دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
نالیز بازی وحید امیری؛ هنر بازی در چند پست
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
فقط چندین بازیکنان در تیم ملی و لیگ ایران قادر به بازی در چندین پست هستند اما مطمئنا هیچ یک از این بازیکنان نتوانستند مانند وحید امیری در پست‌های غیرتخصصی عرض اندام کنند.

به گزارش مرآت ، وجود بازیکنی با قابلیت بازی در چندین پست، یک موهبت بزرگ برای همه مربیان است. این بازیکن‌ها علاوه بر انعطلاف پذیری لازم برای تغییر تاکتیک در حین بازی، برای روزهای سخت و دشوار مانند فرارسیدن محرومیت‌های و مصدومیت‌های غیرمترقبه یک سلاح پنهان هستند.

شاید بازیکنانی وجود داشته باشند که بتوانند در اطراف پست تخصصی خود جا به جا شوند. مثلا یک مدافع چپ تخصصی گاها به عنوان وینگر و یا مدافع وسط هم به میدان می‌رود اما بازیکنی که بتواند مدافع راست و چپ، وینگر راست و چپ و مهاجم کاذب و هدف بازی کنند، یک آچار فرانسه به تمام معنی است.

این بازیکن‌ها نه تنها در حین تغییر پست، دچار سردرگمی و افت فنی نمی‌شوند بلکه معمولا تحسین مربیان خودی و کارشناسان را هم به دنبال دارند و نشان می‌دهند که نه تنها از نظر بدنی، بلکه از نظر ذهنی کاملا آماده بازی در پست‌های مختلف هستند.

وحید امیری یکی از این بازیکنان است. او در لیگ قهرمانان آسیا، به مدافع چپ پرسپولیس تبدیل شده و تقریبا به جز یکی، دو اشتباه که معمولا از بازیکنان تخصصی هم سر می‌زند، عملکرد خوبی را ارائه کرد. او در حالی در این پست ایفای نقش می‌کند که تا دو ماه قبل و در نبود یک مهاجم حاضر و آماده در ترکیب پرسپولیس، مهاجم هدف پرسپولیس بود.

رفته رفته او یک پست عقب‌تر آمد و به عنوان وینگر راست به بازی پرداخت. کمی قبل‌تر و در بازی ایران و سوریه، پشت سر علی قلی‌زاده و تقریبا به عنوان یک هافبک راست متمایل به مرکز زمین بازی می‌کرد. در دوران کارلوس کی‌روش، او به همراه مهدی طارمی وینگر چپ تیم ملی بود و در جام جهانی از همین نقطه از زمین بود که جرارد پیکه را محو کرد.

تقریبا وحید امیری به جز پست دفاع وسط و شاید هافبک دفاعی، در هر پستی بازی کرده و هیچ گاه تبدیل به نقطه ضعفی برای نفوذ حریفان نشده است. هوش بالای امیری همراه با دوندگی خستگی‌ناپذیر این بازیکن، او را تبدیل به بازیکنی با مهارت بازی در چندین پست مختلف کرده که هیچ گاه از ترکیب تیمش بیرون نمی‌ماند و حتی مربیان برای داشتن او سر و دست می‌شکنند.

او در ضمن عملکرد عالی در پست وینگر راست، در پست‌های دیگر هم تبدیل به آلترناتیوی برای هم تیمی‌های خود شده است. تقریبا کم‌تر زمانی پیش آمده که امیری پرنوسان ظاهر شود و مربی یا هواداران پرسپولیس از او به علت افت فنی انتقاد کنند اما حیف که این بازیکن خیلی دیرتر از آن چه معمول است، به فوتبال معرفی شد.

شاید بیش از این که امیری از حضور در بالاترین سطح فوتبال ضرر کند، این فوتبال ایران از کشف دیرهنگام این بازیکن با استعداد ضرر کرده است ولی هنوز برای دیدن کیفیت بالای امیری در پرسپولیس و تیم ملی دیر نیست.

ایسنا

انتهای پیام

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.