دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

گفتگوی مرآت با مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری سمنان؛
خیابان‌های امام(ره) و طالقانی پیاده‌محور می‌شوند؟/ آغاز طراحی پروژه توسعه صحن امامزاده یحیی(ع) با رویکرد انسان‌محور
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
علاوه بر مرمت خانه خطیبی در مجاورت مسجد امام(ره)، طرح مهم پیاده‌محور شدن خیابان‌های امام(ره) و طالقانی در دستور کار شهرداری سمنان قرار دارد.

سعید پرسا مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت، جزئیات 5 طرح مهم شهری را تشریح کرد.

خانه تاریخی خطیبی؛ نخستین اقامتگاه بوم‌گردی شهر سمنان

پرسا در ابتدای این گفتگو با اشاره به طرح احیاء و بازآفرینی «خانه خطیبی» در مجاورت بخش شرقی مسجد امام خمینی(ره) گفت: با احیای این خانه نخستین اقامتگاه بومگردی شهر سمنان گشایش خواهد یافت.

وی با بیان این که تلاش می‌شود تا این خانه تاریخی تا پایان سال آماده بهره‌برداری شود گفت: این خانه، فضای بسیار مطلوبی را برای اقامت گردشگران فراهم خواهد کرد.

طرح مهم پیاده‌محور شدن خیابان امام(ره)

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان با اعلام این خبر که بهسازی جداره‌‌های خیابان امام(ره) بر اساس طرح ابلاغی میراث فرهنگی از جنب پاساژ مهرگان آغاز شده است گفت: اجرای این پروژه از یک‌سو نیازمند همکاری مردم است تا تابلوهایی که سیما و منظر شهری را نازیبا کرده است جمع‌آوری شود و از سوی دیگری نیازمند همکاری اداره میراث فرهنگی است تا به وعده‌های خود برای تحویل مصالح عمل کند.

پرسا با بیان این که پس از جداره‌سازی، مطالعات کف‌سازی خیابان امام(ره) به انجام خواهد رسید گفت: لازم است شورای ترافیک پس از تدوین طرح‌های لازم توسط شهرداری، در خصوص پیاده‌محور شدن خیابان امام(ره) تصمیم‌گیری کند و در صورت نظر مساعد شورای ترافیک، در سال آتی کف‌سازی این خیابان با مصالح مناسب صورت خواهد گرفت.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

وی با تأکید بر ضرورت بررسی مسائل ترافیکی مرتبط با پیاده‌محور شدن خیابان امام(ره) گفت: آنالیز حرکت به لحاظ ترافیکی باید مورد بررسی قرار بگیرد و گزینه‌های مختلف جایگزین مسیر خیابان باید تعیین شود اما به احتمال قریب به یقین این تصمیم عملی است و برخی دیگر از شهرهای کشور نیز این کار را انجام داده‌اند.

آغاز طراحی پروژه توسعه صحن امامزاده یحیی(ع) با رویکرد انسان‌محور

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان اجرای پروژه ساماندهی ضلع جنوبی حرم مطهر امامزاده یحیی‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) در ذیل طرح توسعه صحن امامزاده یحیی(ع) را از دیگر پروژه‌های در دست طرح‌ریزی و انجام برشمرد و گفت: کار طراحی این پروژه بزرگ در پهنه‌ای به مساحت دو هکتار آغاز شده است.

پرسا اجرای پروژه مذکور را اتفاقی بزرگ در شهر سمنان توصیف کرد و گفت: با اجرای این طرح یک فضای وسیع شهری در پایین‌دست حرم امامزاده یحیی(ع) ایجاد خواهد شد؛ فضایی که می‌تواند به عنوان فضایی برای اجتماعات مناسبتی و تعاملات اجتماعی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

وی با اشاره به این که محدوده جنوبی حرم امامزاده یحیی(ع) بر اساس طرح مذکور از خودرو خالی خواهد شد گفت: نگاه‌ها در حوزه بافت تاریخی باید انسان‌محور باشد؛ چراکه نگاه خودرومحور به بافت‌های تاریخی آسیب می‌زند؛ البته برای پارک خودروها در فضای غربی حرم مطهر مکان وسیعی را پیش‌بینی کرده‌ایم اما از مقابل حرم مطهر تا خیابان ابوذر امکان پارک خودرو وجود نخواهد داشت.

