شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یلدای کویرنشینان؛  

از "نخود بازی" تا "چله کشی"

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
جشن شب یلدا در گوشه‌گوشه استان سمنان با آداب و آیین خاصی برگزار می‌شود، از آداب و رسوم کویرنشینان استان سمنان در شب چله به عنوان " یلدان یلدان" نام برده می‌شود.

به گزارش خبرنگار مرآت؛ صدای پای زمستان آرام آرام به گوش می رسد، پاییز درحال رخت بستن است و پیرزن سپید موی زمستان درحال مهیا شدن برای ورود به خانه های ماشده است.
امشب نقطه اتصال پاییز و زمستان است و شبی به بلندای فرهنگ کهن ایرانیان در انتظار است، .یلدای امسال را باید کمی متفاوت تر از سال های گذشته برگزار کرد و باید رنگ و بوی فاطمی به آن بخشید تا این آیین کهن پارسی فرصتی برای پاسداشت سنتی ایرانی و اسلامی ما ایرانیان شود.

اما این سنت دیرینه در هرگوشه از کشورمان با اقوام و قومیت های گوناگون رنگ و بویی متفاوت دارد و  باید به آن اشاره کرد که ایرانیان از دیرباز از جمله اقوام آریایی، هند و ایرانی - هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلند تر و شب‌های کوتاه تر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید (مهر) نامیدند.

حمید رضا حسنی پژوهشگر و مردم شناس و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان شاهرود و مردم شناس در گفتگو با خبرنگار مرآت از برپایی یلدای سنتی در در نقاط مختلف استان سمنان با آداب ورسوم خاصی خبرداد و گفت: مردم استان سمنان، شب یلدا را در گوشه‌گوشه استان با آداب و آیین خاصی برگزار می‌کنند، از آداب و رسوم کویر نشینان استان سمنان در شب چله به عنوان " یلدان یلدان" نام برده می‌شود.

شب الله کویر نشینان
حسنی  با تاکید براینکه بهتر است به جای شب یلدا  شبچله بگوییم، افزود: در گاه شمار ایرانیان این شب آغاز چله بزرگ زمستان است و چون چله کوچک تمام شده و  و روزها به سمت بلند شدن می رود و در سمنان به شب الله نیز معروف است. 

شاهنامه خوانی افتری ها در شب یلدا
 یکی از آداب شب چله مردم سمنان،  خواندن شاهنامه و تفأل به حافظ در جمع خانواده  که این کار توسط افراد خوش صدا و عمدتاً بزرگان خانواده صورت می‌گیرد و "روستای افتر" در حومه سمنان از جمله نقاطی است که شاهنامه خوانی در بین اهالی آن از دیرباز تاکنون متداول بوده است.

"چله کشی" در یلدای سمنانی ها 

این محقق و مردم شناس در ادامه اذعان کرد: در بسیاری از روستاهای شهرستان شاهرود مرسوم است که دامداران در شب چله گوسفند پرواری را تحت عنوان "چله‌کُشی" قربانی کرده و گوشت آن را قرمه کرده و از این گوشت که در شکمبه حیوان ذخیره شده، برای تهیه غذا در فصل سرد سال استفاده می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان شاهرود در رابطه با فلسفه هندوانه خوری در این بلندترین شب سال بیان کرد: بعضی خورن هفت نوع میوه و یا 40نوع میوه را در این شب مرسوم می دانند و کویر نشینینان نیز هندوانه را در این شب به نیت خنکی و رفع تشنگی در فصل تابستان خورده و زنان برای شام سبزی پلو می‌پزند و از پشت و پشمک را به عنوان شیرینی استفاده می کنند.

وی با اشاره به خوراکی ها و آجیل این شب گفت: این خوراکی‌ها شامل برگه زردآلو، انجیر خشک و انگور ، مویز، توت خشک، نقل، سنجد، کشمش، بادام، هسته زردآلو، تخم کدو، تخم هندوانه، کِنو کُنجی(شاهدانه)حلوای سیاه، شیره انگور، شیره توت، لبو پخته، مغز گردو، حلوا کنجد، حلوای آریشه، حلوای سیاه، هندوانه، خربزه، شلغم، انار، به، سیب و شیرینی و... می شود که هر یک نیز نماد ، نشانه و معنایی در پس خود دارند که برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی و...از جمله آنها است.
نخود بازی شب چله را فراموش نکنیم
حسنی در رابطه با بازی های سنتی رایج در این شب گفت: در بسیاری از نقاط کویر، اهالی در این شب پس از خوردن میوه و تنقلات گل یا پوچ یا نخود بازی می‌کنند، مرسوم است که بزرگان خانواده یا فامیل در این شب سرگذشت ایل و طایفه  وتاریخچه خود را بیان کرده ، و افسانه ها وداستان های که جزمیراث مکتوب ما است به نسل بعدی منتقل شود.
اما در نهایت باید گفت که یلدای مهربانی امسال نیز فراررسید و باید مراقب کرونا باشیم تا مهمناناخوانده محافل ما نشود و طم شیرین آن را تلخ نکند.

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.