت کار دستگاه‌های اجرایی بر نمودار بار مصرفی ادارات استان در سال گذشته، ۳.۸ مگاوات است.

او با عنوان اینکه کاهش بارندگی، روشن شدن پمپ‌های آب اشتراک‌های کشاورزی و گرمای زودرس موجب افزایش مصرف برق شده، گفت: افزایش دمای استان نسبت به میانگین ۲۰ ساله در حدود پنج درجه سانتی‌گراد بوده و رشد فرآیند مصرف باعث رشد ۲۶ درصدی مصرف برق نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان رشد بلندمدت مصرف برق را حدود پنج درصد دانست و گفت:‌ بر اساس نمودار مصرف کل ساختمان‌های اداری استان در روز ششم اردیبهشت‌ماه و مقایسه با مدت متناظر سال قبل، به دلیل افزایش زودهنگام دمای هوا به میزان ۹ درجه سانتی‌گراد و در مدار قرار گرفتن سیستم‌های خنک‌کننده ادارات، افزایش ۸۰ درصدی مصرف برق در ساعات اوج بار را به همراه داشته است.

کاهش مصرف در ادارات؛ امری الزامی

این روزها در جلسه‌های هماهنگی برنامه‌ها و اقدامات موردنیاز برای مدیریت مصرف و کنترل پیک بار تابستانی که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار سمنان، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان و جمعی از مسؤولان استان برگزار می‌شود، درباره شرایط برق استان در فصل تابستان گفت‌وگوهایی صورت می‌گیرد.

مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز دیجیتال، مدیریت انشعاب‌های غیرمجاز، تعدیل و تغییر ساعات کاری ادارات، توجه شهرداری‌ها به موضوع روشنایی، ارائه پیشنهادهای مرتبط با مدیریت مصرف برق صنایع و تأمین برق مشترکان بالای پنج مگاوات از مهم‌ترین مواردی است که این روزها برای عبور از شرایط نامطلوب تابستانه پیگیری می‌شود.

فاطمه منصوری، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار سمنان با تأکید بر اینکه مدیریت مصرف انرژی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، می‌گوید: مدیریت مصرف یک تکلیف شرعی و اخلاقی و ملی است.

او با اشاره به اینکه افزایش میانگین دما و کاهش بارندگی، لزوم توجه به مدیریت مصرف را چندین برابر می‌سازد، گفت: رعایت اصول مدیریت مصرف به‌ویژه سرویس و نگهداری به‌موقع دستگاه‌های خنک‌کننده و رعایت دمای متعادل ۲۵ درجه سانتی‌گراد از نکات مهم در زمینه کاهش مصرف انرژی محسوب می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار سمنان با عنوان به اینکه تشکیل تیم‌های بازرسی برای کنترل مصرف برق دستگاه‌های اجرایی از سوی شرکت توزیع برق استان و ارائه گزارش هفتگی به استانداری یک ضرورت است، اظهار کرد: ادارات باید به مولد برق اضطراری مجهز باشند و از این ظرفیت نیز به نحو شایسته‌ای برای کاهش بار مصرفی استان استفاده شود.

همکاری کنید، پاداش می‌دهیم

موسوی‌زاده، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان ادامه می‌دهد: با اجرای نخستین مانور تمرینی کاهش مصرف برق ویژه شرکت‌های وزارت نیرو در استان سمنان، ۲۰ ساختمان مورد پایش قرار گرفته و در دو بازه ساعتی ۱۱ تا پایان وقت اداری به میزان ۵۰ درصد و پس از وقت اداری به ۹۰ درصد کاهش مصرف انجام پذیرفته است.

او با اظهار اینکه در سال قبل وضعیت مصرف برق یک هزار و ۴۴ اشتراک برق اداری در پیک بار تابستان از سوی ضابطان مدیریت مصرف این شرکت بازرسی شده است، خاطرنشان کرد: حداکثر بار کاهش‌یافته هم‌زمان بابت مشارکت ادارات در طرح‌های کاهش پیک بار، ۱.۲ مگاوات برآورد شده و مبلغ ۳۴۳ میلیارد و ۱۹۷ میلیون ریال پاداش همکاری اعمال شده است.

وی همچنین استفاده از مولدهای اضطراری در ساعات اوج مصرف، خاموش کردن سیستم‌های روشنایی، سرمایشی و مصارف غیرضروری در پایان وقت اداری، انجام سرویس دوره‌ای تجهیزات سرمایشی و معرفی فردی به‌عنوان مدیر انرژی را به‌عنوان اهم انتظارات از دستگاه‌های اجرایی برای عبور از پیک بار تابستان سال جاری برشمرد.

همه کمک کنند

مسؤولان توزیع برق می‌گویند اوج مصرف شبکه در استان سمنان از ساعت ۱۱ تا ۱۷ است و در روزهای پیش‌رو، اگر همه مردم، صنایع، دستگاه‌های اجرایی و... کمک کنند تا مدیریت مصرف خوبی انجام شود، تابستان را با مشکلات کمتری خواهیم گذراند.

گرچه گفته شده است که امسال قطعاً خاموشی در استان سمنان خواهیم داشت؛ اما بخش قابل‌توجهی از دوری از این خاموشی‌ها در گرو مدیریت مصرف برق در شرایط کنونی است.

فارس

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.