سلسله‌مراتب معنوی در معماری پروژه لحاظ خواهد شد

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان با بیان این که یک سلسله‌مراتب فضایی در طرح‌ریزی پروژه مذکور درنظر گرفته‌ایم گفت: بر این اساس، زائران به واسطه طراحی، از یک فضای اجتماعی به تدریج به یک فضای مقدس‌تر هدایت می‌شوند و با اختلاف سطح به فضای داخلی حرم می‌رسند.

پرسا افزود: با کامل شدن این پروژه، زمینه‌های معرفی هرچه بیشتر حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) و در نتیجه رونق گردشگری مذهبی فراهم خواهد شد.

پیش‌طراحی پروژه ایجاد پلازا در پهنه شرقی مسجد امام(ره) به انجام رسیده است

وی در ادامه با اشاره به نابسامانی‌های موجود در پهنه شرقی مسجد امام(ره) گفت: درنظر داریم تا فضای پهنه شرقی مسجد امام را به عنوان یک پلازای شهری یا یک مرکز بزرگ پیاده شهری ساماندهی کنیم.

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان با بیان این که میدان مذکور به سبک تناسبات طلایی میدان نقش جهان اصفهان طرح‌ریزی خواهد شد اظهار کرد: این طرح تا تیمچه کومش ادامه خواهد یافت و به واسطه محوطه‌سازی و ایجاد چهارباغ ایرانی و آبنما، فضایی بی‌نظیر در مجاورت مسجد باشکوه امام(ره) بوجود خواهد آمد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

پارسا طرح مذکور را در کنار طرح مرمت خانه‌های «حقیقت» و «خطیبی» از جمله مولفه‌های اساسی احیای این محدوده از شهر تاریخی سمنان عنوان کرد و گفت: در صورت همراهی مسئولان، مردم و رسانه‌ها درنظر داریم تا افق 1400 این طرح‌ها را محقق کنیم.

وی با اعلام این خبر که پیش‌طراحی پلازای شهری مذکور به انجام رسیده است گفت: این طراحی‌ها و نیز طراحی‌های مرتبط با طرح توسعه حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) باید در کمیته فنی میراث فرهنگی مورد بررسی قرار بگیرد.

تطویل بررسی طرح‌ها در کمیته فنی میراث فرهنگی، چالش‌‌آفرین است

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان با بیان این که تطویل در بررسی طرح‌ها در کمیته فنی میراث فرهنگی، فرایند اجرای طرح‌ها را دچار چالش می‌کند گفت: با این وجود، مشاوری که برای طرح توسعه حرم مطهر امامزاده یحیی(ع) بکار گرفته شده است، مورد تأیید میراث فرهنگی است و طرح‌های مربوط به پهنه شرقی و توسعه صحن امامزاده یحیی(ع) بدین واسطه و با نگاه انسان‌محور مورد بازنگری قرار گرفته است.

پرسا با تأکید بر این که «تناسبات عرفانی» و «نظم مقدس» در طرح توسعه صحن امامزاده یحیی(ع) با نظر مشاور رعایت خواهد شد گفت: با این ملاحظات، در صورت به نتیجه رسیدن این پروژه فضای باشکوهی در ضلع جنوبی امامزاده یحیی(ع) ایجاد خواهد شد.

محدوده میدان ارگ و خیابان طالقانی پیاده‌محور می‌شود!

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته پیرامون میدان ارگ گفت: درنظر است که با تکمیل مطالعات ترافیکی، از تقاطع مقابل بانک ملی در خیابان طالقانی تا میدان ارگ فضای پیاده‌ای تعریف شود و دروازه کوچکی که در عکس‌های تاریخی در مقابل بانک ملی مشاهده شده است، احیاء شود.

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان با بیان این که این بخش از خیابان طالقانی با سنگ‌فرش مفروش خواهد شد اظهار داشت: برخی از گردشگران خارجی پیش‌تر با شگفتی از ما می‌پرسیدند که چگونه اجازه می‌دهید اتوبوس‌ها به سادگی از کنار بنای تاریخی ارگ سمنان عبور کنند؛ با اجرای این پروژه این معضل حل خواهد شد.

پرسا با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها به منظور منع تردد خودروها در محدوده میدان ارگ و پیاده‌محور شدن کامل این محدوده ابراز امیدواری کرد که مباحث ترافیکی مرتبط با پروژه با دقت مورد پیگیری قرار بگیرد.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

وی طول مسیر پیاده خیابان طالقانی تا میدان ارگ را 140 متر عنوان کرد و گفت: در مجموع فضایی در حدود 300 متر مربع در این طرح قرار گرفته است؛ برآورد اولیه من در حوزه اعتبارات حدود 3 میلیارد تومان است اما با توجه به شرایط اقتصادی، احتمال تغییر این رقم وجود دارد.

