دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی:    
اختلالات گفتاری کودکان را از بدو تولد جدی بگیرید
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، گفت: یکی از اختلالات دوران رشد و تکامل کودکان، اختلالات در تولید صداها است که به دلایل مختلف ایجاد می‌شود.

به گزارش مرآت، طلیعه ظریفیان، در آستانه روز ملی گفتاردرمانی (اول اردیبهشت) افزود: اگر نوزادی در مکیدن شیر و صداسازی دوره نوزادی مشکل داشته و یا خیلی پر سروصدا باشد، باید در همین دوره نوزادی تحت مراقبت و مداخلات گفتاردرمانگر قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه مداخلات زودهنگام و در بدو تولد، بیشترین کمک را به رفع مشکلات بلع و صداسازی نوزاد می‌کند، افزود: یکی از اختلالات در دوران رشد و تکامل کودکان، اختلالات در تولید صداهاست که به دلایل مختلف ایجاد می‌شود.

عضو هیأت علمی گروه گفتاردرمانی دانشگاه، مشکلات زبان در دوران کودکی را نیز به دو گروه " درکی " و " بیانی " تقسیم کرد و گفت: کودکانی که متوجه مسائل پیرامون خود هستند ولی نمی‌توانند بیان و گفتار داشته باشند، در گروه افراد با مشکلات بیانی قرار می‌گیرند و کودکانی که والدین احساس می‌کنند که چیزی را متوجه نمی‌شوند و با درخواست‌های پیچیده‌تر، مشکلات زبانی آنان بیشتر می‌شود، در گروه افراد با مشکلات زبان درکی قرار می‌گیرند که در هر دو صورت، باید به متخصصان گفتاردرمانی ارجاع داده شوند.

وی علل مختلفی را برای این مشکلات متصور شد و افزود: آسیب‌های شنوایی، بیماری اوتیسم، و ضعف در حافظه، از جمله علل مشکلات زبان درکی هستند که با مداخلات و مراقبت‌های گفتاردرمانگران، این مشکلات بهبود می‌یابند.

ظریفیان در عین حال به والدین کودکان دچار اختلالات گفتار و زبان توصیه کرد که برای مراجعه به گفتاردرمانگران جهت مراقبت از فرزندانشان، حتماً از متخصصان گفتاردرمانی که دارای کارت و شماره نظام خدمات گفتاردرمانی هستند، استفاده کنند، تا در کار با کودک، از روش‌های استاندارد و صحیح تخصصی این حوزه استفاده شود.

وی تاکید کرد: مداخلات گفتاردرمانی، کیفیت زندگی افراد دچار اختلال گفتار و زبان را بالا می‌برد و به لحاظ ارتباطات اجتماعی، فعالیت‌های اقتصادی و مسائل عاطفی خانواده، بسیار مؤثر خواهد بود.

انتهای یپام/
مهر   

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.