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان با تأکید بر این که در راستای اجرای این پروژه باید جهت حرکت خودروها در پیرامون مسیر طرح تغییر کند گفت: بر این اساس، لازم است تخصیص سفر از چهارراه شهربانی به سمت خیابان هفت تیر تغییر کند.

پرسا با تأکید بر ضرورت تغییر نگاه‌ها در بخش حمل و نقل عمومی در محدوده بافت تاریخی گفت: حرکت اتوبوس در خیابان‌هایی که آثار تاریخی در آن قرار دارد، منطقی نیست بلکه باید از وسائلی همچون ون و تاکسی استفاده کرد.

بررسی مسائل ترافیکی مربوط به پیاده‌محور شدن خیابان‌های امام(ره) و طالقانی در حال انجام است

وی با اعلام این خبر که اداره حمل و نقل ترافیک شهرداری، مشاوری را به منظور بررسی مسائل ترافیکی پیرامون پیاده‌محور شدن خیابان‌های طالقانی و امام(ره) بکارگیری کرده است گفت: در حال حاضر کار بررسی مدل‌های سفر توسط مشاور در دست انجام است.

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان با بیان این که هدف کلی طرح‌های مذکور بازگشت ارزش به بافت تاریخی شهر است گفت: ما خانه جعفری را با یک اجاره حداقلی به یک سفره‌خانه سنتی تبدیل کرده‌ایم اما اجاره یک دکه در کنار یکی از میادین شهر 5 برابر اجاره این خانه تاریخی است و این یعنی هنوز اقتصاد شهری، ارزش چندانی برای بافت تاریخی قائل نیست.

پرسا با اشاره به ضرورت تغییر نگاه مسئولین نسبت به ارزش بافت تاریخی گفت: تا زمانی که ارزش زمین در محدوده بافت تاریخی آن‌قدر پایین باشد که سرمایه‌گذاری برای ایجاد ارزش افزوده در آن به صرفه نباشد، بسیاری از مسائل بافت تاریخی لاینحل خواهد ماند.

وی با اشاره به تغییرات قیمت مسکن و زمین در سال جاری نسبت به سال گذشته گفت: در سال گذشته یک قواره زمین در شهرک تعاون 400 تا 500 میلیون تومان بود اما این رقم امسال به 2 میلیارد تومان رسیده که این امر از رشد 400 درصدی قیمت زمین و مسکن در این محدوده حکایت می‌کند؛ حال آن که در محدوده بافت تاریخی شاهد چنین افزایش قیمتی نبوده‌ایم.

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان با اشاره به این که قیمت یک قواره زمین در محدوده چوب‌مسجد و طالقانی نسبت به سال گذشته حدود 10 درصد رشد داشته است گفت: تخلیه بافت تاریخی از جمعیت این محدوده را دچار چالش کرده است؛ لازم است که این محدوده از ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد.

بافت تاریخی ارزشمند شود؛ جمعیت به آن بازمی‌گردد

پرسا با بیان این که نگاه به بافت تاریخی ذاتا باید نگاهی چندبعدی باشد گفت: باید هویت تک‌تک محله‌های تاریخی سمنان بازیابی شود و وقتی مردم ببینند که بافت تاریخی بار دیگر ارزشمند شده است، جمعیت به این محدوده بازمی ‌گردد.

 وی با اشاره به اهمیت بالای بافت تاریخی در کشورهای پیشرفته همچون انگلستان گفت: غالب افراد متمول شهر لندن در بافت تاریخی این شهر زندگی می‌کنند؛ بی‌آن‌که دستی به ترکیب این بافت‌ها بزنند؛ با این وجود نیازهای روز نیز در این بافت‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر بافت تاریخی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سمنان در پایان گفت: ظاهرا تصمیماتی به منظور این که ساختمان کنونی شورای شهر در اختیار مردم قرار بگیرد و ساختمان دیگری در محدوده بافت تاریخی برای شورا درنظر گرفته شود که این امر نشان می‌دهد مدیریت شهری به مسائل مهم مرتبط با بافت تاریخی توجه دارد.

انتهای پیام/ح

دیدگاه ها

طرح پیاده محور کردن خ امام در دست اقدام است و هیچ طرحی از سوی شهرداری بازنشر نشده !!!! بنظر میرسه فقط تعویض آسفالت با سنگ فرش در برنامه هست که جا داره خسته نباشید حسابی به شهردار سمنان بگیم !!!!
ایمیل

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.